featured

Suiçmez’den Yem Zammına Tepki

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, yemin çuvalına 15-20 lira zam yapılmasına tepki göstererek; “Yem sanayicisinin çuvala 15-20 lira zam yapması izah edilir bir durum değil. Anlam veremedik.” dedi.
Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2023 yılının ilk Ulusal Süt Konseyi toplantısı yarın yapılacak. Yem fiyatlarını ve diğer girdi maliyetlerini merkez birliği aracıyla rapor ediyoruz. Orada her sektörden temsilci var. Bizim yarınki toplantıdan beklentimiz; üreticimizin lehine bir fiyat güncellemesi, bunun aksine bir şey olması düşünülemez. Üreticinin beklentisi de girdi maliyetlerinin yükselişinde Ulusal Süt Konseyi’nde kendi lehine uygun bir fiyatın tescillenmesi. Biz Ulusal Süt Konseyi’nin devamından yanayız. Duyduklarımıza göre Ulusal Süt Konseyi’nin dağılmasından yana olanlar var. Ulusal Süt Konseyi’nde birçok grubu temsil eden üyeler var. Ulusal Süt Konseyi asla dağılmamalı. Yavaş yavaş düzlüğe çıkılırken; Konsey dağılsın tarzı söylemler çok yanlış. Merkez Birliğimiz aracılığıyla bizden görüşlerimizi ve beklentilerimizi aldılar. İnşallah yarınki toplantıda üreticimizin alın terinin karşılanacağı bir fiyat açıklanır.” dedi.

Suiçmez, “Geçtiğimiz hafta bazı yem sanayicilerinle konuştuğumuzda bugünden itibaren yemin çuvalına 15-20 lira gibi zam geldiği haberini aldık. Oysa baktığımıza göre buğday, arpa, mısır fiyatları aynı seviyede. Yemin hammaddesinin yüzde 60’ı belki ithalata dayalı ama dövizde de olağanüstü bir durum söz konusu değil. Maliye Bakanının uyguladığı politikalarla dövizde olağan üstü bir oynaklık söz konusu değil. 10 kuruş yukarı çıkarsa 10 kuruş aşağı iniyor, aynı seviyede kaç aydır devam ediyor. Bunu bütün toplum gözlemliyor. Bunlar durduk yerde mi yaparlar yoksa farklı artışları mı var? Yemin çuvalına 15-20 lira zam gelmesi düşünülmesi gereken bir durum. Yem sanayicisinin çuvala 15-20 lira zam yapması izah edilir bir durum değil. Buna anlam veremiyoruz. Temsilcilerimiz bunu daha iyi anlamlandırırlar diye de düşünüyorum. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Sağlıklı dişi hayvanlarımızı kestirmeyelim. Bizim bu memlekete ihtiyacımız var memleketin de bize ihtiyacı var. Biz üretmeye devam edelim. Hep üretmeye devam ettik. Ben rica ediyorum, dişi hayvanlarımızı lütfen, sağlık problemleri olan hayvan kestirilebilir ama sağlıklı hayvanlarımızı lütfen kestirmeyelim. Üretime devam edelim. Sıkıntı da olsa bunlar geçecektir.” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Suiçmez’den Yem Zammına Tepki

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin