featured

Şallı’dan Akçakoca Müftüsüne Tepki

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı,geçtiğimiz Cuma günü Cuma vaazında Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, Selânik göçmenlerine yönelik”Yüzde 90’ı Sabetayist. Aslında Müslüman değil” sözlerini resmi bir din görevlisinin kullanması haddini aşan bir ifade olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Şallı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizde maalesef bazı siyasetçilerin yanında Balkan’lardangelen ve Osmanlı egemenliği altında yüzyıllarca yıl yaşayan farklı kimlikli topluluklara yönelik siyasal ve dinen ayrımcı, bölücü söylemlere bir yenisi eklenmiştir.

Geçtiğimiz Cuma günü Cuma vaazında Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, Selânik göçmenlerine yönelik”Yüzde 90’ı Sabetayist. Aslında Müslüman değil” sözlerini resmi bir din görevlisinin kullanması haddini aşan bir ifade olmuştur. Düzce Akçakoca müftüsü Şaban Soytekinoğlu,İslam inancında asla yeri olmayan belli inançları ayrıştırma ve aşağılama duyguları içinde, siyasi görüşlerini de katarak din adamı kimliğinden uzaklaşmıştır. Müftünün Selanik göçmenlerine yönelik tarih bilgisinden yoksun, hamaset duyguları içinde hareket etmiştir.

Selanik’ten zorunlu mübadele ile Türkiye’ye göçe tabi tutulmalarının sebebi; Osmanlı’nın başarısız siyasi kararlarının bir acı sonucudur. Osmanlı egemenliğinde yaşayan çok kültürlü, etnik kimlikler olduğu bilinen bir gerçektir. Gerek Selanik ve gerekse Balkan coğrafyalarında yaşayanlar, İslâm dinine mensup olduklarından dolayı öz vatanlarından mübadele ile ayrılmak zorunda bırakılmışlardır. Türkiye topraklarına Selanik göçmenleri olarak gelenler devletin tanımı ile muhacirlerdir. Bu etnik kimliklerin içinde Pomaklar, Boşnaklar tarihsel adıyla Çingeneler (Roman) yer alıyordu. Bir din görevlisinin Selanikli göçmenlerin dini açıdan sorgulama gibi bir vazifesi olmamalıdır. Müslüman almadıklarına yönelik beyanları Selanik göçmenlerini aşılamak, din tartışmasını körüklemek müftüye siyasal anlamda değer katıyor alabilir, ancak bir din görevlisini aşan bir konuşma şeklidir. Düzce Akçakoca müftüsünün görev yaptığı diyanet İşlerin Başkanlığı fevri hareket eden müftü hakkında idari soruşturma açması gerekir.”şeklinde konuştu.

Şallı açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Atatürk, İslâm dinine verdiği değer gereği, topluma İslam dini anlamında hizmet vermesi gerekenlerin siyasi düşüncelerini ifade etme, hamaset duyguları ile hareket etme hakkı bulunmamaktadır. Müftünün Selânik göçmenlerine yönelik sözlerini kınamakla birlikte,Ulu Önderimiz Atatürk’ün: “muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır” söylediği bir sözü anımsatıyor, Kullanmış olduğu ayrıştırıcı din söylemlerinden dolayı kendisini şiddetle kınıyoruz! “  Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şallı’dan Akçakoca Müftüsüne Tepki

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin