featured

2020’YE DAMGASINI VURAN ÜLKEMİZ VE DÜNYA KADINLARI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl dünya, başta milyonları etkileyen ve dünyanın neredeyse tüm ülkelerini etkisi altına alan COVID-19 pandemisi olmak üzere birçok kriz ile mücadele etti. Dünyadaki bu belirsizlikler ve kriz ikliminde de kadınlar öncülük etmeye devam ederek, en zorlu durumlarda bile hedeflerinden vazgeçmeyerek, kendi alanlarında başarılara imza atarak dünya sahnesinde kendini kanıtlayarak, normları yıkarak, cinsiyet eşitliğinin altını çizerek 2020’yi şekillendirdiler.

2020 gibi krizlerle dolu bir yılda bile ilklere imza atan kadınlar, her daim isimlerini tarihe yazan kadınlar gibi 2020’de de yollarından şaşmadılar. Nobel Ödülleri’nden, Emmy ve Grammy Ödülleri’ne kadar… Kimyadan müzik sektörüne, astronomiden politikaya kadar… Kadınlar bir yıl daha her alanda başarılı olabileceklerini kanıtladılar. Genç kızlara ve küçük çocuklara ilham kaynağı olan bu isimler, sınırları ortadan kaldırmak bir yana, sınırların olmadığını gösterdiler. 

Bu yılın tüm olumsuzluklarına rağmen dünyadaki etkisini kanıtlayan DR.ANDREA M. GHEZ (Gökbilimci yıl içinde Fizik kategorisinde Nobel Ödülü alan dördüncü kadın), RUTH BADER GINSBURG (Yargıc, Kadın Hakları ve cinsiyet eşitliği için pek çok çalışmalara imza atmış, 2020’de de yeniden çalışmaları ile gündem olmuş), EMMANUELLE CHARPENTIER (Kimya kategorisinde Nobel Ödülü alan 6.kadın), JENNIFER A. DOUDNA (Kimya kategorisinde Nobel Ödülü alan 7.Kadın), CHRISTINA KOCH (Uzay bilimci, uzayda en uzun süre kalarak dünya rekorunu kırdı),  ZENDAYA(Sanal olarak gerçekleşen Emmy Ödülleri’nde tarihe geçen en genç kadın), JACINDA ARDERN (Yeni Zelanda Başbakanı), KAMALA HARRIS (Amerika Birleşik Devletleri, ilk siyahi ve ilk Hintli-Amerikalı kadın başkan yardımcısı), REGINA KING (One Night in Miami’ filmi ile festival için seçilen ilk kadın siyahi yönetmen), GITANJALI RAO (Küçüklüğünden beri icatlar yapan ve 2020 yılının çocuğu olarak seçilmesi),  LOUISE GLÜCK (Nobel Edebiyat ödülü alan kadın şair), BEYONCE (Grammy Ödülleri’nde en çok adaylığı bulunan sanatçı)… kadınlar ile bizim kadınlarımız…

ÖZLEM TÜRECİ

Eşi Uğur Şahin ile Financial Times tarafından ‘Yılın Kişisi’ seçilen Özlem Türeci, hem kadınlar hem de Türkiye için çok büyük bir gurur kaynağı oldu. BioNTech şirketleri ile 1 yıldan kısa bir süre içerisinde COVID-19 aşısını keşfeden Türeci ve eşi, dünyanın tüm gözlerini üzerlerine topladılar. Almanya’da İstanbul göçmeni bir ailenin çocuğu olan Türeci, bilimdeki başarısı ile tüm genç kızlara ilham kaynağı oldu. 

SÜMEYYE BOYACI

Önyargıları ortadan kaldırmak ve aynı zamanda kendi potansiyelinin farkında olmayan kız çocuklarına ilham kaynağı olmak için farklı ülkelerden kadın rol modelleri seçen Barbie, 2020 yılı için Türkiye’den her iki omuzundan kolları olmayan, 17 yaşındaki milli yüzücü Sümeyye Boyacı’yı seçti. “Kollarım yok ama kimsenin görmediği kanatlarım var” diyen Sümeyye boyacı, Paralimpik yüzücü olarak Türkiye’yi temsil ediyor. Birçok alanda uzmanlaşan Boyacı, yüzme kariyerinin yanı sıra dört buçuk yaşından beri ayaklarıyla resim yapıyor. Sınırların olmadığını kanıtlayan Boyacı, 2020’nin ilham veren kadınları arasında.

DUYGU DOĞAN, AZRA AKINCI, NİL KARABİNA, EDA ASAR VE PERİ BERKER

2020, kadın sporcular için önemli bir yıl oldu. Türkiye’ye gurur kaynağı olan Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı üyeleri Azra Akıncı, Nil Karabina, Eda Asar, Peri Berker ve takım kaptanı Duygu Doğan, Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda ‘3 çember 2 lobut’ aletinde altın madalya kazandılar. Daha önce bu dalda ciddi bir başarı elde edemeyen Türkiye, 2020’de kadın milli takımı ile Avrupa Şampiyonu oldu. 

CANAN DAĞDEVİREN

MIT’de çalışan Dr. Canan Dağdeviren, 2014’te Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı olmuştu. Medikal teknoloji alanında çalışan Dağdeviren aynı zamanda Forbes’un 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde de yer almıştı. 2020’de MIT’de bir buluşunu açıklayan Dağdeviren, ateş, nabız ve solunum kontrolü yapan elektronik bir tişört icat etti. Buluşun koronavirüs hastalarında da kullanılabileceğini söyleyen Dağdeviren, herkesin sağlık için kullanabileceği bir tişört yarattı. 

GÜLSÜM KAV

Tıp mezunu olan ve aynı zamanda yazarlık yapan Gülsüm Kav, dünyanın tanıdığı bir feminist aktivist. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun genel temsilcisi olan Kav, Birleşik Haziran Hareketinin de Yürütme Kuruluna seçildi. Kadın cinayetlerine karşı mücadelesi ile sesini dünyaya duyuran Kat, BBC’nin 2020’de ilham veren 100 Kadın listesine girdi. 

Sınır, önce insan olan biz kadınlar için yoktur.

Cemile ÖZEKER

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2020’YE DAMGASINI VURAN ÜLKEMİZ VE DÜNYA KADINLARI

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin