featured

“Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, “Cumhuriyetin, demokrasinin ve laikliğin yılmaz temsilcisi; usta gazeteci Uğur Mumcu’yu ölümünün yıl dönümde minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi.
Uğur Mumcu’nun ‘İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumludurlar’ diyerek, cesur kalemiyle sadece ve sadece gerçekleri yazdığını ifade eden Gürkan, “Demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu, yaşamı boyunca hayatını topluma, toplumu aydınlatmaya adadı. Kocaman bir yüreğe, cesur bir kaleme sahipti. Özgürlükten, demokrasiden ve Cumhuriyet’ten asla vazgeçmedi. Uğur Mumcu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı aydınlanma devriminin yılmaz savunucuydu. Uğur Mumcu’yu fikirleriyle daima kalbimizde yaşatacağız. Ülkemizde,“aydınlanmanın ışığını topluma aktarmak isteyen” nice Uğur Mumcu’lar yetişmesi temennisiyle, cesaret ve ilkelerinden asla taviz vermeden aydınlığı ile karanlığın üzerine canı pahasına yürüyen usta araştırmacı, gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu saygı, minnet ve özlemle anıyorum” dedi.
Gürkan ayrıca 24 Ocak 2007’de vefat eden eski Dışişleri Bakanı, siyasetçi ve gazeteci İsmail Cem ile 24 Ocak 2001 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevi sırasında bir suikast sonucu hayatını kaybeden halkın sevgisini kazanan ve alçak bir saldırıda şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı da saygıyla andıklarını ifade etti.
CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, 30. ölüm yıl dönümünde Uğur Mumcu’yu anarak, “Daha nice Mumcu’ların yetiştiği ve faili meçhul tüm cinayetlerin aydınlatıldığı bir Türkiye özlemi ile Uğur Mumcu’nun katledilişinin 30. yılında, saygı ve rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.
Kahraman mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkesinin geleceği için kalemiyle mücadele eden aydın gazeteci Uğur Mumcu’yu saygıyla anıyorum. 24 Ocak 1993’te, karanlık güçler tarafından arabasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu vahşice katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden 30 yıl geçti. Geçen 30 yılda seni unutmadık unutmayacağız. Mumcu, Gazeteciliğin, halkın sağlıklı bilgi alma, kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı verme sorumluluğunu taşımak olduğuna inandı. Yaşamı boyuncu bunun kavgasını verdi. Ne yazık ki Türkiye’de ülkesini ve halkını aydınlatmaktan başka bir kaygısı olmayan basın emekçileri, gazeteci, bilim insanı ve aydınlar, kimi zaman tutuklanarak hapse atılmış, kimi zaman da göz göre göre gelen siyasi cinayetler, suikastlar sonucunda katledilmiştir. Bugün Mumcuların, İpekçilerin, Aksoyların, Kışlalıların, Göktepelerin ve Dinklerin failleri hala karanlıkta bekliyor. Zaman aşımına uğrayan, açığa çıkartılmamış her faili meçhulden de tarihin elbet hesap soracağına, elbet bütün gerçeklerin bir gün açığa çıkacağına yürekten inanıyorum. Daha nice Mumcu’ların yetiştiği ve faili meçhul tüm cinayetlerin aydınlatıldığı bir Türkiye özlemi ile Uğur Mumcu’nun katledilişinin 30. yılında, saygı ve rahmetle anıyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin