featured

“Tehlikenin Farkında mısınız?”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Dallık etkinlik alanı, mezarlık alanı ve mera alanını kapsayan toplamda 4 Bin 560 dekar alanı kapsayan Bülbül Korusunun özel ağaçlandırma adı altında cevizlik, bademlik gibi kullanmak üzere üç ayrı şirketin Edirne Orman İşletme Müdürlüğüne dört ayrı başvuru yaptığı ortaya çıktı. Söz konusu konuyla ilgili Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan ve Uzunköprü Kent Konseyi’nden tepki geldi.
Uzun Köprü Belediye Başkanı Özlem Becan sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda; “Tarihi, kültürel ve sosyal açıdan önemi bizler için çok büyük olan Dallık alanımızın Uzunköprü Belediyesi olarak müdahale etmesek neredeyse tamamı “özel ağaçlandırma” adı altında bir kaç yeni kurulmuş şirkete verilmeye çalışılıyor.
Tepkimizi ve hassasiyetimizi net olarak ifade ettiğimiz görüşme ve yazışmalardan sonra konuyu ivedilikle Muhtarlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve Kent Konseyi ile Pazartesi ve Salı günü yaptığımız toplantılarda paylaştık.
Yine Salı günü yapmış olduğumuz Meclis toplantısında Belediye Meclis Üyelerimin tamamının desteği ile Uzunköprü Belediyesi adına hukuki süreçte dahil Dallık alanımızın yine biz Uzunköprülülere kalması adına yapacağımız tüm işlemler için yetki aldım.
Bizden önceki nesillerin bize bıraktığı, emanet ettiği, Dallık alanımızı, aynı şekilde koruyarak çocuklarımıza ve gelecek nesillere bırakmak bizim için büyük bir vazife ve sorumluluktur” şeklinde paylaşımda bulundu.
“Yetişmiş bir meşe ormanı keserek yerlerine ceviz veya badem fidanları dikmek oradaki ormanın ekolojik sistemini, canlıları ile birlikte yok etmek anlamına gelmektedir.”ifadelerini kullanan Uzunköprü Kent Konseyi konu ile ilgili yaptığı açıklamada;” İlçemiz Mescit mahallesi sınırlarında ve Belediyemiz Mücavir Alanı içinde bulunan Uzunköprü halkının Hasanpınar köyü yolu üzerindeki Bülbül Koruluğu ve Dallık etkinlik alanını, mezarlık alanını ve Mera alanını da kapsayan toplam 4560 dönümü içeren 90, 91, 93, 94, 190, 195 ve 198 no lu orman bölümlerindeki meşe ağaçlarının kesilip özel ağaçlandırma adı altında cevizlik, bademlik gibi kullanmak üzere Edirne Orman İşletme Müdürlüğüne üç ayrı şirket tarafından dört ayrı başvuru yapıldığı Uzunköprü Belediyesine yazılan resmi yazıdan öğrenilmiştir.
İlçemizin nadir ve sayılı orman ekosistemi olan Bülbül Korusunu da içine alan 4560 dönümlük orman, mera ve mezarlık alanı, korunması gereken önemli kamusal alanlar olduğundan özel ağaçlandırma başvurularının reddedilmesi ve iptalleri için gerekli hukuki başvuru, şikayet, dava ve idari başvuruların yapılarak ilçemiz sivil toplum kuruluşları ile işbirliği ve dayanışma içinde kamusal varlıklarımıza sahip çıkmalıyız.
Geçmiş yıllarda bir bölümü ceviz ağacı yetiştirme bahanesi ile kiralanan Bülbül Koruluğu şimdi de tamamen yok edilmek istenmektedir. Tehlikenin farkında mısınız?
İkisi Uzunköprü’den bir tanesi de İstanbul’dan olmak üzere üç şirket burada yıllardır yaşamakta olan meşe ağaçlarını keserek yerlerine ceviz ağacı dikmek üzere Orman Genel Müdürlüğüne başvurmuşlardır. Yaklaşık 4560 dönüm mera arazisi ve meşe ormanı bu üç şirket tarafından yok edilecektir. Kar etme hırsı ile hareket eden bu şirketler talep ettikleri arazilerin içerisinde Uzunköprü Belediyesi’nin mezarlık alanı olarak ayırdığı ve içerisinde mezar bulunan bu alana dahi göz dikmişlerdir.
Yetişmiş bir meşe ormanı keserek yerlerine ceviz veya badem fidanları dikmek oradaki ormanın ekolojik sistemini, canlıları ile birlikte yok etmek anlamına gelmektedir.
Uzunköprülülerin geçmişinde önemli bir yere sahip, Bülbül Deresi Koruluğu’nu yok etmek bizlerin geçmişini ve anılarını yok etmek demektir. 4560 dönümlük mera ve orman Uzunköprü halkının kadim varlığıdır. Uzunköprü halkının doğal varlıkları hiçbir şirkete kiralanamaz.
Tüm bu yaşananlar için halkımızı duyarlı olmaya, tüm oda, dernek, muhtarlık, kooperatif ve birlikleri meramıza, ormanımıza, mezarlığımıza ve Dallık anılarımıza yani geçmişimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.
Bu şirketler ve bu alanların şirketlere verilmesine çalışanlar, göz yumanlar bilmelidir ki burası Uzunköprü halkınındır ve hep böyle kalacaktır.” dedi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Tehlikenin Farkında mısınız?”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin