featured

SOL Parti’den Kısa Çalışma Ödeneği ile İlgili Açıklama

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SOL Parti Edirne İl Başkanı Zülküf Ateş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın, Mart ayı sonu itibariyle kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılacağını söylemene dair açıklamalarda bulundu.
Ateş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Salgında son bir yılda TÜİK rakamlarına göre geniş tanımlı işsizlik %29.1 olduğukabul edilirken, hergün emekçi halkın, esnafın borç sarmalında intihar haberleri, yoksulluk görüntüleri kamuoyuna yansırken, yedi milyon işçinin yararlandığı kısa çalışma ödeneğini kaldırıp yerine ne koyuyorsunuz !”dedi

Ateş açıklamasının devamında şunları kaydetti: “2021 bütçesinden şirketlere- bir avuç sermayedara vergi affı, teşvik için 230 milyar tl ayırıp, milyonlarca emekçiye kısa çalışma ödeneği, işsizlik fonu, sosyal yardım ve nakdi destek toplamı olarak  53 milyar tl ayıran siz ne yapmaya çalışıyorsunuz? Halka, hastalık yetmez; yoksulluk, açlık sefalet içinde ölün mü diyorsunuz!  Dünya ülkelerinde pandemi ile mücadelede ön sıralardayız diye övünüp, zahiri başarı hikayesi yazan size soruyoruz; işsiz bırakılan, hergünaskıda ekmeğe muhtaç bırakılan, sokakta çöpten, pazarda yerden yiyecek toplayıp yaşamaya çalışan halkı görmüyor musunuz! Pandemide dünya ülkeleri arasında  halkına sağladığı destek açısından sondan üçüncüsünüz bunu biliyorsunuz değil mi!

Koyduğunuz ama uymadığınız kurallarla, yönetme aczinizle tüm ülkeyi salgında yüksek riskli hale getirip, kızarttınız. Şimdi ne haliniz varsa görün deyip çekilemezsiniz!

-Halkın vergileri acilen halka harcanmalıdır. Temel gıdadan, ısınma, barınmadan vergiler kaldırılmalıdır.

– İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmeli. Fondan sermayeye aktarılan kaynak kesilerek işçilere aktarılmalıdır.

– Tüm işçiler hiçbir şarta-kurala bağlı olmadan kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmalı,  kısa çalışma ödeneği işçinin çalışırken aldığı ücret olmalıdır.

– 7244 sayılı yasayla nakdi ücret desteği altında ücretsiz izne çıkarma bahanesiyle patronların işçileri işsizliğe, açlığa mahkum bırakan uygulamaları derhal sonlandırılmalı. İşçilere en az asgari ücret düzeyinde ücret ödenmelidir.

– İş kanununda amacı dışında işçi kıyımına neden olan Kod29 derhal kaldırılmalıdır.

– Salgın boyunca doğalgaz, internet, elektrik, su, sağlıkücretsiz sağlanmalıdır.

– Asgari ücretten vergi alınmamalı, asgari ücret toplu sözleşmeyle belirlenmelidir.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SOL Parti’den Kısa Çalışma Ödeneği ile İlgili Açıklama

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin