featured

İstanbul Sözleşmesi Feshine Tepki Açıklamasına Polis Ablukası

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi,  İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine tepki gösterdi. Edirne’nin araç trafiğine kapalı olan Saraçlar Caddesi’ne ‘İstanbul Sözleşmesi Bizim Vazgeçmiyoruz’ yazılı pankartı açıp yürüyüş yaparak gelen kadınlar, polisin yürüyüş yapamazsınız uyarısında bulundu. Yürüyüş yaparak PTT önünde basın açıklaması yapmak istediklerini söyleyen Kadınlar Sık sık ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’, ‘Tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları attıktan sonra polis ablukası altında basın açıklamasını yaptılar.

 

Trakya Üniversiteli Kadın Kolektifi yaptığı açıklamada; “Uzun süredir İstanbul Sözleşmesine karşı iktidar tarafından yürütülen gerici çalışmalar sonuç verdi ve 20 Mart günü Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Meclis onayı ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi gece yarısı tek adam kararıyla kaldırıldı. İktidar tarafından alınan bu karar gayrı meşrudur.

 

İstanbul Sözleşmesi kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik her türlü şiddeti, tacizi, tecavüzü ve ayrımcılığı önlemek amacıyla düzenlenmiş bir sözleşmedir ancak iktidar izlediği kadın düşmanı ve homofobik politikalar ile sözleşmeyi uygulamak bir yana dursun, kadınları toplumdan izole etmeye ve ikincilleştirmeye çalışmıştır. Kadınları korumakla yükümlü olan devlet haklarımızı ve can güvenliğimizi hiçe sayarak sözleşmeyi kaldırmış ve artan kadın cinayetlerinin önünü açarak failleri daha da cesaretlendirmiştir.

Yirmi dört saatte altı kadının katledildiği ülkemizde kadın cinayeti faillerine verilmeyen cezalar demokratik haklarını arayan üniversite öğrencilerine veriliyor. Onlarca kez şikâyette bulunan kadınları korumayan erkek devlet zihniyeti, kadın katillerine koruma tahsis ediyor. Devlet, kadınları dövme özgürlüğü isteyen erkeklere, “eşit değilsiniz” diyerek bizi baskıya, şiddete açık hale getirenlere İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle cesaret veriyor.

 

İstanbul Sözleşmesi kadınların, LGBTİ+’ların ve çocukların mücadeleyle kazanılmış haklarıdır. Sözleşmeyi kaldırmak demek; devletin kadın cinayeti failleriyle işbirliği yapması, cezalandırma yükümlülüğünden kaçması, cinayetleri meşrulaştırması ve homofobik, cinsiyetçi saldırılara göz yumması demektir. Sözleşmeyi kaldırmak demek, iktidar tarafından kadınlara ve LGBTİ+’lara karşı bir savaş başlatılmış demektir. Bizler, Üniversiteli kadınlar olarak tek adamın gece yarısı çıkarttığı kararnameyi kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin feshini tanımıyoruz. İstanbul Sözleşmesi kadınların ve LGBTİ+’ların yıllar süren çabaları ve mücadeleleriyle kazandıkları bir yaşam güvencesidir. Kazanılmış haklarımızı bir grup adamın gerici zihniyetine bırakmıyoruz. Yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz.

 

İstanbul Sözleşmesi’nin 20 Mart’ta kaldırılmasına karşı milyonlarca kadın sokakları isyanıyla dolduruyor. İktidar pandemiyi bahane ederek kadınları evlere ve işyerlerine kapatmaya çalışıyor ancak 80 günde 85 kadın öldürüldüğü Türkiye’de ataerki pandemiden daha can alıcı. Kadına yönelik şiddet sistemin bir hatası değil ta kendisidir, ataerki var olduğu sürece kadınların isyanı dinmeyecek. Milyonlarca kadın ve LGBTİ+’yız varız ve yeni bir dünyayı ellerimizde şekillendireceğiz. Eşit, özgür ve tahakkümsüz bir dünya için örgütleniyoruz. Bugünden bizim olanı alacağız İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz.

Son olarak, Boğaziçi direnişinde demokratik üniversite ve kadın mücadelesi verdiği için 5 Şubat tarihinden bu yana tutuklu bulunan ve tecrit edilen sıra arkadaşımız, feminist yoldaşımız Şilan Delipalta’nın 2 Nisan tarihinde mahkemesi vardır. Özerk, demokratik, feminist mücadele talebimiz yargılanamaz. Şilan’ı da tüm tutuklu bulunan arkadaşlarımızı da alacağız.” açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasının sona ermesinin ardından polisin pankartı indirip sessizce dağılmaları konusunda uyarılan kadınlar, ‘katillere değil kadınlara abluka’ sloganları attıktan sonra yürüyüş yaparak olaysız dağıldılar. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul Sözleşmesi Feshine Tepki Açıklamasına Polis Ablukası

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin