featured

“Şiddet Her Yerde”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, ‘Şiddet her yerde’ diyerek, ülkemiz ve toplumumuzun bir an önce şiddet sarmalından kurtulması için yetkilileri göreve çağırdı. Başkan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Yetişkinlerin harekete geçme zamanı”dedi.
Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu , şiddetten uzak ve mutlu çocukların olduğu bir toplum yaratılması gerektiğini söyledi.
Şiddetin her yer de arttığına dikkat çeken
Tanrıkulu, “Şiddet her yerde. Yetişkinlerin harekete geçme zamanı” dedi ve şunları söyledi:
“Ülkemizdeki şiddet sarmalı her geçen gün daha da ağır bir şekilde, toplumun her kesimini içine alıyor. Ve ne yazık ki, önlenemiyor.
“ŞİDDET HER YERDE”
Sorunun en can alıcı yanını, şiddete karşı ciddi bir duyarsızlık ve insanların bu şiddet karşısındaki tepkisizliği oluşturuyor. Sağlıkçılara şiddet, kadına şiddet, sokak hayvanlarına şiddet… Daha nicesini sayabileceğimiz çok sayıda örneğe ne yazık ki, geçtiğimiz günlerde bir öğretmenin öğrenciye gösterdiği, hepimizi derinden yaralayan inanılmaz şiddet eklendi. Biz, Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak çocukların evde, sokakta, okulda her yerde şiddete uğramadan mutlu bir şekilde yaşamalarını istiyoruz. Bu bağlamda, özellikle bu son olayda okulda öğretmenin öğrencisine gösterdiği bu anlaşılabilir olmayan şiddeti kesinlikle kınıyoruz. Şiddet hiçbir şekilde anlaşılabilir değildir ve şiddetin hiçbir şekilde nedeni olamaz. “Ama” diye, “Neden” diye başlayan her cümle, şiddeti daha da olağan haline getirmektedir.
“ŞİDDETİ UYGULAYANLARA EN AĞIR EN HIZLI ŞEKİLDE CEZA VERİLMELİ”
Şiddetin önüne geçmenin en önemli yolu bu şiddeti uygulayanlara en ağır cezanın en hızlı şekilde verilmesidir. Özellikle şiddet olaylarında verilen cezalara iyi hal veya erteleme uygulanmamalıdır. Cezaların caydırıcı olabilmesi ve toplum vicdanının rahatlaması buna bağlıdır. Özellikle çocukların eğitiminde rol model olan etkin öğretmenler ve okul çalışanları psikolojik testlerden geçirilmeli ve onların ruh sağlığı takip edilmelidir. Ayrıca aile içinde olacak şiddete de kesinlikle tolerans gösterilmemeli, kol kırılır yen içinde kalır mantığı güdülmemeli. Adalet mekanizması, şiddete sıfır tolerans diyerek hızlı ve adil bir şekilde hukuk kurallarını uygulamalıdır. Şiddet, hiçbir yerde örtülmemeli, psikolojik bir baskı aracı haline dönüştürülmemelidir. Bu nedenle, ilgili devlet kurumlarının farkındalığı artırılmalı ve donanımlı uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Kolluk güçlerimiz, Aile ve Sosyal Politikalar bünyesindeki çalışanlarımız, öğretmenlerimiz ve okul çalışanlarımız şiddet konusunda ne kadar duyarlı ve eğitimli olursa, koruyuculuk ve önleyicilik açısından o kadar yol almış olacağız. Unutulmasın ki affedilen veya görmezden gelinen her şiddet uygulayıcısı bir çok kişiye örnek olmakta, “nasıl olsa ona bir şey olmadı bana da olmaz” mantığıyla yola çıkanlar, şiddeti artırmaya devam etmektedir.
“YETİŞKİNLERİN HAREKETE GEÇME ZAMANI”
Şiddetten uzak ve mutlu çocukların olduğu bir toplum yaratmamız gerekiyor. Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak şiddetin her türlüsünü ve özellikle çocuklara karşı olan şiddeti reddediyoruz, anlamıyoruz. Daha önemlisi anlamak istemiyoruz. Bu nedenle, ülkemizin ve toplumumuzun bir an önce bu şiddet sarmalından kurtulması için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Bugünün ve yarının çocuklarının yüzüne utanmadan bakabileceğimiz günler için, daha mutlu çocuklar ve daha sağlıklı bir toplum için şimdi yetişkinlerin harekete geçme zamanı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Şiddet Her Yerde”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin