featured

Sağlık Emekçileri Bir Günlük İş Bıraktı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Emekçileri, Türkiye geneli bugün iş bıraktı. Edirne’de de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, “oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz” diyerek iktidarı uyardı. Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, “ Bu G(ö)REV emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarıdır. Artık toplumun, hekimlerin ve tüm sağlık emekçilerinin çığlığına kulak verilmelidir. Taleplerimiz kabul edilmediği, sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını düzeltecek bir düzenleme hızla Meclis’e getirilmediği takdirde eylemlerimiz devam edecektir.“ dedi.

Edirne’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, çalışma koşulları ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusundaki taleplerini bir kez daha yineledi.Eylemde ‘Emek bizim söz bizim’, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun burada yaptığı basın açıklamasında;“İktidarın savunduğu ve uyguladığı sağlık sistemi toplum sağlığı için artık önemli bir risk halini almış; bu sistemin yürütülmesi olanaksızlaşmıştır. Koronavirüs salgını mevcut sağlık sisteminin, toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske attığını çok acı bir şekilde önümüze koymuştur. Halkın sağlığını tehlikeye atan bu sağlık sisteminin yürütücüleri, iş özel sağlık işletmeleri ve zenginleri korumaya yönelik politikalara gelince hiçbir sınır tanımamış; salgın döneminde dahi bu anlayışından vazgeçmemiştir. Yüzbinlerce insanımız, yüzlerce sağlık çalışanı yaşamını yitirirken; onlar sağlık sistemlerinin, şehir hastanelerinin güzellemeleriyle günlerini geçirmektedirler.

Sağlık emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır. “Artık bu şartlarda çalışamıyoruz” diyerek binlerce hekim istifa ederken, emekli olurken; genç hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık emekçileri yurtdışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı’yla görüşme taleplerimizi defalarca ilettik. Hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını, sağlık ve yaşam sorunlarını, toplum sağlığını ilgilendiren konuları Sağlık Bakanı ile konuşmamızdan daha doğal ne olabilir? Bu görüşme taleplerini karşılamak Sağlık Bakanı’nın bizlere ve topluma karşı sorumluluğu değil midir?

Artık yaşamımıza bile mâl olan bunca sorunumuzu duymazdan, görmezden gelen iktidar, aslında her şeyi görmektedir ve bilmektedir. Yaşanan sorunları yok saymakta, bizleri oyalamaktadır. Bunun en son örneği de hekimlerin özlük hakları ile ilgili düzenleme yapılacağı iddiasıyla Meclis’e getirdikleri ve apar topar geri çektikleri yasa tasarısıdır. Bizler tasarının yeterli olmadığını, bütüncül olmadığını belirtirken, bu teklif bile bize fazla görülmüş; ne zaman tekrar Meclis’e getirileceği, varsa eksiklerin yasa tasarısına eklenerek neden tamamlanmadığı gibi sorular yanıtsız bırakılmış ve geri çekilmiştir.

Sağlık ağır ve tehlikeli işler kapsamındadır. Yapılan işin niteliği, riski, eğitim düzeyi ve yoksulluk sınırı gibi daha birçok kriter ele alındığında yapılacağı vaat edilen düzenleme bile yetersizdir. İktidara belirtmek isteriz ki, sağlık ekip işidir. Ekibin her bir üyesi, güvenli çalışma koşullarında, insanca yaşayacak bir ücret ile çalışmak istemektedir.

Günümüzde ekonomi de sağlık gibi iflas etmiş durumdadır ve maaşlarımız açlık sınırının dahi altındadır. Bu sorun Meclis’te defalarca dile getirildiğinde Sağlık Bakanı ne yazık ki yine sessiz kalmış ve halen de kalmaktadır. Sorumlu olduğu çalışanların hakları için sessiz kalan Bakan görevini yapmamaktadır.

İktidara ve Sağlık Bakanlığına çeşitli açıklama, eylem ve yürüyüşlerle anlatmaya çalıştık, yine söylüyoruz: Salgın döneminde yaşamımızı da ortaya koyup verdiğimiz emeğin böyle/daha fazla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Toplumun sağlık hakkı; emeğimiz ve geleceğimiz için artık G(ö)REV zamanıdır.” Şeklinde konuştu

 

 

 

 

 

 

 

 

“Sağlıkta özelleştirmeci, hastanelerimizi satan politikalara karşı bu uyarı G(ö)REVi;” olduğunu ifade eden Prof.Dr. Altun açıklamasında şunları kaydetti:
• Koruyucu sağlık hizmetlerini savunmak içindir.
• Emekliliğe de yansıyacak yaşanabilir temel ücret içindir.
• Güvencesiz, gerçekdışı bahanelerle işimizden edildiğimiz ve köleliği dayatan çalışma koşullarına son verilmesi, güvenceli çalışabilme içindir.
• Şiddete karşı etkili bir yasa, güvenli işyerleri, sağlıklı çalışma ortamları içindir.
• COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılması, her yıla 120 gün yıpranma payı içindir.
• Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesi içindir.
• 5 dakikada bir muayene dayatmasına son verilmesi içindir.
• Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin geri çekilmesi içindir.
• Asistan hekimlerin emeklerinin karşılığını aldığı, eğitim dışı işlerde çalıştırılmadığı nitelikli uzmanlık eğitimi almasını sağlamak içindir.

Bu G(ö)REV emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarıdır. Artık toplumun, hekimlerin ve tüm sağlık emekçilerinin çığlığına kulak verilmelidir. Taleplerimiz kabul edilmediği, sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını düzeltecek bir düzenleme hızla Meclis’e getirilmediği takdirde eylemlerimiz devam edecektir. İktidar bilmelidir ki söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var.
Emek Bizim, Söz Bizim!”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Emekçileri Bir Günlük İş Bıraktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin