featured

Meriç’teki Kum Ocağındaki Kapasite Artışına İtiraz!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği öncülüğünde çevreciler, özel bir şirket tarafından Meriç Nehri kıyısına kum ocağı kapasite artışı ve dört tane beton santrali projesine yönelik itiraz dilekçelerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdiler.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Edirne’nin Yıldırım Mahallesi Vişnelik Mevkiinde yapılmak istenen Kum Çakıl Ocağı Kapasite Artışı, Kırma Eleme Yıkama Tesisi, Beton Santrali ve Prefabrik Yapı Elemanları Üretimi’nde kapasite artışının yıllık 10 bin metreküpten 390 bin tona çıkarılacağını duyurmuş. Söz konusu Proje dosyasında Edirne merkezine yakınlığı kuşuçuşu 2,7 kilometre olarak ifade edilirken; Kırma, Eleme, Yıkama Tesisi’nde işlemden geçecek kumun nakliye kamyonlarıyla Edirne Tren İstasyonu’na taşınacağını ve eleme sonrasından kalan su atıklarının ise Meriç nehrine döküleceği belirtilmişti.
Söz konusu konuya Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve çevreciler tepki gösterdi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, çevre ve şehircilik il müdürlüğü binasının önünde yaptığı açıklamada, “Bugün  kentimizin  üç değerli nehrinden biri olan, Meriç Nehri kıyısına kurulmak istenen Özmeriç  Kum Madencilik’in kum çakıl ocağı kapasite artışı ve dört adet beton santrali PTD başvurusuna, itirazlarımızı yapmak üzere kentliler ve STÖ’leri olarak buradayız.

Geçmiş 2005 yılında  bu sahada “Sadece Kum çıkarma ve Yatak Temizleme için “ verilen 1a grubu maden işletme ruhsatı kapsamında basit ve geçici inşaat tesislerine izin verilmişti. 2012 yılında ise bu ruhsat el değiştirmiş, bugün ise çok daha büyük bir alan kullanımı ve devasa, kalıcı yapılaşma talep edilmektedir.

Daha önceki işletmecinin yaptığı ve iş bitiminde kaldırılacağı  taahhüt edilen geçici yapıların kaldırılmadığı hatta daha da büyütüldüğü, işi biten kısımların rehabilite çalışmalarının da yapılmadığı bilinmektedir.” şeklinde konuştu. 

Söz konusu ruhsat sahası, konum olarak şehir merkezinde tarihi, turistik  ve doğal güzellikleriyle ender bulunan bir alanda olduğuna dikkat çeken Eren; “Bakanlığın Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre de HASSAS EKOSİSTEMLER içinde bulunmaktadır. Edirne ye gelen yerli yabancı turistlerin ilgi alanları içinde olan Meriç Köprüsünden gün batımı panaroması bu sahayı da kapsamaktadır. Burada yapılacak beton santralleri,3-5 katlı bina yüksekliğinde olacak , doğaya ve çevreye aykırı bir görsel kirlilik yaratacaktır.Üstelik bu saha yine bakanlığın KIYI KENAR ÇİZGİSİ diye tanımladığı yapı yasağı getirilen alanda bulunup,taşkın sahası olarak yıllardır sular altında kalmaktadır..Bu konuda 11.Bölge DSİ BÖLGE MD.den kurum görüşü alındığına dair PT Dosyasında bir ibareye rastlanmamıştır.

Ayrıca belediye imar sahası içerisinde kaldığından her yapı için Edirne Belediyesinden ruhsat alması gerekmektedir. Raporda bundan bahsedilmemekte, imarsız alan olarak nitelendirilmektedir

Burada en önemli bir konu da 10.000 m3 olan kum çakıl ocağı kapasitesinin 390.000 tona çıkarılması ,akla zarar  bir artıştır. Nehir yatağının aşırı ve düzensiz kazılmasıyla nehri besleyen yer altı suları birbirine karışarak su rejimi bozulabilecektir. Ayrıca, bu durumunnehir yatağı içindeki canlı yaşama ,ekolojik sisteme,flora ve faunaya vereceği zararı,akademik çalışmalara dayanarak kabul edilemez olduğunu biliyoruz Bilimsel raporlarda ,Meriç Nehri’nin dip kısmında yaşayan toplam 39 canlı grubu bildirilmiştir. Bu canlılar, Nehirdeki dip sedimentinde kum ve çamur materyalinin içinde yaşarlar ve özellikle nehirde bulunan balık gibi büyük canlıların besinini oluştururlar.  Kum-çakıl kırma, eleme,yıkama sonrası kalan suların geri verilmesi doğal yapısını bozup, bulanık yapısıyla nehrin gün ışığının alımını engelleyerek balıkların beslenmesinde problemlere yol açabilir.

Yine beton santrallerinin faaliyetleri sırasında kullanılacak kimyasallar var,nehirden çıkarılan 390 bin ton yetmiyor üstüne 903 bin ton kamyonlarla buraya  taşınacak malzeme var.Bu faaliyetler sırasında ulaşım kentin içinden geçecek olup, Bakanlıkça,HASSAS EKOSİSTEM kabul edilen Meriç Nehri Kıyısı’nda sürdürüleceğinden bu PTD’nın yetkililerce onay görmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Madde 6/4 fıkrasında (4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır denmektedir.

  Bu projenin, gerek yer altı gerek yer üstü canlı yaşamı için risk oluşturma ihtimali çok yüksektir. Bu riski giderecek önlemler raporda bulunmamaktadır. Çevre hukuku ve ÇED’in temel mantığı da bu yöndedir. İnsan sağlığının ve doğanın zarar görmesi beklenmemelidir. Risk olması yeterlidir. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan,bizler bu projenin, gelecek nesillere aktarmakla yükümlü olduğumuz, Edirne’mizin can damarları olan nehirlerimizin en doğal haliyle  korunması adına   reddedilmesini talep ediyoruz.

.Bu nedenlerle, Anayasa’nın 17. maddesi, 45. Maddesi, 56. maddesi, 169. maddelerine, Kıyı Yasasına,  Çevre Kanunu’na tamamen aykırı olan; sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracak, tüm bölgeyi etkileyecek ve kamu yararına aykırı olan Özmeriç Kum Madencilik Turizm İnşaat Ve Ticaret Limited Şirketi tarafından başvurusu yapılan PTD’na  ait  ÇED sürecinin“ derhal iptal edilmesini ve acilen sonlandırılmasına karar verilmesini talep ediyoruz.”dedi Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meriç’teki Kum Ocağındaki Kapasite Artışına İtiraz!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin