featured

“SGK Çalışanları Mağduriyet Yaşıyor!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Büro-Sen Edirne Şubesi, SGK çalışanlarının mağduriyetleri ile ilgili SGK Edirne İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı. Türk Büro-Sen Edirne Şube Başkanı Memduh Örüş, EYT’nin kanunlaşmasıyla birlikte yüzde 50 eksik kapasite ile çalışan Sosyal Güvenlik Kurumları’nda (SGK) 2 milyon 250 bin yurttaşa 1-2 ay içerisinde aylık bağlanılması istenildiğine dikkat çekerek, SGK çalışanlarının mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi.

SGK’nın 38 bin kadrosu olmasına rağmen, fiilen çalışan 23 bin personeli olduğunu belirten Örüş, “Bildiğiniz üzere 2.250.000 vatandaşımızı ilgilendiren, kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Kanun TBMM’den geçerek kanunlaşmış olup, uygulamada kadrosu 38.000 olmasına rağmen fiilen 23.000 personel ile hizmet veren SGK çalışanlarından 2.250.000 vatandaşımıza 1-2 ay içinde aylık bağlanması istenmektedir. Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400.000 olan Kurumda olması gereken personelin yaklaşık %50 eksiğiyle hizmet verilirken 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi, beklenmesi dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur.Sendikamız Türk Büro-Sen bu kadar ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için taleplerimiz; 666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden müktesep hak olarak düzenlenmesi, kurum içi uzmanlık hakkı verilmesi, sosyal güvenlik hizmetleri sınıfı oluşturulması ve buna bağlı Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesi, 666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesidir. Bu hususlar sayın bakanımıza hazırladığımız rapor ile sunulmuştur. SGK çalışanlarının bugün de yarın da yanında olacak olan ve SGK çalışanları düştükleri durumdan kurtaracak olan Türk Büro-Sen’dir. SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla, haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağımızı ve somut adım atılmasına yönelik görüşmelerimizin devam edeceği kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” ifadelerini kullandı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“SGK Çalışanları Mağduriyet Yaşıyor!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin