featured

“Ayçiçeğinde 400 Milyon Dolarlık Kayıp”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, iktidarın uyguladığı yanlış tarım politikaları nedeniyle büyük ithalat payına sahip ayçiçeğinden Türkiye yaklaşık 400 milyon Dolar zarara uğrattığını söyledi.

Konuyla ilgili İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Türkiye’nin petrolden sonra en büyük ithalat payına sahip ayçiçeğinden, Türkiye 400 milyon Dolar’a yakın zarar etti. Yanlış dönemde yapılan ithalat ve çiftçiye verilmeyen destekler, artan yağ fiyatlarının sebebi olarak görüldüğünü ifade ederek şunları kaydetti: “Türkiye yıllarca kendine yetebilen bir ülkeydi. Üzerinden kurulduğu Anadolu toprakları ise Dünya üzerinde tarımın ilk başladığı noktalardan. Bugün ise geldiğimiz noktada elimizdeki teknolojiye rağmen, imkanlara rağmen yanlış tarım politikaları nedeniyle, ülkemizin ihtiyacını ithalat yaparak çözmeye çalışıyoruz. İthalat en büyük pay ise ayçiçeğine ait. Ülkemizin petrolden sonra en çok ithal ettiği ürün ayçiçeği.

YAĞIN FİYATI UZUN BİR ZAMAN DİLİMİNDE DAHA DÜŞMEYECEK”

Gıda sanayisinin en büyük hammaddesi durumundaki ayçiçeği, bugün içinde bulunduğumuz pandemi ve olağanüstü haller nedeniyle üretimi yapılan diğer ülkelerde stoklanmış durumda. Eylül, Ekim aylarında tonu 380 – 400 Dolar gibi bir fiyattan depolanması mümkün olan ayçiçeği şu anda 780 Dolar gibi çok yüksek bir fiyata çıkmış durumda. Yeni hasat sezonuna daha vakit olduğunu da düşündüğümüzde ülkemizde Ayçiçek yağının fiyatı uzun bir zaman diliminde daha düşmeyecek belki de yükselecektir.

BULGAR VE RUS ÇİFTÇİSİNE YAKLAŞIK 400 MİLYON HİBE VERİLMİŞTİR”

Harman zamanında alınmayan rekolte önlemi nedeni ile Bulgar ve Rus çiftçisine yaklaşık 400 milyon hibe verilmiştir. Eğer bugün bu paranın yarısını kendi çiftçisine hibe desteği olarak verseydi. Türkiye’de ayçiçeği açığı kalmazdı. Bir yıl içerisinde yurtdışına verdiğimiz parayla içeride yağlık tohum üretimini desteklemeyi başarabilirdik. Bu para kendi üreticimize verilseydi daha fazla ürün almak için tabiri caizse elinde ibrikle su taşır, verimi artırmak için mücadele ederdi. Bugün Türkiye’de pahalı tüketilen işlenmiş her gıdanın nedeni, ayçiçeğinin yüksek fiyatlardan ülkemize getirilmesi yatmaktadır. Yanlış politikalar yürüten yetkililer, Türkiye gibi bir tarım ülkesinde ne yazık ki vatandaşın kuruşunun hesabını yapmamakta, ‘Fiyatı ne olursa olsun da ülkede şu yok demesinler’ anlayışı içerisinde hareket etmektedir.”Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Ayçiçeğinde 400 Milyon Dolarlık Kayıp”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin