featured

Saros Mücadelesi İstinaf Yolunda

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saros Gönüllüleri’nin ve Keşan Kent Konseyi’nin Saros Körfezi’ni koruma mücadelesi sürüyor. Hukuka ve bilime aykırı olarak inşa edilen FSRU limanı ve kara boru hattı ile ilgili alt ölçekli planların yürütmesinin durdurulması ve iptali için açılan davayı Edirne İdare Mahkemesi’nce iptal edildi.lKeşan Kent Konseyi Başkanı Recep Karagöz, düzenlediği basın toplantısında gerekçeleri planlama hukukuna açıkça aykırı mahkeme kararını kabul etmediklerini belirterek, İstinaf Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.
Saros FSRU Limanı ve kara boru hattı imar planlarının iptali için Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri tarafından yaklaşık 14 ay önce açılan dava Edirne İdare Mahkemesi’nce reddedildi. Keşan Kent Konseyi Başkanı Recep Karagöz, mahkeme kararını kabul etmediklerini belirterek, İstinaf Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi. Karagöz, “20 yıldır enerji arz güvenliğini sağlayamayanların, ekonomik çöküşten kurtuluşu bu tür projelere bağlayanların, dışa bağımlı dövize endeksli, pahalı enerji ithalatı için Saros Körfezi’ni daha fazla katletmelerine izin vermemeliyiz“ dedi.
Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve CHP İlçe Başkanı Recep Pekcan ile birlikte FSRU Doğalgaz Limanı için gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Saros Körfezi gözümüzün önünde katlediliyor” derken, şunlara yer verdi:
“14 aydır umutla beklediğimiz Saros FSRU Limanı ve kara boru hattının imar planlarının iptali davamız maalesef Edirne İdare Mahkemesi’nce reddedilmiştir.
Edirne İdare Mahkemesi’nin davamızda yaptığı keşif ve bilirkişi heyet incelemesi sonucunda hazırlanan raporda, tarım ve orman alanlarını korumayan, üst ölçekli planlara aykırı, tepeden inme bir karar ile Saros FSRU Limanı’nın Saros Körfezi Kültür ve Turizm Gelişim bölgesine yapılmasının planlama hukuka aykırı olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.
Davamızı haklı bulan bilirkişi heyetinin raporu, hepimizi umutlandırmış ve mahkemenin davamızın kabulüne karar vereceğine dair inancımızı arttırmıştı. Edirne İdare Mahkemesi üç kişilik akademisyen bilirkişi heyetinin bilimsel raporu gereğince davamızı kabul edip Saros FSRU Doğalgaz Limanı imar planlarını iptal etmek yerine ÇED davasındaki tek bir bilirkişinin gerekçesiz görüşüne göre davamızı reddetmiştir.
Merak ediyor ve soruyoruz; 2. ÇED olumlu kararının iptali davamızda aleyhe bilirkişi görüşlerini dikkate alarak karar veren Edirne İdare Mahkemesi İmar planlarının iptal davamızda neden 25 sayfalık ayrıntılı bilirkişi raporu hükme esas alınmamıştır?
Planlama alanında uzman ve üniversite öğretim üyesi akademisyen değerli bilim insanlarının iki ayrı raporunun neden hukuken kabul edilmediğine dair karardaki gerekçeler maalesef yetersizdir.
Mahkeme Saros Körfezi’ni katleden Saros FSRU Doğalgaz Liman’ını onaylama gerekçesini ‘Dünya üzerinde özellikle pandemi süreci ile başlayan enerji güvenliği ile arzındaki düşüş ve fiyatlardaki aşırı artış nedeniyle sıvılaştırılmış doğal gazın, LNG gemileriyle taşınmasının, yüzer sistemlerle depolanmasının ve gazlaştırılmasının, Türkiye açısından büyük önem taşıdığı, bu nedenle söz konusu projenin uygulanmasında klasik söylem olan Üstün Kamu Yararı bulunduğu dikkate alınmıştır’ diye açıklamaktadır.
20 yıldır enerji arz güvenliğini sağlayamayanların, ekonomik çöküşten kurtuluşu bu tür projelere bağlayanların, dışa bağımlı dövize endeksli, pahalı enerji ithalatı için Saros Körfezi’ni daha fazla katletmelerine izin vermemeliyiz.
BOTAŞ şirketi Saros FSRU Doğalgaz Limanı ile dış gaz alım ve dış gaz satım taahhütlerini yerine getireceğini, deniz aşırı ülkelerden gelecek gazı Avrupa pazarına aktarma taahhütlerinin olduğunu açıkça ifade etmiştir. BOTAŞ’ın dış ticaret için ülkemizin en özel korunması gereken değerli varlıklarından Saros Körfezi’ni kırıma uğratılması ve ormanların ve turizm bölgesinin acımasızca yok edilmesi nasıl olur da üstün kamu yararı olarak hüküm altına alınabilir? Yurttaşlar olarak bu mahkeme kararını kabul etmiyoruz. Ülkemizin ve denizimizin hakkını hukukunu aramaya devam edeceğiz.
Mahkeme kararındaki gerekçeler sadece genel ve soyut ifadeler olup planlama hukukuna açıkça aykırıdır. Güneş enerjisine yatırım yapmayanların yarattığı enerji plansızlığının faturasını Saros Körfezi’ne ödetemeyeceksiniz.
Edirne İdare Mahkemesi’nin bu davadaki üç akademisyen bilirkişi raporu yerine ÇED davasının gerekçesi dahi olmayan tek kişilik planlamacı görüşüne dayalı karar verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğunu herkes bilmektedir.
Dövize endeksli fosil ve çok pahalı yakıt olan doğalgazı deniz aşırı ülkelerden gemilerle getirmek milletin vergilerini ticaret adı altında heba etmektir. Saros FSRU Limanı’nın hafriyat ve inşaat çalışmalarının Saros Körfezi’ni mahvettiği ve kirlettiği gerçeğini görmezden gelemezsiniz.
Saros Gönüllüleri olarak her şeye rağmen tarih karşısındaki haklılığımız ile İstinaf Mahkemesi’nin karara karşı itirazımızı kabul edeceğine ve yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz.
Trakya Platformu’nun desteğiyle haklı davamızı sonuna kadar savunacağız.Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri olarak tüm hukuksal ve toplumsal mücadelemize bilinç ve kararlılıkla devam edeceğimizin bir kez daha bilinmesini istiyoruz.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Saros Mücadelesi İstinaf Yolunda

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin