featured

Saros İçin ‘Son Düzlük’!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya’nın incisi olan Saros Körfezi’ne BOTAŞ tarafından yapılan FSRU Limanı için mücadele devam ediyor. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından yapılan ortak açıklamada, Edirne İdare Mahkemesi’nin verdiği tüm ara kararların süresinin dolduğuna dikkat çekilerek,  “Artık son düzlükteyiz. Edirne İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma, ÇED raporunun ve ÇED Olumlu kararının yürütmesinin durdurulması veya direk iptal kararı vermesini bekliyoruz” denildi

Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından yapılan ortak açıklamada, BOTAŞ tarafından Saros Körfezi’nde yapılan FSRU Limanı’na ilişkin Edirne İdare Mahkemesi’nde süren 1. ÇED iptal davasına sunulan Ek Bilirkişi raporuyla söz konusu projenin bilime ve hukuka aykırılığı 4’üncü kez ispatlandığı ifade edilirken Edirne İdare Mahkemesi’nin verdiği tüm ara kararların süresinin dolduğuna dikkat çekildi.
Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Gönüllüleri Dayanışması adına  Mehmet Zeybek yaptıkları ortak açıklamada, BOTAŞ tarafından Saros FSRU Liman ve boru hattının alelacele yapılması için resmi bilimsel bilirkişi raporlarına rağmen Saros Körfezi’nin denizine, kıyısına, ormanına, canlı yaşamına kast edilerek, arazi  sahipleri ve köylülerin mülkiyet hakları çiğnenerek inşaatın başlatılmasının üzerinden 215 gün geçtiğini belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Pandemi sürecinin yasaklarını Saros Gönüllülerine uygulayıp elimiz kolumuz bağlıyken, iptal ettirdiğimiz ÇED raporunu genelge kılıfıyla adında çevre olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edileli. Halkın katılımlarından kaçırılan hukuksuz ÇED süreciyle, halkın katılım toplantısı yapmadan, on binlerce itiraz dilekçesini veren halkın iradesini hiçe sayarak mahkeme iptal kararı ve bilirkişi heyet raporuna rağmen inşaata başlanılalı.
ÇED  ve İmar Planı iptal davalarımızın 9 ve 11 Kasım 2020’deki keşif ve bilirkişi incelemelerinin ardından BOTAŞ tarafından bir gün ansızın, dozerlerle bakmaya doyamadığımız Saros’umuza girildi, tarım arazileri yok edildi, denizimiz dolduruldu, binlerce ağacımız kesildi, şimdi de borular seriliyor. Hukuksuzluk o kadar büyümüş ki, köylülerden tutanaklarla ilave araziler alındı ve tam 215 gündür gece gündüz hunharca Saros kıyıları ve denizimiz talan edildi. Yargıda sona yaklaşıldıkça da , belki de kararın kendileri aleyhine çıkacağını hisseden şirket, ‘bakın inşaat çok da ilerledi’ demek için mi bilinmez, hızını arttırarak talana devam ediyor.
EK BİLİRKİŞİ RAPORU
16 Nisan 2021 günü Edirne İdare Mahkemesi’nde süren 1.ÇED iptal davamıza sunulan Ek Bilirkişi raporuyla BOTAŞ’ın sadece dış ticaret için Saros Körfezi’ni kurban etmesinin bilime ve hukuka aykırılığı 4. defa bilimsel olarak ispatlanmıştır.
Sayın bilirkişiler kök rapordaki hukuksuzlukları tekrarlayarak Orman Botaniği ve Orman Ekolojisi çalışmalarının yapılmamasını, yangın söndürme organizasyonunun olmamasını ÇED raporunun eksikliği olarak belirtmiş, flora ve fauna raporunun proje ve etki alanındaki türlere ilişkin ayrıntılı bilgileri içermediği, sökülüp alınan Deniz Çayırlarının endemik tür olduğu, körfezdeki 4 ayrı mercan türünün korunan tür olduğu ve BOTAŞ tarafından alınacağı söylenen önlemlerin yetersiz olduğu, proje alanında bulunan ‘Şehit Karanfili’ endemik bitki türünün ÇED raporunda yer almadığı, mühendislik çalışmalarının bilimsel olarak yapılmadığı, kıyı sediment hareketlerinin etkisinin değerlendirilmediği, deniz su kalitesinin bozulup bozulmayacağının çalışmasının ÇED raporunda yapılmadığı, inşaat risk analiz değerlendirmelerinin sunulmadığı, Jeoloji bilimi açısından yeterli incelemeler yapılmadığı, yeterli veri ve bilgilerin verilmediği, Ziraat, İnşaat, Jeoloji ve Hidrojeoloji Mühendisliği açılarından projenin yerinde olmadığı tespit edilerek, bilime ve ÇED mevzuatına aykırılıklar 4 ayrı Bilirkişi Raporuyla artık kesinleşmiştir. Saros FSRU çalışmasının haksızlığı kesindir.
Botaş bir kamu kurumu olarak 4 ayrı mahkeme bilirkişi raporuna uymak zorundadır. Kamu kurumları Anayasa’daki Hukukun Üstünlüğüne itaat etmek zorundadır. BOTAŞ şirketi hiçbir hukuksal uyarıyı, bilimsel raporları dikkate almayıp Saros Körfezini yok etmeye devam ederek suç işlemektedir.
“VANDALLIKLA İLERLEYEN PROJE”
Keşan Kent Konseyi’nin desteğiyle yürütülen süreçte, Saros Gönüllüleri; hukuka, bilime saygıyla ve Salgın önlemlerine uyarak, vandallıkla ilerleyen proje karşısında, her kesilen ağaçla ve her kepçe darbesiyle canımız acıyarak hızla devam eden inşaata karşı, tüm görsel ve yazılı mecralarda farkındalık yaratmaya çalışarak kamuoyunun dikkatini sürekli bu bölgesel yıkıma, yok edilişe çektik.
Artık son düzlükteyiz. Edirne İdare Mahkemesi’nin verdiği tüm ara kararların süresi dolmuştur. Yurdun dört bir yanındaki milyonlarca Saros Gönüllüsü ve doğa severler, nefeslerimizi tuttuk, bilirkişi raporları çerçevesinde, Edirne İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma ve ÇED raporunun ve ÇED Olumlu kararının yürütmesinin durdurulması veya direk iptal kararı vermesini bekliyoruz. “Ben yaptım oldu” mantığıyla başlatılan projede, mahkeme kararı sonucu BOTAŞ’ın, Saros kıyılarına, tarım arazilerine verdiği zararı düzelterek, bir an önce körfezden gideceğine inanıyoruz.
Halk ve hak ile inatlaşmayı bırakın. Saros Körfezi’nde adalet istiyoruz. Saros Gönüllüleri, Keşan Kent Konseyi ve Saros halkı olarak Saros Körfezi’ni tüm kötülüklerden korumak için çaba göstermeye devam edeceğiz. Körfezimizi korumakla görevli olan T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve T.C.Kültür Bakanlığı verdikleri tüm izin ve onayları iptal etmeye ve Saros FSRU Liman ve Boru Hattı çalışmalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz.”Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Saros İçin ‘Son Düzlük’!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin