featured

“EMEKÇİYE ENFLASYON FARKI AYLIK ÖDENMELİDİR”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mehmet Koç, TÜİK’in Ocak ayı için açıkladığı enflasyon ile ilgili değerlendirmede bulunarak; “Türkiye’de sadece son 2 ayda toplam yüzde 26,2 enflasyon yaşandı. Bu oran da 172 ülkenin yıllık enflasyonunun üzerindedir. TÜİK’e göre yüzde 48,7 olan yıllık enflasyon 175 ülkenin enflasyonundan yüksektir.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yıllık enflasyonu yüzde 48.7 gösterdiğini söyleyen Mehmet Koç, konfederasyon olarak temel gıda fiyatlarını esas alarak yaptıkları hesapta ise halkın gerçek enflasyonunun yüzde 87.7 çıktığını söyledi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mehmet Koç, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “İktidar, dünyanın diğer ülkelerinde yüksek oranlarda enflasyon yaşandığını ileri sürerek, enflasyonu makul göstermeye çalışmaktadır. Oysa, Türkiye’de sadece ocak ayında yaşanan aylık enflasyon dünyadaki 158 ülkenin 12 aylık toplam enflasyonundan yüksektir. Türkiye’de sadece son 2 ayda toplam yüzde 26,2 enflasyon yaşandı. Bu oran da 172 ülkenin yıllık enflasyonunun üzerindedir. TÜİK’e göre yüzde 48,7 olan yıllık enflasyon 175 ülkenin enflasyonundan yüksektir. Enflasyonu Türkiye’den yüksek sadece Venezuela, Sudan, Lübnan, Suriye, Surinam, Zimbabve ve Arjantin kalmıştır.
Yüksek enflasyon en fazla maaş ve ücretle çalışanları, emeklileri, işsizleri, herhangi bir geliri bulunmayanları ezmektedir. Kamu çalışanlarına yıl başında enflasyon farkından ayrı olarak yüzde 7,5 oranında zam yapılmıştı. Bu zam ocak ayındaki enflasyonu bile karşılayamadı. Bütün vatandaşların cebindeki 100 liranın satın alma gücü bir ayda 90 liraya geriledi. Aralık ayında 4 bin 253 liraya çıkarılan asgari ücretin 1.100 lirası, çalışanların cebine girmeden, Aralık ve Ocak enflasyonlarıyla erimiş, reel olarak 3 bin 150 liraya gerilemiştir.
Daha ilk aydan kamu çalışanlarının enflasyon farkı alma hakkı doğmuştur. Önümüzdeki aylarda bu erime kanayarak devam edecektir. Bu sonuçlara göre iktidarın temmuz ayını beklemeden enflasyon farkından kaynaklanan kayıplar her ay enflasyon farkı olarak çalışanların maaşlarına ilave etmelidir. Çünkü başta kamu çalışanları olmak üzere tüm çalışanlar, emekliler, işsizler, hiçbir geliri olmayanlar büyük bir yoksulluk afeti yaşamaktadır. Vatandaşların büyük bir bölümü açlık riskiyle karşı karşıyadır. Büyük bir kesim, Devlet eliyle yapılan elektrik, doğalgaz, akaryakıt, kömür zamları yüzünden ısınma, aydınlanma, kira, ulaşım gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz durumdadır.
İktidar, sebebi olduğu enflasyona teslim olmuş durumdadır. Enflasyonla mücadele etmeyi bırakmıştır. Enflasyon hızla üç haneli rakamlara doğru gitmektedir. Kısa sürede önlem alınmaz ise Türk halkının ödeyeceği bedel daha da ağırlaşacaktır. “Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“EMEKÇİYE ENFLASYON FARKI AYLIK ÖDENMELİDİR”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin