featured

Şallı’dan Roman Yurttaşlara Çağrı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, “Türkiye’de bulunan Roman yurttaşlarımızdan askerimiz hakkında sosyal medyada olumsuz söylemlere itibar edilmemesini önemli rica ediyoruz.” dedi
Şallı yaptığı açıklmasında şunları kaydetti: “Kırklareli Vize doğumlu piyade er Caner Sarmaşık görev yaptığı Suriye’deki birliğinde 29 Nisan 2021 tarihinde intihar ettiğine yönelik haber Tekirdağ yerel gazetelerde yer almıştı. Askerimiz Caner Sarmaşık’ın ölümü ailesi tarafından şüpheli bulunmuştur. Acılı ailenin iddialarına göre oğullarının son telefon konuşmalarında, komutanı tarafından psikolojik baskı gördüğü, Roman kültürel kimliğinden dolayı aşağılandığı, komutanından çok korktuğunu ‘ben öleceğim’ demesinden bir gün sonra ölüm haberini almaları derin kaygılar oluşturması sonucunda, ölen oğullarının intihar edemeyeceği kuşkusunu artırmıştır. Acılı ailenin iddiaya dayanan beyanları, sosyal medya facebook üzerinden çok kişi tarafından paylaşılmıştır.

Ailenin iddiaları geçerlilik kazanmadan yapılan sosyal paylaşımlar Roman toplumunda üzüntü ile karşılanmış, tepkilere neden olmuştur. Özellikle kültürel kimliğe dayalı ayrımcı, aşağılayıcı ifadelerin kullanıldığına yönelik paylaşımlar ve şehit sayılmaması, Edirne, Kırklareli olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde Roman yurttaşlarımız tarafından sokak yürüyüşleri yapılmıştır. Roman vatandaşlarımız ellerinde Türk bayrakları ile ‘Şehitler Ölmez’ sloganları atıp İstiklal Marşımızı okumuşlardır. Roman toplumu olarak eğitim seviyemizin yetersizliği bazı bilgi eksikliğine neden olabilmektedir. MSB iç hizmet yönetmeliğinde ‘Görevi başında olsa dahi intihar eden asker şehit sayılmaz’ hükmü içermektedir.
Barışçıl yürüyüşler pandemi sürecinde sağlık riski yarattığı gibi, Roman yurttaşlarımız, kırılgan ve genel olarak eğitim seviyelerinin düşük olması art niyetli kişilerin kullanımına da açıktır. Sosyal medya facebook üzerinden yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Elimize ulaşan Cumhuriyet savcılığının ölüm tutanağında: ‘29 Nisan 2021 tarihinde görev yaptığı askeri birlikte nöbette ateşli silahlı ile yaralanma sonucunda öldüğü, otopsi sonucunda elde edilen bulgular neticesinde intihar ettiği kanısına varılmıştır. Ancak; adli tabip raporunda atış mesafesi tayininin ateşli silah mermi çekirdeğinin tayininin yapılamadığı, kesin atış atış mesafesi tayini için, elbise incelemesi yapılması gerektiği’ şeklindeki görüşün incelenmesi ve sonucunun da beklenmesi gerekir. Askerlik vazifesi sırasında ölen her askerimiz bizlerin ortak acısıdır. Sosyal medyada, yaşamını yitiren Caner kardeşimizin ölümü ile ilgili hakkında üretilen söylemler adli tabip raporu ile tespit edilememiştir. Türkiye’de bulunan Roman yurttaşlarımızdan askerimiz hakkında sosyal medyada olumsuz söylemlere itibar edilmemesini önemli rica ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. MSB, Adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Roman vatandaşlarımızın birlikte yaşama kültürümüz içinde sağduyulu davranılması gerekir.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şallı’dan Roman Yurttaşlara Çağrı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin