Şallı’dan “Önce İnsan” Sergisi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Nisan Dünya Romanlar Günü etkinlikleri kapsamında Romanların yaşamlarının anlatıldığı fotoğraf ve eğlence kıyafetlerinin sergilendiği “Önce İnsan” sergisi açıldı.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü etkinlikleri kapsamında Trakya Üniversitesi Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde açılan sergi, Roman sivil toplum gönüllüsü Turan Şallı tarafından hazırlandı.
“Önce insan” diyerek hareket edilmesi gerektiğini belirten Şallı, Romanlar Günü’nün sevginin, barışın ve kardeşliğin günü olması temennisinde bulundu.
Şallı, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Yeryüzünün yok sayılanları Romanlar sosyal yaşamın içinde kabul görülmek istemektedirler. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile 2021 yılında Türkiye’de 8 Nisan Romanlar Günü olarak resmi gün sayılması olumlu bir gelişmedir. 8 Nisan Roman vatandaşlarımızın varlılığının ön plana çıkarılması önemli olduğu kadar,sosyal ve ekonomik statülerinin geliştirilmesi elzemdir. Sosyal içerme sorunları eğlencenin, siyasi boş söylemlerin altında kalmamalı, siyasi malzeme olarak kullanılmamalıdır.
Bu topraklarda hep vardık var olmaya devam edeceğiz. Osmanlı’nın egemen olduğu Rumeli’de Balkanlar’da birlikteydik. Anavatana zorunlu göçler sırasında ortak acılar ve kader birliğimiz bulunmaktadır. Kimliğimizi her zaman Türkiye Cumhuriyeti topraklarında Türklük bağı ile pekiştirdik. Türkiye’de Roman vatandaşlarımızın sosyal sorunları etnik kimlik zorunu değil, isani bir sorundur. Roman meselesini kimse de farklı mecralara çekmeye niyetlenmesin.
Türkiye’de ve diğer ülkelerde yaşayan Romanlar, genel olarak ekonomik yoksunluk, sosyokültürel farklılığı mekan ve uzam gereği önyargı, dışlanma nedeniyle farklı ayrımcılık türlerine uğradığı bilinmektedir. Bu sorunların aşılması için toplumsal bilinçlenme, evrensel insan hakları, hoşgörü, eşitlik ve demokrasi ile aşılacağı ortadadır. Roman vatandaşlarımızın sorunları devletimizin kararlı bir sosyal politikası ve Roman vatandaşlarımızın eğitime önem verme mücadelesi ile aşılabilir.
Marjinal bir grup olarak görülen Romanların dezavantajlıktan çıkıp avantaja dönüştüğü günler olması ortak arzumuzdur. ‘Önce İnsan’ anlayışı içinde Türkiye’de 8 Nisan Romanlar Günü sevginin, barışın, kardeşliğin günü olsun”

Sergi açılışına, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bilgin Özbaş, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şallı’dan “Önce İnsan” Sergisi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin