featured

Edirne’de 1 Mayıs: “Gezi Halktır Yargılanamaz” Dövizine Polis Engeli- Video Haber

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Edirne’de geniş güvenlik önlemleri altında kutlandı. Şükrüpaşa İlkokulu önünde bir araya gelen emek ve meslek örgütleri polis girişi noktasında  SOL Parti Edirne il örgütünün Gezi eylemlerine ait dövizler alınmaması dikkat çekti.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Kovid-19 salgınından dolayı yaşanan pandemi döneminin ardından iki yıl sonra 
Edirne’de Türk İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipler Birliği ve Türk Diş Hekimleri Odası’nın katımıyla kutlandı. Emek ve meslek örgütlerinin toplanma yeri Şükrüpaşa İlkokulu önü oldu. Sabah saatlerinde toplanmaya başlayan emek ve meslek örgütü temsilcileri ellerinde döviz ve pankartlarla Talatpaşa Asfaltı boyunca  ‘Her Yer Taksim Her Yer Direniş’ , ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Hak Hukuk Adalet’,… sloganlarlarla Saraçlar Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. 

 

 Saraçlar Caddesi’nde ortak basın açıklamasını okuyan TÜRK İŞ İl Temsilcisi Zeki Şişko, Temekçilerin yaşama şartlarının her geçen yıl daha da kötüleştiğini söyleyerek, geçinme şartlarının ağırlaştığını, sadece hayatta kalabilme mücadelesi verdiğini açıkladı.

 Saraçlar Caddesi’ne gelen kitle, burada Saygı Duruşu ile başlayan etkinlikte 1 Mayıs etkinliğine katılan emek ve meslek örgütleri adına hazırlanan ortak basın bildirisini TÜRK İŞ İl Temsilcisi Zeki Şişko, okudu.

Gezi Davası’nda 18’er yıl hapis cezasına çarptırılan ve cezaevinde bulunan Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın 1 Mayıs mesajları okundu:“1 Mayıs’ı, 1 Mayıs meydanında, Taksim’de kutlayacağımız günlerde hep birlikte olacağız. Zulme karşı direneceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız. Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemiz kazanacak. Hepinize Bakırköy ve Silivri cezaevlerinden selamlar. Yaşasın 1 Mayıs.”

Taksim Dayanışmasının ardından alandaki kitle, ‘Her Yer Taksim Her Yer Direniş’ sloganı atıldı.

Şişko, son elli yılda tüm dünyada emekçilerin yaşama şartlarının her sene bir öncekine göre daha da kötüleştiğini, zenginle fakir arasındaki farkın daha da açıldığını belirtti. Kovid-19 salgınıyla tüm faturanın emekçiye çıkarıldığını belirten Şişko, hayatın adeta kabusa döndüğünü kaydetti.

 

Şişko, “fiyat artışları, tedarik maliyetlerini arttırdığından, yeni bir zam dalgası sert bir biçimde geldi. Ekmekten şekere, etten süte, meyveden sebzeye kadar tüm temel gıda ürünlerine yüzde yüzü aşan zamlar geldi. Zam dalgası sadece gıda ürünleriyle sınırlı kalmadı. Akaryakıttan doğalgaza, elektrikten suya, ulaşıma, yani tüm temel hizmetlere gelen zamlar dur durak bilmedi. Zamlar günden güne, kimi zaman saatten saate geldi” dedi.

 

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne’de 1 Mayıs: “Gezi Halktır Yargılanamaz” Dövizine Polis Engeli- Video Haber

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin