featured

“Roman Akademi Online Çevrimiçi Romens Dil Rantı”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Pandemi döneminde Roman Akademi altında Romanes dilinin dijital çevrimiçi öğretilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak; “Proje uygulamaları kendi içinde rant uygulamalarına dönüştüğü fark edilebilmektedir. Aslında bu tür gelişmeler sistemin yarattığı sonuçlardır. Şimdilik geldiğimiz durum: Online Romanes Rantos (çevrimiçi Romanes rantı) “dedi.

Romanların konuştuğu dil ‘Romanes’ UNESCO tarafından unutulmaya yüz tutan diller arasında sayıldığının altını çizen Şallı yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: Küçükken bizim evde çingenece (ROMANES) konuşulurdu. Türkçe ikindi dil idi. Rahmetli anam dil konusunda çok hassastı. Çingenece konuşmamızı, öğrenmemizi hiç istemezdi. Ancak kendi yaş gurubu ve yaşlılarla sürekli çingenece konuşurdu. Rahmetli Ali dedem sürekli Romanes konuşur, Türkçe konuşma fakiri idi. Dil bir kültür olmasının yanında insanların iletişim kurmalarını sağlayan seslerin bütünlüğüdür. Şimdilerde dil konusunda yeni sesler gelmeye başladı.

Romanların konuştuğu dil ‘Romanes’ UNESCO tarafından unutulmaya yüz tutan diller arasında sayılmaktadır. AB fon kaynakları dil, kültür çalışmalarına yönelik bu tür çalışmaları sürekli desteklemektedir. Koronavirüs salgın dönemini yaşadığımız bu günlerde sosyal medya hesaplarında göze çarpan bazı Roman dernekleri diğer destekçileri sayesinde ‘Roman Akademi’ kapsamında ‘ONLİNE ROMANES’ Dil Eğitimi verilmeye başlandığı görülmektedir. Unutulmaya yüz tutan Romanes dilinin öğretilme gayretleri olumlu olduğu kadar, bazı soru işaretlerinin doğmasına neden olmaktadır. Çalışmayı yürüten dernek başkanlarının ve konunun içinde bulunanların Roman olması, bugüne kadar kendilerinin bu dili öğrenme istediğinin olmaması samimiyetsizliğin göstergesidir.

Pandemi döneminde Roman Akademi altında Romanes dilinin dijital çevrimiçi öğretilmesi, küreselleşen dünyada Romanes öğrenecek Roman gençlerin yaşamını ne kadar kolaylaştıracağı veya işine ne kadar fayda getireceği önemli bir konudur. Umarız kendilerine olumlu olarak yansır. Romanes dil öğretimi çok zordur. Önce yaşam kültürünü iyi anlamak gerekir. Dilin konuşma metinlerinde bazen karmaşık anlaşılmalar vardır. İngilizce dil eğitimine benzemez. Akademi Roman çalışmasında yer alan Romanes dil eğitiminde uzman olan Hristo’nun iyi niyetli olduğunun bilincindeyiz. Sosyal medya hesaplarında Roman Akademi’de dijital çevrimci eğitiminde Romanes dil konusunda akademik ünvana sahip olan Hristo Kyuchukov’un yer aldığı görülmektedir. Trakya Üniversitesi Roman dili ve Araştırmaları Enstitüsü yayınları kapsamında ‘ ROMANLAR’ adlı bir kitap yayınlandı. Hristo Kyuchukov, kitapta dil konusunda düşüncelerini açıklamıştır. Örneğin: Romanes dil lehçesi, uluslararası Romanes dil yaratmanın zorluğundan söz etmiştir.

Düşünülmesi gereken ayrı bir konunun parçası bu çalışmayı destekleyenler bu dilin öğretilmesi çalışmalarına daha önceden neden el atmadığıdır. Gelinen nokta; fon kaynağından pastanın paylaşımıdır. Hepimizin bildiği ama görmezden geldiği AB projelerinin toplumsal tabana yayılmadığıdır. Proje uygulamaları kendi içinde rant uygulamalarına dönüştüğü fark edilebilmektedir. Aslında bu tür gelişmeler sistemin yarattığı sonuçlardır. Şimdilik geldiğimiz durum: Online Romanes Rantos (çevrimiçi Romanes rantı)” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Roman Akademi Online Çevrimiçi Romens Dil Rantı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin