featured

Otizmli Mehmet Eres’in Ölümüne Edirne’den Tepki: ‘İnsanca Bir Yaşam Otizmlilerin Hakkıdır’

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükçekmece’de özel bakımevinde gördüğü şiddet nedeniyle 23 Temmuz 2022 gecesi hayatını kaybeden Mehmet  Eres için tepkiler çığ gibi büyüyor.

Edirne Otizm Derneği, Edirne Zihin ve Hareket Engeli Çocukları Koruma Derneği, Trakya Roman Engeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Dünyam Zihinsel Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği, Edirne Engelli Gönüllüler Derneği, Edirne Gençlik ve Engellileri Destekleme Derneği, Edirne Bedensel Engelliler Derneği, Edirne Kent Konseyi Engelli Çalışma Grubu, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Edirne Temsilciliği, Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Edirne Temsilciliği, Ses Sizsiniz Spor Kulübü ‘İnsanca Bir Yaşam Otizmlilerin Hakkıdır’ diyerek olaya tepki gösterdi.
Edirne Otizm Derneği Başkanı Hülya Akbulut, Edirne’deki Dernekler adına yaptığı yazılı açıklamada; “Otizmli M.E.’nin bakımevinde yaşadığı şiddetin ardından hayatını kaybetmesi çocuklarımızın insan yerine konulmadığının göstergesidir. Türkiye Otizm Meclisi olarak 2016 yılında kurulduğumuzdan bu yana otizmli evlatlarımız ile ailelerinin sahada yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini, yaşanmışlıkları da ortaya koyarak, hem yerelde ve hem de merkezde en üst düzeyde yetkililere yazılı ve sözel olarak ilettik. Türkiye Otizm Meclisi olarak ilk günden beri dile getirdiğimiz gibi, otizmli bireylerin tanı konulduğu andan itibaren kaliteli eğitim, sağlık hizmetlerine kolay ulaşım ve kötü muamele görmemek haklarıdır. İnsan onuruna yakışır bakım hizmetinin önemi ve gerekliliği toplum vicdan ve yaşam hakkı açısından elzem olduğu bir daha ortaya çıkmıştır. Adli sürecin başlatıldığı ve 26 Eylül 2022 tarihinde basına ‘bakımevinde kan donduran vahşet’ başlıklı olaya ilişkin sürdürülecek yargılamanın her aşamasının takipçisi olacağız. Bakım evlerindeki sistemli objektif denetleme, kötü muamele ve şiddetsiz bakımevleri standartları oluşturulması, bakımevlerinde çalışan personelin liyakati, kolay ulaşılabilir sağlık hizmetleri ve tanı konduğu andan itibaren nitelikli eğitime erişim sorunların çözümü ivedilikle yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Kendini koruma ve gördüğü zararı yetkililere bildirme becerisi tipik akranları gibi gelişmemiş olan 20 yaşındaki M.E.’nin şüpheli ölümünün aydınlatılması için otopsi raporunun ivedilikle dosyaya kazandırılmasını; video görüntülerinden açıkça anlaşıldığı üzere, bu olaya sessizce tanık olmuş kişilerin yargı önünde hesap vermesini ve tüm suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Sağlık Olmadan Kaliteli Eğitim! . Eğitim Olmadan Hak Edildiği Gibi Bakım! . Hepsi Olmadan İnsan Onuruna Yakışır Yaşam Olamaz.”ifadelerine yer verdi.
SORUŞTURMA BAŞLATILDI
İstanbul’da, 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres’in 24 Temmuz’da bir bakımevinde, kötü muameleye ve işkenceye maruz kalarak öldüğü iddiası üzerine soruşturma başlatıldı.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Otizmli Mehmet Eres’in Ölümüne Edirne’den Tepki: ‘İnsanca Bir Yaşam Otizmlilerin Hakkıdır’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin