featured

“Ormanıma, Suyuma, Saros’uma Dokunma”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

21 Mart Dünya Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında çevreciler İstanbul Kadıköy’de biraraya geldi. Çevreciler; Ormanlar sermaye değildir, “Ormanıma, suyuma, Saros’uma dokunma”, “Kanala, talana, betona hayır”, “Kömürün karasını değil, zeytinlikleri savunacağız” sloganları atıldı.
Etkinlik Kuzey Ormanları Savunması, Türkiye Ormancılar Derneği ve KESK Tarım Orkam Sen tarafından 20 Mart’ta düzenlenen basın açıklaması ile başladı.Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) tarafından, ormanları korumak ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla kuzey yarımkürede ilkbaharın, güney yarımkürede de sonbaharın başlangıcı olan 21 Mart günü, 1971 yılında Dünya Ormancılık Günü olarak ilan edildi; Türkiye ise 1975 yılından itibaren Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanıyor.

Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi(TOD), Kuzey Ormanları Savunması (KOS), KESK/Tarım Orkam-Sen İstanbul Şubesi’nin 21 Mart Dünya Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında Kadıköy Rıhtım’da Karaköy İskelesi’nde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada Kuzey Ormanları’nın Muhafaza Ormanı ilan edilmesi talebi dile getirildi. Eyleme Validebağ Gönüllüleri, Don Kişot Bisiklet Kolektifi, DAYKO Vakfı, TEMA, Greenpeace, İklim Adaleti Koalisyonu, Validebağ Savunması, İklim Öncüleri, İkizdere Gönüllüleri, Saros Gönüllüleri de katıldı.
Açıklamada, “Ormanlar sermaye değildir, “Ormanıma suyuma Saros’uma dokunma”, “Kanala talana betona hayır”, “Kömürün karasını değil zeytinlikleri savunacağız” sloganları atıldı.
Açıklamada uygulanan yanlış politikalar sonucu İstanbul’un nüfusunun hızlı bir şekilde arttığı, resmi rakamlara göre 20 milyona ulaştığı belirtilerek “Kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı, Avrupa ülkelerinde 20-30 m2 iken İstanbul’da bu rakam 1 m2 civarına düşmüştür.” denildi.
Kanal İstanbul gibi var olan mega projelerin çözüm değil, rantı aşırı derecede yükselten ve nüfus artışını tetikleyen birer “mega sorun” olduğu belirtilen açıklamada, “Binlerce ağacın kesilmesine Tarım ve Mera alanlarının yok edilmesine, doğal yaşam alanlarının bozulmasına rağmen hala ısrarla savunulan bu projelerin neden olduğu sorun, kent sınırını aşarak Marmara Bölgesinin tamamında Sakarya’dan İğneada’ya kadar tüm doğal ekosistemlerin sorunu haline gelmiştir. Marmara Bölgesi içerisinde, sadece İstanbul’da son 20 yılda yaklaşık 50.000 hektar ormanlık alan kaybı yaşanmıştır; yani orman tahribatı mega projelerle katlanarak artmıştır. Yakın gelecekte, bu projelerin çevresinde oluşacak rantı da eklediğimizde rakamlar en az 3-4 kat daha artacaktır” ifadelerine yer verildi.
Ormanlık alanlarda verilen çok sayıda izinlerle, taş-kum ocağı, madencilik vb uygulamalar ile ülke topraklarının delik deşik edildiği, 1 Mart 2022 tarihinde çıkarılan ve Maden Yönetmeliğine eklenen bir madde ile Zeytinlik Alanların kömür madenciliği için yok edilmesinin önünün açıldığı hatırlatılan açıklamada “Resmi Gazetenin 5 Mart 2022 tarihli sayısında yayımlanan, ‘Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte’ yapılan son değişiklik ile gerektiğinde insanların bölgeye girişlerinin engellendiği, sadece bilimsel araştırmalara konu edilebilecek ve hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyen ‘Kesin korunacak hassas alanlar’, yine ‘Kamu Yararı’ ve ‘Zorunluluk’ gerekçeleriyle atık su, içme suyu, doğalgaz ve elektrik hatları; ulusal güvenlik için zaruri tesisler gibi faaliyetler ile balıkçılığa açılmıştır.” denildi.
EKOKIRIM YAŞANIYOR
Doğayı, insanı, gelecek nesilleri, yaşamı hiçe sayan, yaşam alanlarını ranta açan politikalara tepki gösterilen açıklamada şöyle devam edildi: “Doğal varlıklarımıza yönelik bu tür talanlar ekokırım kapsamına girer. İklim krizinin, önü alınamayan orman yangınları, ani hava olayları, şiddetli yağışlar, fırtınalar ve beraberinde oluşan seller gibi afetlerle kendini yoğun bir biçimde hissettirdiği bu günlerde, Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi, Kuzey Ormanları Savunması Tarım Orkam-Sen İstanbul Şubesi olarak; İstanbul ve çevresi illerin yaşam kaynağı olan Ormanların bugüne kadar hızlı Nüfus artışı ve Plansız yapılaşma ve Kentleşme, Mega Projeler, Ormancılık dışı uygulamalar, Aşırı Odun Üretimi, Madencilik faaliyetleri, Rant projeleri ile birçok tehdit altında olduğunu ve var olma mücadelesi verdiğini biliyor ve gelecek kuşaklara aktarılmasının zorunlu olduğunu vurguluyoruz. “Orman ekosistemlerinin devamlılığının bozmadan yönetilmesi” ilkesinden ödün vermeden ormanların donanımlı ve liyakatli yöneticiler eliyle aklın ve bilimin ışığında yönetilmesini ve geleceğe aktarılmasını savunuyoruz. Bu nedenle;’ 21 Mart Dünya Ormancılık Haftasını/Gününü bu Basın Açıklaması ile başlatıyor ve etkinliklerimizin Hafta içinde Sergi, Konferans, Forum, İlköğretim Okullarında Doğa ve Çevre sunumları, Doğa Yürüyüşleri ile devam edeceğini duyuruyoruz. Ana Teması İstanbul ve Çevresindeki Kuzey Ormanlarının Tümüyle Muhafaza Ormanı ilan edilmesi üzerine kurguladığımız bu etkinliklere, yurttaşlarımızı katılmaya, ormanlar ve özellikle ekosistem konusunda daha duyarlı olmaya çağırıyor, daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya özlemiyle 21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nü ve aynı zamanda Halkımızın Nevruz’unu kutluyoruz” Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Ormanıma, Suyuma, Saros’uma Dokunma”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin