featured

Muharrem İnce: Suçlu Olan İktidardır

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Edirne’ye geldi. Sabah saatlerinde kentte bir otelde  basın mensuplarıyla buluşan İnce, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Ekonominin kötü yönetildiğini belirten İnce, “Bu durumun sorumlusu uygulanan ekonomi politikalarıdır.” ifadelerini kullandı.

İnce, “20 yıllık bir iktidar var. Ekonomiyi kötü yönettiler, millet fakirleşti, yoksulluk sefalet diz boyu artık. Kendisine yakın olanların sürekli sahip olma arzusu, zengin olma arzusu, zenginleşme hırsı, milleti sefalete sürükledi. Bu 20 yıl içerisindeki hedeflerinin hiçbirisini tutturamadılar. 2023’te 2 trilyon dolar gelirimiz olacaktı, 1 trilyon dolar bile yok. 500 milyar dolar ihracat olacaktı, yarısı bile yok. İlk 10 ekonomi arasına girecekti, bırakın ilk 10’a girmeyi, 18’inci sıradaydık dünyada 23’e geriledik. Hiçbir hedef tutmadı. Üç harfli marketlerin önünü bunlar açtı, bunlar destekledi. Şimdi suçlu olarak üç harflileri gösteriyorlar. Onların suçu olabilir ama üretim olmazsa, otoyol pahalıysa, mazot pahalıysa, ilaç pahalıysa, ekilmiyorsa, dikilmiyorsa gübre pahalıysa, çifti ekemiyorsa bu pahalılık olacaktır. Marketleri suçlamak işin kolay tarafı. Marketlere mektup yazmak da işin kolay tarafı. İktidar da muhalefet de sorunu kavrayamamış durumda. Suçlu olan iktidardır. Suçlu olan bu ekonomi kadrolarıdır, bu kötü ekonomik programdır, bu ekonomi politikalarıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan İnce,  “Yıllarca 4 parmağını gösterdi millete ama şimdi beş parmağıyla Sisi’nin elini sıkıyor. Şimdi de Esad’la görüşebilirim diyor. Görüşme demiyoruz, bir an önce görüş. Ben Esad’a mektup yazdım, ilk kez söylüyorum bunu. Benimle görüşmedi. Görüşseydi, konuşacaktım bunları. Tabi benim devlette bir yönetim görevim olmadığı için görüşmedi ama Türkiye Cumhuriyeti uyurken, yönetenler uyurken ben bu girişimi yaptım. İsterseniz mektubu önümüzdeki günlerde paylaşabilirim. Görüşeceksen bir an önce görüş. Büyükelçiyi ata, bu sığınmacılardan bir an önce kurtulalım, gönderelim bunları. Bu misafirlik fazla uzadı. Dün Türkiye’nin en büyük şehrinde, İstanbul’daydım. Türk göremedim sokakta. Aksaray, Laleli, Fatih buralarda Türk göremedim. Hepsi sığınmacıydı, hepsi Afrikalıydı. Büyük devletler dış politikalarını sokakta yapmazlar. Bu önemli bir sözdür. Erdoğan bunu öğrenecek. Sokakta dış politika yaparsan işte bu duruma gelirsin.” şeklinde konuştu.

İnce, İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlama olayına ilişkin  de şunları kaydetti: “Türkiye akıl tutulması yaşıyor. Adalet bakanı ile Cumhurbaşkanı aynı mantığın birer dizgesi. Adalet bakanı diyor ki; ‘teröristi kısa sürede yakaladık’. Bombayı patlatmış sen yakalasan ne olur? Suriye’den gelmiş, işe girmiş, ev tutmuş, bombayı patlatmış, o zamana kadar beklemişsin, uyumuşsun, istihbaratın çalışmamış, bombayı patlatmış, ‘teröristi en kısa sürede yakaladık’ diye övünüyorsun. Adalet bakanı böyle der de cumhurbaşkanı farklı mı konuşur? Onun cümlesini okuyorum; ‘maden şehitlerimize kısa sürede ulaştık’. Teröristi kısa sürede yakalamışız, maden şehitlerine kısa sürede ulaşmışız, bu başarıymış. Önlem al da maden patlamasın, insanlar ölmesin. Öldükten sonra ona kısa sürede ulaşsan ne olacak, uzun sürede ulaşsan ne olacak.”

İnce açıklamasının devamında 6’lı masayı da sert sözlerle eleştirerek; “Türkiye bu kadar kötü yönetilirken karşısında da umut olamayan bir muhalefet var. Bir 6’lı masa var. İlginç ilginç şeyler açıklıyorlar, şaşkınlıkla izliyorum. Bir eşgüdüm kurulu oluşturacaklarmış 6 genel başkandan oluşan, bu eşgüdüm kurulu Cumhurbaşkanını yönetecekmiş. Siz böyle bir adam bulabilir misiniz? Aday yapacaklar, o kişi 50 artı 1 alacak, cumhurbaşkanı seçilecek; sonra dönecek ‘arkadaşlar ben yönetemem, siz bana akıl verin ben de yöneteyim’ diyecek. O kadar güçlü adamsanız çıkın biriniz aday olun, kazanın. Demek ki siz kendinize güvenemiyorsunuz, kazanamam diyorsunuz. O kişi neden sizi dinlesin ki? O sizin emir eriniz mi? Yaveriniz mi? Bir kişiyi buldular, aday yaptılar. Sonra o kişinin kafası basmayacak, 6’lı masa buna talimat verecek. Böyle bir şey olamaz. 6’lı masada oturanlar cumhurbaşkanı yardımcısı olacaklarsa, cumhurbaşkanı, yardımcılarından talimat mı alacak? 6’lı masada oturanlar milletvekili olacaklarsa, cumhurbaşkanı yasamanın üyesi olan milletvekilinden talimat alır mı? Dolayısıyla çözüm falan ürettikleri yok, milleti oyalıyorlar, kendilerine güvenleri yok. Bir proje üretmiyorlar. İş olsun diye boş yere zamanı geçiriyorlar. Doğrudan Erdoğan’a çalışıyorlar. Erdoğan’a karşıymış gibi görünü, doğrudan Erdoğan’a çalışıyorlar. Başörtüsü tartışmasından tutun da, eşgüdüm kuruluna kadar açıkladıkları bütün işler, biraz derin düşündüğünüzde hepsi Erdoğan’ın işine yarıyor. Yıkılmış, bitmiş bir iktidarı son 2 ay içinde yeniden dirilttiler. Millet geçim sıkıntısında inim inim inlerken son 2 ayda yaptıkları saçmalıklarla Erdoğan’ı yeniden ayağa kaldırdılar. Bitmişti bu iktidar. En büyük Erdoğancı 6’lı masanın açıklamalarıdır, onlardır.” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muharrem İnce: Suçlu Olan İktidardır

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin