featured

Meclisten ETUS’a Destek Kararı Çıktı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Belediye Meclisi’nin dün yapılan Eylül ayı olağan toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sistemi ETUS’a belediye tarafından verilen 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz binişleriyle ilgili desteğin 3 ay daha devamına karar verilirken, AKP ve MHP’den itiraz geldi.
Edirne Belediye Meclisi Eylül ayı olağan meclisi Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında yapıldı. 2’si gündem dışı toplam 13 maddenin görüşüldü.
ETUS’a 65 yaş üstü için geçtiğimiz aylarda verilen desteğin, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında da devam etmesi için Belediye’ye verilen dilekçe meclis gündemine geldi. Meclis’te maddeyi görüşen Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu sundu. Belediye Başkanı Gürkan raporu mecliste tartışmaya açtı. Söz konusu karar AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur ittifakından itiraz geldi.
CUMHUR İTTİFAKINDAN ‘RET’
İttifak adına konuşan AKP’li Üye Bahattin Ulusoy, “Mart ayından itibaren 6 aydır belediyeye ulaşıma desteklerimizi veriyoruz. Toplamda 6 ayda 2 milyon destek verilmiş. Araç başına ortalama 37 bin lira destek sağlandı. Zam talebi için hayır oyu vermiştik geçen ay. Ertelenmesini istemiştik. Görüyoruz ki bugün ETUS yetkilileri belediyeden tekrar destek istemekte. Bu ay gelinen noktada desteğin 3 ay daha devam etmesi için talep etmekte ETUS. 200 araçla ulaşıma başlayacaklarını belirtmişlerdi ama şu an 110-115 araç var. Tüm Edirne ETUS’un kalitesini arttırmasını beklemekte. Geçen ay zam talebi kabul edilen ETUS’un bu ay yeniden destek istemesi kabul edilebilir değildir, bu nedenle hayır diyoruz” dedi.

Ardından Belediye Başkanı Recep Gürkan ise geçen ay alınan zam kararını ve neden desteklemeye devam edilmesi gerektiğini, daha önceden hazırlattığı grafikle anlatarak şunları kaydetti: “Aylara göre motorin ve bilet ücreti değişimini yansıtarak göstermek istiyorum. 12 aylık periyotta çizgiler ülkedeki durumu ifade ediyor. Geçen ay bu artışa itiraz ederken ‘mazot fiyatları düşüyor, niye ilave artış veriliyor’ diyordunuz. Geçen ay o artışı yaparken 2 Ağustos 2022’de motorin 24.69’muş. 2 Eylül itibariyle 27.09 olmuş. Şimdi mazot fiyatlarının artmasını dış güçlere bağlıyoruz da, ETUS ne yapacak burada? 1 Eylül itibariyle doğalgaz ve elektrik fiyatlarına zam yapıldı. Aynı doğal afetlerde olduğu gibi CHP’li bir yerde olursa beceriksizlik, AK Partili bir yerde olduğu zaman ‘Allah verdi’. Biz istediğimiz zamları yapalım ama bizden başka kimse zam yapmasın, böyle bir şey, böyle bir dünya yok. Böyle keyfi bir yönetim var mı?”

Mecliste ayrıca, ulaşım komisyonu tarafından alınan kararla bazı güzergahlarda değişikliğe gidildi. 1-A güzergahının kaldırıldığı mecliste, ayrıca eski TOKİ’de bulunan KYK yurdunda kalan öğrenciler için, 2 adet körüklü otobüsün çalışacağı 7-F hattının kurulmasına karar verildi. Belediye Başkanı Gürkan kararla ilgili, “Eski TOKİ’de KYK tarafından açılan öğrenci yurdu, oradaki ulaşım hatlarında sıkıntı yaratıyor. Kalkış noktası orası ve sıkıntı oluyor. Sabah saatlerinde binecek yer kalmıyor.”şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLİK UZMANLIKTIR

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ayrıca 12 Eylül Pazartesi günü 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılına başlayacak olan öğretmenlere ve öğrencilere başarılı bir eğitim yılı diledi. Gürkan, “Öğretmenlik bir meslektir, uzmanlıktır. Bunu bir kez daha Edirne Belediye Meclisi kürsüsünden hatırlatmak isterim. Öğretmenlerin kendi aralarında farklı farklı kategorilere ayrılması, eğitim için bir ayrıcalık değil eğitimcileri ayrıştırmaya yönelik bir davranıştır. 27 yıl eğitim sektöründe görev yapmış birisi olarak bunu söylüyorum” dedi.

Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meclisten ETUS’a Destek Kararı Çıktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin