featured

“Ayçiçek Üreticisi Can Çekişiyor”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye yönelttiği soru önergesinde Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’da ayçiçeği hasadının yüzde 60’ının tamamlanmasına rağmen taban fiyatının hala açıklanmadığına dikkat çekerek, “Taban fiyatlarının geç açıklanması sonucu zarar gören üreticimizin mağduriyetini nasıl karşılayacaksınız/” diye sordu.
Milletvekili Gündoğdu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde şunlara yer verdi:
“Dünyada gıda güvenliği ve temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşanması sonucu tarıma, üreticiye ve çiftçiye verilen destek ve değer daha da artmaktadır.
Kırklareli, Edirne, Tekirdağ illerimizin bereketli topraklarını alın teriyle sulayan ayçiçeği üreticisi hükümetin hatalı tarım politikaları nedeniyle sahipsiz ve çaresiz kalmış, adeta can çekişmektedir.
Gerçekleşen enflasyon oranları ve girdi maliyetlerindeki yüzde 300-500 oranlarındaki fahiş artışlar özellikle Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerimizde üretim yapan ayçiçeği üreticisini üretemez, toprağını ekemez hale getirmiştir.
Hükümetin yaşattığı yüksek enflasyon ve olumsuz ekonomik şartlara ilave olarak ayçiçeği taban fiyatlarının hala açıklanmaması üreticimize bir darbe daha vurmuştur.
Bu doğrultuda;
1-Trakya bölgemizde ayçiçeği hasadının yüzde 60’ının tamamlandığı 6 Eylül 2022 tarihi itibariyle   fiyatları neden hala açıklanmamıştır, taban fiyatlarının geç açıklanması sonucu zarar gören üreticimizin mağduriyetini nasıl karşılayacaksınız?
2-Ayçiçeği üreticisinin en önemli üretim girdilerinden olan mazota, gübreye son bir yılda 3 kat 5 kat zam geldiği göz önüne alındığında üreticinin üretmeye devam etmesi için en az 16-17 TL/Kilo fiyatın acil olarak açıklanması konusunda çalışmanız var mıdır, yoksa,taban fiyatlarını açıklamayı geciktirdiğiniz her bir gün üretici daha büyük zararlara uğrayacaktır, bu zararları nasıl telafi edeceksiniz?
3-Tüm güçlüklere rağmen toprağını ekmeye, hasadını yapmaya çalışan Kırklareli’nin vefakâr ayçiçeği üreticisinin önümüzdeki yıl daha fazla ekim yapmasını ve daha fazla kazanmasını sağlamak amacıyla hangi ek tedbirleri alacaksınız, ilave hangi destekleri vereceksiniz?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Ayçiçek Üreticisi Can Çekişiyor”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin