featured

Kurşun Tesisi İçin Başlatılan ÇED Süreci İptal Edildi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Edirne’nin içme suyu arıtma tesisine 205 metre uzaklıkta yapılmak istenilen Kurşun Kırma, Eleme, Yıkama Tesisi için çevrecilerin mücadelesi sonuç verdi. Söz konusu proje için başlatılan Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildi.

 Edirne ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Edirne’nin içme suyu arıtma tesisine 205 metre uzaklıkta yapılmak istenilen Kurşun Kırma, Eleme, Yıkama Tesisi için başlatılan ÇED sürecinin iptal edildiğini duyurarak; “Söz konusu projenin incelenmesi, ilgili Kamu kurumlarımızdan gelen görüşler dikkate alınarak projenin çevre ve kamu sağlığı yönünden uygun olmadığı değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada;”12.03.2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz web sayfasından İlimiz, Merkez İlçesi Maslak Mevkiinde özel bir firma tarafından çevresel hassasiyete ve kamu sağlığına etki edebilecek “Kurşun Madeni Kırma, Eleme ve Yıkama Tesisi” kurma talebi ile ilgili bazı yerel basın organlarında çıkan haberlere ilişkin halkımızın kaygısını gidermek için Basın Açıklamasında bulunularak; Firmanın ÇED(Çevresel Etki Değerlendirmesi) başvuru talebinde bulunduğu, başvuruda bulunmanın firmalar açısından yasal bir hak olduğu ancak bunun ÇED Olumlu ya da ÇED Gerekli Değildir kararı verileceği anlamına gelmediği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce ilgili Kamu kurumlarımızdan görüşler sorulduğu, konunun kamu sağlığı ve çevresel değerlerimizin korunması için gerekli olan hassasiyet sorumlu Kamu kurumlarımız tarafından en üst düzeyde gösterileceği belirtilmiştir.

  • Söz konusu projenin incelenmesi, ilgili Kamu kurumlarımızdan gelen görüşler dikkate alınarak projenin çevre ve kamu sağlığı yönünden uygun olmadığı değerlendirilmiş ve 15.03.2021 tarihinde ÇED süreci iptal edilmiştir.
  • Kaldı ki ÇED başvurusu sürecinin ötesinde ilgili Firmanın Edirne Belediyesinden işyeri açma ruhsatı alması yasal bir zorunluluktur. Ruhsat almadan  faaliyete geçmeye teşebbüs eden işyerlerinin kapatılması da yine aynı şekilde yasal bir zorunluluktur.”denildi. Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurşun Tesisi İçin Başlatılan ÇED Süreci İptal Edildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin