featured

“KIZ ÇOCUKLARI OKULDAN UZAKLAŞIYOR”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili yaptığı açıklamada; “Edirne’de kız çocuklarının okula devam etmesi, okullarda bulunma sürelerinin eğitime katkı ile birlikte artarak devam etmesi konusunda yöneticilere sesleniyoruz. Özellikle dezavantajlı bölgelerdeki 9-10 okulumuzda devamsızlık sorunu hala gündemdedir ve bu sorun ne yazık ki kız çocuklarında daha fazladır. ” ifadelerine yer verildi.
Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu adına Dr.Ertuğrul Tanrı Kulu yaptığı yazılı açıklamada; “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, 2012 yılından bu yana, kız çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle karşı karşıya kaldığı her türlü ayrımcılığa karşı farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanıyor.
Bu günün temellerinin atıldığı Çocuk Hakları Sözleşmesi de bilindiği gibi, 20 Kasım 1989’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bu Sözleşmeyi ilk imzalayan ülkelerden biri olmuştur.
Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 28. Maddesi, Eğitim Hakkı’nın, çocukların en önemli haklarından biri olduğunu söyler ve taraf ülkeler bu hakkın fırsat eşitliği temeli üzerinden gerçekleştirilmesi görüşüyle özellikle ilköğretimin herkes için zorunlu ve parasız olmasının altını çizer.
Ayrıca, ortaöğretimde de yükseköğretimde de yetenekleri doğrultusunda herkese eşit, ulaşılabilir ve ücretsiz eğitim hakkından bahseder
Bu nedenle, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde Ülkemizde konuşulması gereken en önemli mesele kız çocuklarının eğitim hakkıdır.” dedi.
Dr.Tanrıkulu açıklamasının deamında şunları kaydetti: “Eğitimde 4 + 4 + 4 sistemi uygulamasına geçilirken bütün çocukların eğitim hakkından yararlanabileceği ve bu zorunlu eğitim modeliyle kız çocuklarının okullulaşma oranının neredeyse yüzde yüze yakın olacağı söylenmesine rağmen ne yazık ki verilerin ortaya koyduğu tablo çok farklı. TÜİK verilerine göre pek çok ilimizde, kız çocuklarının eğitime ulaşma oranının düşmeye başladığını hatta bazı illerde bu oranın son 15-20 yıldaki oranların %5 ile %7 gerisine düştüğünü görüyoruz.
Kız çocuklarının anasınıfı+12 yıllık eğitimden uzaklaşması erken evliliklerin de sebebidir. Eğitim giderleri, küçük yerleşimlerden okul olan yerlere ulaşım için ödenen ücretler ve okuldaki su ve beslenme masraflarının olağanüstü artışı önce kızların okuldan uzaklaştırılmasına sebep olmaktadır.
Bunu normalleştirmiyoruz ve kabullenmiyoruz. Çünkü kız çocuklarının eğitiminin, bir toplumun yeniden yapılanması, modernleşmesi ve refah seviyesinin yükselmesi açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi eğitimde kaybedilecek bir kişi bile yoktur. Bu konuda acil devlet desteği sağlanmalıdır.
Biz, Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak kız çocuklarının eğitimde devamı konusunda ve kentimizde kız çocuklarına yönelik çalışmalarda her zaman kamunun yanında elimizden gelen her şeyi yapacağımızı belirtmek isteriz.
Edirne’de kız çocuklarının okula devam etmesi, okullarda bulunma sürelerinin eğitime katkı ile birlikte artarak devam etmesi konusunda yöneticilere sesleniyoruz. Özellikle dezavantajlı bölgelerdeki 9-10 okulumuzda devamsızlık sorunu hala gündemdedir ve bu sorun ne yazık ki kız çocuklarında daha fazladır. Devamsızlığı olan kız çocuklarımız belli bir süre sonra okuldan tamamen kopmakta ve eğitimin dışına itilmektedir. Çözüm odaklı gerçekleştirilecek tüm çalışmalarda Edirne Çocuk Hakları Derneği de bir Sivil Toplum Örgütü olarak yerini almalıdır. Merkezi ve yerel yöneticilerden, özellikle çocuklarımızla ilgili çalışmalarda sivil toplum örgütleri ile de işbirliği içerisinde olmalarını talep ediyoruz.
Bizler, tüm çocukların, ama yukarıdaki neden ve sonuçlardan dolayı, özellikle kız çocuklarının eğitim, meslek edinme haklarını sonuna kadar takip edeceğiz ve destekleyeceğiz.
Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak Dünya Kız Çocukları Günü’nde diyoruz ki; Kız çocuklarımızın hepsi okullarında olsun, eğitimini tamamlasın ve meslek sahibi olsun.
Refah da, medeniyet de yarım olmaz.
Toplumun yarısını oluşturacaklarsa eğer, önce kız çocuklarının geleceği tam olsun. Okulları olsun, Yarınlara ışık olsun.” Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“KIZ ÇOCUKLARI OKULDAN UZAKLAŞIYOR”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin