featured

Odalardan Gıda Riski Uyarısı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Bölge Temsilcisi, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Tarımda artan girdi maliyetleri nedeniyle gıda krizi noktasında tehlike çanlarının çalacağını ve bu durumun önüne geçmek adına gübre, mazot ve prim desteklemelerinin revize edilmesini talep ettiklerini söyledi.
Edirne merkez ve ilçelerde faaliyet gösteren Ziraat Odaları başkanları bir araya gelerek, tarımsal üretimde artan girdi maliyetleri hakkında İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası ortak basın açıklaması yapan ziraat odaları adına Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Bölge Temsilcisi, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan konuştu. Darcan, girdilere uygun maliyetlere ulaşılamadığı takdirde gıda krizinin kapıda olduğunu belirtti.
Darcan açıklamasında Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların tarımda girdi maliyetlerinin çok ciddi şekilde artmasına sebep olduğunu dile getirerek, “Önemli bir tarımsal girdi olan gübrede Aralık ayı itibariyle son 1 yılda, Amanyum sülfat gübresi son 1 yılda % 437, amonyum nitrat gübresi % 371, üre gübresi %403, DAP gübresi %294 ve 20.20.0 kompoze gübresi % 261 oranında artmıştır. Mazotta yaşanan fiyat artışı ise geçen Ocak ayına göre % 217’dir. İlaç fiyatlarındaki artışları ise %80 ile % 600 arasında değişmektedir. Bu maliyetler ile geçen yıl 867 TL/da maliyeti olan buğdayın bu yıl maliyeti 1880 TL/da çıkmıştır. Yaptığımız hesaplar ile buğdaydaki genel maliyet artışımızın %220 olduğu görülmüştür. Geldiğimiz bu noktada artan maliyetler karşında buğday ekiminden vazgeçen çiftçi sayımız çok fazladır. Yine artan maliyetler karşından gübresiz ekim yapan ve üst gübre kullanamayacak çok çiftçimiz vardır. Artan bu girdi maliyetlerine karşın çiftçimiz finans sıkıntısı çekmektedir, elinde bu girdileri alabilecek nakit kalmadığı gibi tarımsal üretici kartlarının limitleri de artık yetersiz kalmaktadır” dedi.
TMO’nun buğday ithal etmesini de eleştiren Darcan, “Bugün geldiğimiz noktada TMO 18/01/2022 tarihinde ekmeklik buğday ithalat ihalesi yapmış ve 345 $/ton (4700 TL/ton) fiyatla buğday ithal etmiştir. İthal edilen buğday uygun fiyatlar ile un sanayicisine verilmektedir. Başka ülkelerin çiftçilerinden 4700 TL/ton fiyattan buğday alan TMO kendi ülkemizin değerli çiftçisinden bu rakamlar ile alım yapmayarak, piyasada buğdayın 4000 TL/Ton fiyatla tüccarların almasına seyirci kalmaktadır. Bugün buğdayda piyasayı kontrol etmek adına uygulanan bu ithalat yönetimi ile gübre dışarıdan devletimiz tarafından alınıp, çiftçimize ÇKS kayıtlarına göre 4000 TL/ Ton fiyattan verilemez mi?” diye konuştu.
Artan elektrik fiyatlarına da dikkat çeken Darcan, “Diğer çok önemli bir nokta ise yazlık mahsullerde artan maliyetlerimize ilave birde aşırı artan elektrik fiyatları eklenecektir. Son fiyat artışlarıyla sulamada elektrik fiyatı 87 krş/kwh’ten 167,5 krş/kwh’te (vergiler hariç) çıkmıştır. Çiftçimizin artan elektrik fiyatları ile sulama yapacak ve ortaya çıkacak faturaları ürün hasat etmeden ödeyebilecek gücü yoktur. Tarımsal amaçlı elektrik fiyatları revize edilmeli, elektrikten alınan %18 KDV %1 e düşürülmeli ve fatura ödemelerinin hasat sonunda yapılması için gerekli düzenlemenin yapılması oldukça önemlidir. Son yıllarda iklim değişikliğinin de etkisiyle yaşanan kuraklık, tohumun ne denli önemli olduğunu bir kez daha otaya çıkarmıştır. Çiftçimizi kaliteli tohum kullanmaya teşvik etmek gerekirken, yapılan zamlarla çiftçimiz kaliteli tohumluk kullanamaz hale geldi. Ayçiçeği tohumluk fiyatları %80 ile %150 arasında artmıştır ve bu fiyat artışı üretime büyük darbe vuracaktır. Hayvancılıkta süte gelen fiyat artışı maalesef yeme gelen zamlar ile anlamını yitirmiştir. Geçen yıla göre süt yemi %97,1, besi yemi %96,5 oranında artmıştır. Hayvancılığımız içinde tehlike çanları çalmaktadır” şeklinde konuştu.
‘GİRDİLERE UYGUN MALİYETLER OLMAZSA GIDA KRİZİ KAPIDA’
Gübre ve mazotun da çiftçi için ulaşılabilir olmaktan çıktığını dile getiren Darcan, ” Gübre ve mazot, çiftçi için ulaşılabilir olmaktan çıktı; ilaç ve elektrikte o yolda ilerliyor. Ciddi destek ve sübvansiyon lazım, gübre olmazsa bitkisel üretimde en az %40-50 verim düşer. Bugüne kadar çiftçimiz her türlü zorluğa rağmen ürettiği için ülkemiz gıdada hiçbir sıkıntı çekmedi. Ancak geldiğimiz bu noktada girdilere uygun maliyetler ile ulaşamadığımız takdirde verim düşecektir. Bunun sonucunda Dünya’da olan gıda krizinin bizim ülkemizde de olacağı Ziraat Odalarımız tarafından öngörülmektedir. Bu maliyet artışları ile tarımsal üretimin kesintisiz devamı ve önümüzdeki süreçte gıdaya erişim problemi yaşamamak için hükümetimizden gübre, mazot ve prim desteklerinin artan maliyetlerinin göz önüne alınarak tekrar ciddi şekilde revize edilmesini ve tarımsal üretimin desteklenmesi için ciddi radikal değişimlerin yapılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Odalardan Gıda Riski Uyarısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin