featured

Keşan-Enez Yolu Yatırım Planında Yok!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu 2023 yılı yatırım programının Edirne için tam bir hayal kırıklığı olduğunu ve Keşan Enez yolunun artık yatırım planına bile alınmadığını söyledi.
Doç. Dr. Gaytancıoğlu“2023 Yatırım planı Ocak 15’te yayınlandı ama Edirne’nin AKP’li siyasileri, her halde 15 gündür programın içinde elle tutulur bir şeyler arıyorlar. 15 gündür sessizler. Tam olarak sessizler de demeyelim. Bizi takip edip boş söz söyleme alışkanlığı edinmeye de başlamışlar” dedi.
Sulama yatırımları başta olmak üzere yatırım programı tam bir hayal kırıklığı diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Edirne’nin en çok gündeminde olan sulama projelerine ayrılan paralara bakarsak bu yılın da boş geçeceği anlaşılıyor. Edirne AKP iktidarında unutulmuştur.
Hamzadere sulamasına bakalım; 2023 fiyatlarıyla işin maliyeti 3 milyar 330 milyon lira. 2 milyar 33 milyon harcama yapılmış. Bu yıl ayrılan para 100 milyon. Sözde 2027’de iş bitirilecek. Bugünün fiyatlarıyla 1 milyar 300 milyon gerekli ama ayrılan para 100 milyon.
Çakmak sulamasının birinci kısmına bakalım. İşin yapılması için toplam 1 milyar 400 milyon gerekli. Şimdiye kadar 444 milyon harcanmış. Sözde 2026’da bitirilecek. 1 milyara daha ihtiyaç var. Bu yıl ayrılan para 150 milyon.  Bu parayla bu işler biter mi?
Yine AKP davul zurna ekibinin geçen yıl sürekli kutlama yaptığı Çömlekköy Barajı. Maliyeti 1 milyar 340 milyon ve yatırım programına göre 2027’de bitirilecek. Bu yıl için ayrılan para 30 milyon. Yüzde 2’si. Bu parayla lüks resmi araçlarla baraj alanına gitmek ve fotoğraf çektirmek için gerekli yollar bile yapılamaz.
Para nereye mi gitti? Katar’ın gazı için yapılan FSRU’ye. Doğa’yı katletmek ve dostları Katar için 5 milyardan fazla harcama yaptılar. Bu paralarla Çakmak da Hamzadere de çoktan bitirilir, üstüne Çömlekköy yapılırdı. Soruyoruz o zaman : ‘Madem artık FSRU’yu bitirdiniz. Kaç Keşanlı yurttaşımıza burada istihdam sağladınız? Kaç gencimiz burada çalışıyor?’ Cefası Saros’a sefası Katar’a.
AKP artık ‘harç bitti yapı paydos’ demiştir. Bizim milletimize sözümüz mutabakat metninde de olduğu gibi sulama yatırımlarını hızla bitirmek, devletin kaynaklarını buralar için seferber etmektir.
15 gündür yatırım programında Edirne için bir şey arayanlara sözümüz ‘Boşuna aramayın bir şey bulamazsınız. Siz Sazlidere’de Katar gazının bekçiliğini yapın’ olacaktır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Keşan-Enez Yolu Yatırım Planında Yok!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin