featured

Kaleiçi, TOKİ Tarafından Restore Edilecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kaleiçi’nde bulunan 579 tane tescilli tarihi konaktan 86 metruk konağın kentsel yenileme adı altında TOKİ tarafından restore edileceğini açıkladı.

Bakan Kurum; “Edirne Merkez’de Karanfiloğlu Caddemiz var. Vatandaşımızın, gelen turistimizin yoğun olarak kullandığı bu caddede 6 milyon liralık bir sokak sağlıklaştırma projesi gerçekleştiriyoruz. Bu proje kapsamında sokağa bakan bütün binaların cephelerinin iyileştirildiği, o tabela kirliliğinin ortadan kaldırıldığı, cephelerin o tarihi siluetimize zarar vermeyecek şekilde yenilendiği o projeyi valiliğimiz ve İller Bankası Genel Müdürlüğümüz birlikte yürütecek ve bu kapsamında 3 milyonu hibe, 3 milyon lira da kredi desteği olmak üzere inşallah Karanfiloğlu Caddemizi aslına uygun, tarihimize uygun şekilde yenilemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum;“Yine çok önemsediğimiz Kaleiçi mevkii var. Oradaki tarihi konaklarımız ki 579 tane tescilli tarihi konaklarımız var. Bu tarihi konaklarımızın 86 tanesi metruk ya da yıkılmak üzere olan konaklarımız. Bu konaklarımızı vatandaşlarımızla da görüşerek, TOKİ Başkanlığımız eliyle ilk öne 86 konaktan başlamak üzere bir kentsel yenileme, restorasyon projesi yürüteceğiz ve bu konakları tarihine uygun bir şekilde restore edeceğiz. Bu restorasyon akabinde vatandaşlarımız ister kendileri, isterse TOKİ Başkanlığı ile anlaşmak suretiyle buraları şehrimizin turizmine katkı sağlayacak şekilde kazandırmış olacağız. Bu 579 tarihi eseri inşallah etaplar halinde tarihimize uygun yenilemek suretiyle şehrimizin tarihi dokusunu ortaya çıkaracağız” dedi.

TOKİ konutlarının 1 milyona ulaştığını vurgulayan Bakan Murat Kurum, TOKİ projelerinin de devam edeceğini açıkladı. Kurum; “TOKİ Başkanlığı eliyle Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı 50 ve 100 bin sosyal konut projesi kapsamında projeleri yürütüyoruz. Biliyorsunuz 1 milyon konuta ulaştık. İnşallah en yakın zamanda da konutların anahtar teslimlerini Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla gerçekleştirmiş olacağız. Edirne’mize de bugüne kadar, yapacağımız konutlarla birlikte 1.2 milyar değerinde yaklaşık 6 bin 217 konut, bu konutları besleyen ticari üniteler, sosyal donatılar, camileri, eğitim alanlarıyla birlikte, konut stoğunu yine alt gelir vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak talepleri karşıladık. Bugün de gerek Havsa, gerek diğer ilçelerimizden gelen talepleri değerlendirdik. Gelen talepler doğrultusunda alt gelir vatandaşlarımızın ev sahibi olmalarını sağlamak suretiyle bu projelerimizi gerçekleştiriyor olacağız” açıklamasını yaptı.

SAROS KÖRFEZİNDE 9 ALAN ÖZEL İDAREYE TAHSİS EDİLECEK

Saros Körfezi’nde 9 tane alanın Özel İdareye tahsis edileceğini de söyleyen Bakan Kurum, “Saros Körfezimiz Edirne’mizin çok önemli bir değeri. Bu körfezimizde sahil kısmındaki 9 tane alanı Özel İdare’ye tahsis ediyoruz. Özel İdaremiz’le birlikte buradaki atıl sosyal tesisleri ihya edecek, vatandaşımızın gittiği zaman hem denizimizden, hem körfezimizden hem de oradaki doğal güzelliklerden en iyi şekilde faydalanabileceği bir düzenleme projesi Özel İdare’mizle birlikte gerçekleştireceğiz. Valiliğimiz koordinasyonunu yapacak. Bu kapsamda vatandaşlarımız Saros körfezine gittiğinde oradaki ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, gerekse oradaki altyapının iyileştirileceği bir projeyi de Edirne’mize kazandırmış olacağız” diye konuştu.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kaleiçi, TOKİ Tarafından Restore Edilecek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin