featured

Mobbing Bir insanlık Suçudur!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sevgili okurlar, uzun bir aradan sonra size tekrar “Merhaba” diyebilmenin sevincini yaşıyorum. Bu dönem gerçekten zor geçti ve umarım artık sağlıklı ve sosyal bir yaşama tekrar giriş yapmışızdır. Bugünkü yazımda size bir zorbalık suçundan bahsedeceğim. İşyerlerinde rastlanılan ve adli bir suç olan: “Mobbing”. Bu terime aslında çoğu insan aşinadır. Çünkü iş ortamlarında ast-üst ilişkilerinde belki yaşanmış ya da yaşanan bir olaya tanıklık etmişizdir. “Mobbing” terim anlamıyla bir kişiyi sürekli rahatsız etmek, izole bir hale getirmek, taciz etmek ve zorbalık yapmak için işbirliği yapan bir kişi ya da bir grup kişiyi ifade etmektedir. Bu kişilerin emelleri, mobbing yaptıkları kişiyi ya işten uzaklaştırmak ya da çalışma huzurunu yani kısaca psikolojisini bozmaktır. Çünkü bu kişiler genellikle sizi ve diğer çalışanları işyerinde kendi makamına tehdit olarak algılamaktadır ve sizden aslında korkmaktadırlar. Genelde zorbalık yaptıkları çalışan en yaratıcı, etik açıdan ve yetkinlik açısından en önde olandır. Üniversite personeli olduğum için bu zorbalığı akademi üzerinden sürdüreceğim. Örnekler bitmez ama müsaadenizle kısa kesmeye çalışacağım. Hatta bunları maddeler halinde yazmak isterim ki sizin için daha kısa ve net olsun.
Uzmanlık alanınız olmayan bir konuda işler yüklemek. Burada amaç işi yaparken zorlanmanız ya da başarısız olmanızdır. Hatta bunu yaparken bu duruma sizin itiraz etmenizi bile isterler. Çünkü problemli adam konumuna gelmeniz için düşünülmüş ince ama basit hamledir.
Akademik olarak unvan almışsınızdır. Örnek olarak Doçent unvanını almışsınızdır. Fakat sizden sonra doçent olanların hepsinin kadrosu verilir. Fakat size o kadro verilmez. “Hiç” bir şekilde sinirleriniz gergin beklersiniz. Sizi tüketmek isterler ve bunu yine sessiz ve güya sizin için çalıştıklarını yaparak da yapabilirler.
Oda vermezler. Oda istediğinizde kimsenin gitmesi uygun olmayan odaları gösterirler ve bunu ilerletip diğer arkadaşlarınızla sizi sürtüştürecek tekliflerde bulunurlar.
Yüksek lisans öğrencisi alımlarında ilk önce onlar danışmanlık alır. Size kalanlardan seçim hakkı verirler. Öğrenci sizi istese bile zora koşarlar.
İftira atarlar. Derse girmiyor ya da öğrenciler tarafından şikâyet var gibi ifadelerle suyu bulandırlar.
Hiçbir komisyon, dergi editörlüğü ya da bir akademik göreve sizi düşünmezler. Siz akademik olarak iyi olsanız da bunu yapmazlar. Hatta seçimi, tek adaysınız diye uzatırlar.
Bunları yanında, okulda, bölümde hep soğuk davranışlar sergilerler. Adalet vurgusu hep ağızlardadır fakat bunlar “seni seviyorum ama” diyen sevgili gibidirler.
Toplantı ya da bir topluluk içinde sizi rencide ederler. Kimisinin yüzyüze konuşmaya cesareti bile yoktur.
Devamlı idari açıdan yazılar gönderirler. Tam çalışmaya, vatana millete yararlı olmaya başlıyorum dersiniz yazılarla moralinizi bozarlar.
Cezai işlemler ya da yaptırımlar için hep fırsat kollarlar. Tehdit edici tavır takınırlar ama bu aslında bu hep kışkırtmadır.
Bazı durumlarda telefon açarsınız, cevap bile vermezler. Sizi yok sayarlar, görmezden gelirler.
Görüldüğü gibi kısa keserek 11 madde de bu zorbaların davranışlarını listeledim. Aslında bu liste o kadar uzar ki inanamazsınız sevgili okurlarım. Fakat şunu bilmeliyiz ki bu insanlar her iş ortamında varlar ve bu kişilerin psikolojik problemleri, kişilik problemleri ve iş yeterlilikleri yoktur. Travmatik durumları söz konusudur. Ya zamanında, gariplerim, onlar da mobbing ile karşı karşıya gelmişler ya da ezik bir yaşam sürmüşlerdir. Yoksa yetkin, etik ve saygılı bir profesyonel çalışan, amir ya da başkan bu hareketleri göstermez ve göstermemelidir. Sonuç olarak mobbing her iş yerinde çalışanların başına gelebilir. Adli bir suç olduğunu unutmayalım. Gerekli mercilere yapılacak suç duyurusu ile kendinizi bu tür olumsuz olaylardan kurtarabilirsiniz. Tabii karşınızdakiler uyanık ve korkak sessiz mobbing hareketleri yapıyor olmamış olmalı. O zaman farklı algoritmalar geliştirilmelidir. Bir uzmana danışılmalıdır. Yazımı bitirirken bilinmelidir ki ve idrak edilmelidir ki; Mobbing adli bir suçtur. Fakat kurbanın insanlığa, vatana ve millete hayırlı işler yapmasına engel olabilmesi açısından bir insanlık suçudur.

Deniz Mertkan GEZGİN

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mobbing Bir insanlık Suçudur!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin