featured

Hekimlerin, ‘Sağlıkta Şiddet’ İsyanı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Tabip Odası, Gaziantep’te 17 Nisan 2012’de Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından görevi başında katledilişinin 11.yılında andıklarını ifade ederek; “Dr. Ersin Arslan’ın 17 Nisan 2012 yılında görevi başındayken hastanesinde öldürülmesinin üzerinden tam 11 yıl geçti; ama ne yazık ki sağlıkta şiddet sorunu hala çözülmüş değil; tam tersine tırmanarak devam etti, ediyor” ifadelerine yer verdi.
Gaziantep’te 17 Nisan 2012’de Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından görevi başında katledilmesi dolayısıyla Türk Tabipler Birliği tarafından 17 Nisan ‘Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü’ ilan edildi. Dr. Arslan’ın vefatının 11’inci yıldönümünde, ‘Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü’nde Edirne Tabip Odası da basın açıklaması yaparak görev başında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını andı.
Basın açıklamasını Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Aile Hekimi Dr. Seher Çimen Özgen okudu. Özgen açıklamasında; “Türk Tabipler Birliği tarafından 17 Nisan ‘Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü’ ilan edildi. Dr. Arslan’ın vefatının 11’inci yıldönümünde, ‘Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü’nde Edirne Tabip Odası da dün basın açıklaması yaparak görev başında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını andı.
Dile kolay, henüz hayatının baharında genç bir hekimin sevdiklerinden, ailesinden, hastalarından acımasızca koparıldığı o kara günden bu yana 11 yıl geçti. Her yıl bu kara günü anarken, hekimlere yönelik şiddete dikkat çekmeye çalıştık. Üstüne yeni olaylar eklendi. Her gün yeni bir şiddet olayı ile yaşamak zorunda bırakıldık ve geçen 11 yılda hekimler görevleri başında öldürülmeye devam etti.
Pandemide sevdiklerimizden ayrı kaldık, görevinin başında iken COVID-19 nedeniyle 217 meslektaşımız hayatını kaybetti, ancak bizler hastalarımızı korumak için koşulsuz çalışmaya devam ettik.
Ve şiddet bu koşullarda da hız kesmedi.
Deprem oldu hemen olay yerine koştuk. Aile fertlerini kaybeden, evi yıkılan, çalışma arkadaşlarını kaybeden hekimler dahi afet alanından ayrılmadı ve bir kişi daha yaşatabilmek için mücadele ettik. Depremde kaybettiğimiz her hastayla beraber bizim de bir parçamız öldü. Halen her gözümüzü kapattığımızda soğuktan buz kesmiş ellerini tutuyor, her aklımıza geldiğinde gözyaşı döküyoruz. Ama yaşam alanlarını kaybeden insanlarımızın yanındayız ve onları hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız.
Evet! Bugün 17 Nisan; Dr. Ersin Arslan’ın 17 Nisan 2012 yılında görevi başındayken hastanesinde öldürülmesinin üzerinden tam 11 yıl geçti; ama ne yazık ki sağlıkta şiddet sorunu hala çözülmüş değil; tam tersine tırmanarak devam etti, ediyor. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak 2016 yılından beri her 17 Nisanda, “Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü”nde meslektaşımızı anarken, şiddetin nedenlerini sorgulamaya, şiddeti ortadan kaldıracak sağlık politikalarını dile getirmeye ve bu politikaların hayata geçirilmesi için mücadeleye devam ediyoruz.” dedi.
Bakanlık son iki yıldır beyaz kod başvurularını paylaşmadığını ifade eden Özgen; “2003 yılından beri adım adım uyguladıkları “Sağlıkta Dönüşüm Programı” neoliberal politikalarla sağlığımızı meta, bizleri köle kıldı. Apartman bodrumlarına, penceresiz mekanlara sıkıştırılan 1. Basamak Sağlık Hizmetleri, bu ülkenin yurttaşları olarak hepimizin geleceğini çalan kara delikler olarak şehrin en uzak yerine kondurdukları “şehir/şirket” hastaneleri, eğitimden uzaklaşan, niteliği değil niceliği gözeten üniversite hastaneleri hem pandemide hem de depremde enkaz altında kaldı.
Güvencesiz, esnek çalışma koşullarıyla güvenli ve sağlam olmayan binalarda sağlık hizmetinin verilemeyeceğini yine en son deprem bize gösterdi. Keza alınamayan randevular, alınsa bile 5 dakikaya sığdırılmaya çalışılan muayenelerle verilemeyen sağlık hizmeti, yok sayılan sağlık hakkı, iyileşemeyen hastalıklar, yapılamayan ameliyatlar, mesleki özerkliğe yapılan müdahaleler, hekimlerde ve sağlık emekçilerinde tükenmişliğe yol açtığı gibi toplumun sağlığını bozdu. Sağlığımızı bozan, bizi yok sayan, tüketen, değersizleştiren sağlık politikaları şiddeti körükledi.
Yıllardır toplumun her kesimine, her yaşam alanına, kadınına, çocuğuna artarak yönelen şiddetten sağlık çalışanları da nasibini aldı. O nedenle TTB ve Tabip Odaları olarak bizler şiddetle mücadeleyi her alanda sürdürüyoruz.
Beyaz kod uygulamasının başladığı 1 Aralık 2015 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı verilerine göre 23 bin 86 sağlık çalışanı beyaz kod vermiştir. TTB’ne göre fiziksel ve sözel şiddete maruz kalan sayısı çok daha fazladır, kaldı ki son 2 yıldır bakanlık beyaz kod başvurularını paylaşmamaktadır.
6 Şubat’ta meydana gelen deprem ve sonrasında yaşananlar sağlık çalışanlarının ne kadar sahipsiz ve destekten yoksun bırakıldığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu durum da şiddete zemin hazırlamaktadır.
Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinin ardından bugüne dek etkili bir yasal düzenleme için yaptığımız girişimler sonucunda yetersiz de olsa yasal düzenlemeler yapıldı. Ancak biliyoruz ki sağlık sistemi böyle devam ettikçe, toplumsal şiddetin önüne geçilmedikçe sağlık kurumlarında şiddetin de sona ermeyeceğini biliyoruz.
Yaşamı ve yaşatmayı kendine şiar edinmiş bir mesleğin mensupları olarak sağlıkta şiddete karşı her yönüyle mücadelemiz devam edecek; çünkü biz hekimler, şifa dağıtmaya çalışırken ölmek istemiyoruz, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hekimlerin, ‘Sağlıkta Şiddet’ İsyanı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin