featured

Hamzadere Sulama Birliği’ne ‘Su Zammı’ Protestosu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamzadere Barajı’ndan bölgeye verilen sulama ücretlerine yüzde 45 zam yapılması dolayısıyla Hamzadere Sulama Birliği’ne üye bölgedeki çiftçiler birlik önünde bir araya gelerek gelen su zammını protesto etti.
Hamzadere Sulama Kooperatifi idari binası önüne doğru yürüyüşe geçen çiftçiler idari bina önünde alınan zamla ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan protestoya CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, siyasiler ve çiftçiler katıldı.
Çiftçiler yapılan zammın kabul edilemez olduğunu ve derhal geri alınması gerektiğini savundular. Çiftçiler, yapılan zamlı suyu ödeyemeyecek durumda olduklarını da dile getirdiler. Hamzadere Sulama Kooperatifi’ndeki yöneticilerin idari binada bulunmadıklarını, çiftçinin sorunlarını dinlemediklerini söylediler. Çiftçiler, DSİ (Devlet Su İşleri)’nden Hamzadere Sulama Kooperatifi’ne barajı doldurmak için para geldiğini bu paraların nereye harcandığını sordular. Çiftçiler, barajın neden boş olduğunu da sordular.
Keşan Ticaret Borsası önceki dönem başkanlarından çeltik üreticisi Yusuf Yörük şunları kaydetti: “Her şey gayet güzel giderken. Bazı yerlerde sulama suyu kesildi. Bir baktık ki telefonlarımıza mesajlar geldi. % 50 suda fark isteniyor. Geriye dönük bir şeyin olması mümkün değil. Biz önceden 3 taksitini ödedik. Dördüncü taksi de ödeyeceğiz. Biz bir sözleşme yaptık. Herkesin su paraları belirlendi ve herkes de ona uydu, ödemelerini yapıyor. Şimdi siz dördüncü takside geldi sıra diyorsunuz ki; % 50 zam yapacağız. Bunu neye dayanarak yapıyorsunuz? Ne akla ne mantığa ne de ticarete, hiçbir sözleşmeye uymayan bir adım. Biz buna şiddetle karşı geliyoruz. Zaten bu yüzden burada toplandık. Hepinize saygılar sunuyorum. Biz bunu ödemeyeceğiz.”
Bir çiftçi de Ramazan ayında Hamzadere ilgili bir toplantı yapıldığını ancak bu toplantıların devamının gelmediğini belirterek, “Hamzadere’ye atananlar, çiftçinin dostu değil, düşmanı. Çiftçinin düşmanı olan Edirne’ye kaçar, denize kaçar. Biz çiftçiler olarak yazın bu sıcağında çalışıyoruz. Ama gel gelelim bugün karşımızda bir yetkili göremiyoruz.”
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da söz alarak şunları söyledi: “2012 yılında sizler tarafından kurulan bir birlik vardı. Sizlerin kurduğu sizlerin denetlediği bir birlik, iyi yönettiniz ki DSİ’de raporu var. Raporun puanı 97. 2018 yılında ben milletvekili iken komisyona Sulama birliklerinin özelleştirilmesi geldi. Su birliklerinin özelleştirilmesine biz karşı çıktık. Cumhuriyet Halk Partisi olarak konuyu Anayasa Mahkemesine götürdük. Dedi ki, bu birlikler özelleştirilemez. Hamzadere Sulama Birliği, en başarılı sulama birlikleri arasında ilk sıralarda yer alıyordu. Türkiye’de sayılı kuruluşlardan biriydi. Kesinlikle bu kurumun kamulaştırılmaması gerektiğini, DSİ’ye geçmemesi gerektiğini söyledik. Ancak ondan sonra nedense kamulaştırıldı, başına kayyumlar atandı. Şimdi bakın 4 kilometre geride bir tane daha birliğimiz var. Üreticilerle kurulmuş üreticilerle yönetilen. Borçla devralmış ama üreticilerin tekrar devam ettiği ve suyu çok ucuza temin ettiği suyu üreticiye verdiği ve zam yapmadığı bir kuruluşumuz var. Bunun kaynağı var. Beşli çeteden alamadıkları paraları alsınlar. Sizden bu paraları tahsil etmesinler. Bu nedenle biz bu yönetim anlayışına karşıyız. O nedenle sizlere de teşekkür ederim eyleminiz bence amacına ulaşmıştır, ses getirmiştir. Ciddi anlamda Türkiye genelinde bulunacaktır. Maç başladıktan sonra oyunun kuralları değiştirilmez. Siz yönetmiş olsaydınız muhatap bulurdunuz ama şimdi muhatap bulamıyorsunuz.” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hamzadere Sulama Birliği’ne ‘Su Zammı’ Protestosu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin