featured

Geçkinli İçin Birlikte Mücadele Etme Çağrısı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Platformu Edirne Bileşenlerinden TÜKODER Başkanı Kenan Parlar ve Geçkini köy sakini Turgut Çakır, SOL Parti Edirne İl Örgütü’nü ziyaret etti. Ziyarette SOL Parti adına konuşan İl Başkanı Zülküf Ateş, Geçkinli Köyü’nde yapılması planlanan linyit tesisinin su kaynaklarına, tarım arazilerine, yer altı ve yer üstü canlı yaşamına, bölge halkına büyük zarar vereceğinin kesin olduğunu ve bu tür projelerin derhal iptal edilmesini istediklerini söyledi.
SOL Parti’den yapılan ziyaretle ilgili  açıklamada şunlara yer verildi:
“İl Başkanımız Zülküf Ateş, Merkez İlçe Başkanımız Şafak Engincan Çolak ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı ziyarette; Geçkinli Köyü mevkiindeki BKİ Batı Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan linyit ocağı ve lavvar – kurutma – paketleme tesisi projesi ile ilgili olarak görüşüldü.
Gelen heyetteki arkadaşlar; proje kapsamında işletilecek linyit kömürü ocağı ve lavvar  -kurutma -paketleme tesisi alanı, mera ve tarım alanları üzerinde yer aldığını belirtti. Ayrıca Ocak sahası içinden Seymen Deresi ve Karabaş Deresi ile tarımsal sulama kanallarının geçtiğini de belirttiler. Ocak sahasının 15 metre güneyinde hayvan sulama amacıyla kullanılan bir gölet, 30 metre kuzeyinde kaptaj ve çeşme ile lavvar  -kurutma – paketleme tesisinin yaklaşık 1380 metre kuzeyinde Geçkinli Göleti’nin bulunduğunu söyleyen Parlar ve Çakır, birlikte olma çağrısı yaptılar.
Birlikte incelenen proje dosyasında; her gün 959 ton linyit kömürü yıkandıktan sonra oluşan atık suların doğaya bırakılması sonucu dereler, tarım arazileri, yeraltı içme suyu kaynakları kirleneceğini gördük. Geçkinli köyü halkı ve çevre köyler için temiz ve sağlıklı içme suyu yaşamsal hakkının zedeleneceğini gördük. Tarımsal üretim ve hayvancılıkta gölet ve barajların ve derelerin korunması gerekir iken buna saldırıyı gördük.
TÜKODER Başkanı Kenan Parlar ve Köy sakini Turgut Çakır hukuki süreci de parti yönetimimize anlattı. İklim değişikliğini de dikkate alarak su varlıklarını etkileyecek açık kömür ocağına ÇED Gerekli Değildir Kararı verilmemesini, konu ile ilgili olarak Trakya Platformu Edirne Bileşenleri ve köy sakinleri olarak, 29 Ocak 2021 günü Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 55 köylü olmak üzere 75 adet itiraz dilekçesi verdiklerini belirttiler.”
Ateş, ziyarette verilen bilgiler için teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: “Korunması gereken mera alanları ve tarım arazilerine kirleticileri bilimsel olarak kanıtlanan açık kömür işletmelerine izin verilmemesi için mücadele edenlerle her zaman birlikteyiz. Bu işletmenin de su kaynaklarına, tarım arazilerine, yer altı ve yer üstü canlı yaşamına, bölge halkına büyük zarar vereceği kesindir. Bu nedenle 29 Ocak.2021 günü Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne SOL Parti Merkez ilçe örgütü olarak biz de itiraz dilekçelerimizi verdik.  Konunun takipçisi olduk ve olacağız. Geçkinli Köyü mevkiindeki BKİ Batı Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan linyit ocağı ve lavvar – kurutma – paketleme tesisi başta olmak üzere bu tür projelerin derhal iptal edilmesini istiyoruz”.Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Geçkinli İçin Birlikte Mücadele Etme Çağrısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin