featured

Gaytancıoğlu’ndan Vakıf Kiracılarına Yüzde 75 Zam Yapılmasına Tepki!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait dükkanlara yüzde 75 oranında zam yapıldığını belirterek, “Vatandaş evine en fazla yüzde 25 zam yapabiliyorsa; vatandaşını, esnafını korumakla yükümlü olan devlette en çok bu oranda zam yapmalıdır.” dedi.

Gaytancıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın açıklaması yaparak, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait dükkanlara yapılan zam oranını eleştirdi. Hükümetin 3 ay önce konut kiraları hakkında genelge yayınladığını hatırlatan Gaytancıoğlu, “O genelgede yüzde 25’i aşamazsınız demiştiniz. Peki siz neden vakıf kiracılarına yüzde 75 zam yapıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Edirne, 92 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehir. Nereye elinizi uzatsanız, bir Ata eseri var. Bu eserler, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmiş; ‘Alın bu eserleri koruyun’ denmiş. Örneğin; Edirne’de tarihi bir Bedesten çarşımız, kapalı çarşımız, Arasta çarşımız var. Bunlar gibi birçok vakıf eseri var. Tarihi camilerin yanında, medreselerde, külliyelerde küçük küçük işyerleri var. Buralarda esnaflık yapan arkadaşlarımız; Atalarımızın bize bıraktığı eserleri aynı zamanda koruyorlar. Bursa’dan sonra da en fazla tarihi eser, Edirne’de var. Orada esnaflık yapanlar kiracı, dükkan sahibi değiller. Bundan 3 ay önce konut kiralarını durdurabilmek için hükümet bir genelge yayınladı; ‘Yüzde 25’i aşamazsınız’ dedi. Peki neden vakıf kiracılarına yüzde 75 zam yapıyorsunuz. Enflasyonu yüzde 16 açıkladınız, ‘Biz de biraz destek vereceğiz’ dediniz yüzde 25 olarak belirleyip sonra yüzde 30’a çıkardınız. Peki neden vakıf kiralarını yüzde 30 değil de, yüzde 75 arttırıyorsunuz. Neden asgari ücreti arttırdığınız yüzde 54 kadar arttırmıyorsunuz da yüzde 75 arttırıyorsunuz? Yaklaşık 750 civarında vakıf kiracısı var ve esnafların işi çok zor. Bağ-Kur primlerini mi ödesinler, dükkan kiralarını mı ödesinler, işçi maaşlarını mı ödesinler, evlerine ekmek mi götürsünler. Bu ekonomik durgunlukta müşterileri de azaldı. Şunu diyebilirler; Edirne’ye çok Bulgar turist geliyor. Bulgar turistlerin geldiği yerler, aldığı ürünler belli. Vakıf dükkanlarına pek gelmiyorlar. O nedenle bu vakıf kiracılarının zamları, hükümetin konutlarda belirlediği kira artış oranı olan yüzde 25’i aşmamalı.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gaytancıoğlu’ndan Vakıf Kiracılarına Yüzde 75 Zam Yapılmasına Tepki!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin