featured

Fırıncılardan Zıpkunkurt’a İstifaya Çağrı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Ekmek İmalatçıları ve Unlu Mamuller Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt’u istifaya davet ederek;  “Recep Zıpkınkurt’un bizim oylarımızla, verdiğimiz aidatlarla oturduğu koltuğu bir an önce boşaltmasını istiyor, kendisini istifaya davet ediyoruz” dedi.

“ODA BAŞKANI KENDİNİ AKLAMANIN PEŞİNDE”

Ekmek fiyatları ile ilgili tartışma devam ediyor… Edirne Ekmek İmalatçıları ve Unlu Mamuller Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt’un açıklamasına cevap verdi. Cambaz konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında; ” Oda başkanının yaptığı basın toplantısındaki gerçekleri saptırarak verdiği bilgilere açıklık getirmek istiyoruz.

Oda başkanı, bize tarifesiz ekmek satmakla suçluyor. Doğru tarifesiz ekmek satışı yapıyoruz. Bunun nedeni yine üyesi olduğumuz odanın 2019 yılından bu yana defalarca ekmek tarifemizde fiyat güncellemesini talep etmemize rağmen, bize tarife vermemesidir. Şimdi 14 aralık tarihinde bize zam vereceğini söylüyor ama bu zammı da meclisten geçerse vereceğini söyleyerek, kendisini aklama peşinde. Oysaki 2019 yılından bu yana Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği iki defa ekmeğe fiyat güncellemesi yaptı. Şimdi merak ediyoruz. Esnaf ve Sanatkarları Odaları birliği üyeleri farklı bir cumhuriyette mi yaşıyor da üyesi olan fırıncıları üretim maliyetlerindeki artışlara ezdirmeyerek ekmek tarifesini güncelliyor. Esnaf Odası üyesi arkadaşlarımız ekmeği kilosunu 10 liradan satarken, odamız bizden ekmeğin kilosunu 7 lira satmamızı istiyor. Farklı bir ülkede yaşıyorsak, sayın başkanın bunu bize yazılı olarak bildirmesini bekliyoruz. Esnaf odaları üyeleri unu 500’e alıyor da, Ticaret Odası üyeleri 100 liraya mı alıyor. Bizde bu ülkede yaşıyoruz. Ülkede yaşanan krizden bizde etkileniyoruz. Göstermelik olarak halkçı tavırlar sergileyen oda başkanı, halkın ekmeğiyle oynadığını henüz anlayabilmiş değil.

Kendisi yaptığı araştırmada ekmek fiyatlarının Edirne’de yüksek olduğunu ileri sürmüş. Bakın Tekirdağ’da şu anda ekmeğin kilosu 12 lira. Elazığ’da 12,5 lira Bursa da 12.5 lira. Bunlar sadece 3 ilimiz. Türkiye Fırıncılar federasyonu ekmeğin kilosunu şu anda 14 lira olması yönünde açıklamalarda bulundu. Ama gelin bizim oda başkanımıza, ekonomi profesörü gibi hesap yapmış ve bazı rakamla halkın karşısına çıkmış durumda. Bizim kendisine verdiğimiz hesap tablolarını göstererek, açıklama yapıyor. Bizimle halkın arasına girmesinler.
Sayın Başkan hiç utanmadan sıkılmadan, “Fırıncılar akıllarını kiraya vermişler’ diyor.
Kendisi doğru söylüyor. Fırıncılar, 2018 yılında ETSO seçimlerinde Recep Zıpkınkurt başkan olsun diye bütün elinden geleni yaptı. Bulunduğumuz gruptaki Tüm rakiplerini egale etmesini sağladı ve onun başkanlığa giden yolunu açtı. Biz farkında olmadan o seçimde aklımızı kiraya vermişiz. Maalesef Recep Zıpkınkurt’u başkan seçtirmişiz. Aklımızı kiraya verdiğimiz konusunda Recep Zıpkınkurt haklı. 2018 yılında aklımızı kiraya vermişiz, bunun yeni farkına varabildik.” şeklinde konuştu.

91 fırıncıya tutana tutulduğunu hatırlatan Cambaz; ” Edirne ili ve tüm ilçelerinde dahil olmak üzere tüm fırıncılara geçtiğimiz yıl tarifesiz ekmek satmaktan tutanaklar düzenlendi. Bu tutanaklar merkezde ETSO ve Esnaf Odaları üyelerine ve tüm ilçelerdeki fırıncılar için tutuldu. Yani Edirne’deki ilçelerde dahil toplam 91 fırıncıya tutanaklar tutuldu. Yaşanan süreç valilik ve belediyenin araya girmesiyle süreç tatlıya bağlandı. O gün tutulan tutanaklar Ticaret İl Müdürlüğü tarafından ETSO’ya gönderilmiş. Ticaret İl Müdürlüğü ETSO’ya Disiplin kurulunu topla bunlara ceza ver demiş. Meclis üyeleri, akıllarını Nevzat beye kiralamışlar ki düşünmeden cezayı en ağır şekilde kesmişler. Ticaret İl Müdürlüğü’nün bu tutanakları sonucunda Keşan Ticaret ve Sanayi Odası disiplin kurulu ve meclisi ceza kesmedi, Uzunköprü Ticaret Odası disiplin kurulu ve meclisi ceza kesmedi. Edirne ili ve 8 ilçesindeki Esnaf Odaları da ceza kesmeyi uygun görmedi. Buralarda meclis üyeleri, (Fırıncılar yanlışını anlamıştır. Disiplin kurulu toplanmış konuyu incelemiş ve meclis üyeleri tarafından soruşturmaya gerek olmadığı yönünde kararlar alınmış). Aynı yazı Esnaf Sanatkarları Odalarına da gitti. Orada da disiplin toplanmış, konu yönetime gelmiş ve yönetimde ilçelerde olduğu gibi ceza kesmeye gerek olmadığı kararı alarak Ticaret İl Müdürlüğü’ne bildirmiştir. Ama ETSO en ağır cezayı üyesine kesmeyi uygun görmüştür.
Uzunköprü, Keşan, İpsala, enez, havsa ceza vermemiş de ETSO niye ceza vermiş. Hadi ceza verdin de neden en üst seviyeden neden ceza verdin. Fırıncının kızdığı nokta da bu…

ETSO’nun bugüne kadar hiç ekmek maliyeti ile ilgili bir araştırması var mı? Bunu merak ediyoruz.

ETSO Başkanı Yurt dışında gezmekten üyelerini ziyaret etmeyi unutmuş. En son ne zaman fırıncı üyesini ziyaret etmiş. Fırıncılar gelmiyor diyorlar. Biz geçtiğimiz haftalarda tüm fırıncılar odaya gittik, dilekçelerimizi verdik. Burada başkanla da görüşmek istediğimizi ilettik. Genel sekreter bize Başkanın “Fırıncıların geldiği zaman değil, benim çağırdığım zaman gelirlerse görüşürüz” dediğini yanıt olarak verdi.

Fırıncı soyguncu hiçbir zaman olmadı. Pandemi döneminde ETSO Başkanı Sayın Zıpkınkurt, evinde çift kat maskeyle otururken, fırıncı halkın evine kadar ekmek götürerek hizmet etmiştir. Salgının en yoğun olduğu dönemde biz hizmete devam ederek, halkın ekmeksiz kalmaması için mücadelemizi verdik….

Bu arada Benim hakkımda fırıncılıktan anlamaz, fırını mı var diyor:
Ben 34 yıl fırıncılık yaptım. 2010 yılında da emekli olarak fırınımı devir ettim. 1998 yılından bu yana da Fırıncılar Derneği Başkanlığı görevini yürütüyorum. Ben ekmeğin üretiminden, malzeme tedariğine kadar her konuda uzmanım. Şu anda da üyelerimizin desteğiyle görevimi sürdürüyor ve fırıncının hakkını savunuyorum. Yani olması gerekeni yapıyorum. Üyemin artan fiyat artışları altında ezilmesini değil, ayakta durabilmesini hedefliyorum. Bunu yaparken de halkında mağdur olmaması için orta bir yol bulmanın peşindeyim. Ben devamlı üyemin yanındayım. Ben seçilmiş başkanım, üyenle ilgileneceksin. Üyelerini çocuk gibi sağa sola şikayet etmeyeceksin. Devlet fırıncıya tahsis un sağlayarak destek olmanın mücadelesini veriyor, ETSO başkanı oturmuş koltuğuna sağa sola saldırıyor. Üyelerinin sorunlarını çözmek için bugüne kadar ne yapmış ki böyle konuşabiliyor.
Bugüne kadar ekmek konusunda maliyet hesabı yapmışlığı yoktur. Bizim verdiğimiz maliyet hesabını basına göstermektedir. Onun ve aklını kiraya verdiği gelen sekreteri ekmek maliyeti hesabını bilmez.

Evet Edirne’de bazı fırınlarımızda ekmeği ucuza satmaktayız. Bu arkadaşlarımız da bizim üyemiz. Bunları göstererek, ‘madem zarar ediyorsunuz bunlar nasıl bu ekmeği bu fiyata satabiliyor” diyor. Biz bu fırınlarda ihtiyaç sahiplerine belirli sayıdaki ekmeği ucuza satarak, fakir fukaranın da evine ekmek götürmeyi hedeflediğimiz için ucuza ekmek satılıyor. Bizler, ihtiyaç sahibi fakir fukara evine ekmek götürmekte zorluk çeken halkı da düşünmemiz gerekli. Bunu da kimseyi rencide etmeden yapmanın peşindeyiz. Bugün zararına ekmek satıyorsak, ihtiyaç sahibine destek olmak içindir. Bugün bunu yaptığımız gibi, fırıncı esnafı ayakta durduğu sürece de yapmaya devam edecektir. ETSO Başkanı bizim yaptığımızı fark edemeyecek kadar halktan uzak olduğunu bir kez daha göstermiştir.” dedi Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fırıncılardan Zıpkunkurt’a İstifaya Çağrı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin