featured

“Esnafla Alay Etmeyin”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı Muhammet Gökmen’in Yeniçiftlik Mahallesi’nde gerçekleştirdiği esnaf ziyaretinde, “siftah parası” adı altında esnafa zarf içinde 20 Tl vermesi tepkilere neden oldu. CHP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı Tolga Çalışkan, olaya tepki göstererek “Pandemi döneminde zor günler geçiren esnafla adeta alay ediyorlar” dedi.

Tolga Çalışkan

Durumun trajikomik olduğunu söyleyen CHP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı Tolga Çalışkan, “AKP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı, esnafın aklıyla adeta alay etti. Esnafın yüzüne bakacak durumu kalmayan AKP iktidarının temsilcisi, 20 TL’lik siftah parası dağıttı. Siftah parası dağıtımında boy boy fotoğraflar çekildi. Yeniçiftlik Mahallemizden bazı esnaflar partimize gelerek, bu konuyu bize illettiler. Acı gerçek şu ki; esnaf artık sizden ne siftah parası bekliyor, ne de başka bir şey. Esnaf sizden hayır gelmeyeceğini, pandemi döneminde bir kez daha anlamış durumda.” diye konuştu.

ESNAF CHP İLÇE BAŞKANINA KONUYU ANLATTI

Açıklamada, Konuya tepki gösteren Yeniçiftlik Mahallesi esnafları, CHP Marmaraereğlisi İlçe Başkanlığı’na durumu aktararak AKP İlçe Başkanı’nın kendileriyle adeta alay ettiğini, pandemi döneminde hiçbir destek alamayan esnafın 20 TL’lik siftah parasıyla gönlünü kazanmaya çalıştıklarını dile getirdikleri ifade edildi.

AKP İlçe Başkanı Muhammet Gökmen

GELENEKLERİMİZİ SİYASİ ŞOVLARINIZA ALET ETMEYİ BIRAKIN”

Gelenek göreneklerin siyasi şovlara alet edilmemesi gerektiğini ve esnafın pandemi sürecinde kalıcı çözüm beklediğini vurgulayan Çalışkan; “Bırakın artık siftah parası şovlarını da, esnafa kalıcı çözüm üretin. İktidarın gücünü bir kez olsun kendi vatandaşınıza, esnafınıza sunun. Her ne kadar siftah parası geleneklerimizde olsa da, artık tüm vatandaşlarımız gelenek-göreneklerimizi, siyasi şovlarınıza alet ettiğinizi görüyor.” diyerek tepki gösterdi.

TÜM YURTTA OLDUĞU GİBİ İLÇE ESNAFIMIZ DA ZOR DURUMDA”

Esnafın çok zor günlerden geçtiğine değinen Çalışkan; “Koronavirüs pandemisinin başladığı günden bu yana tüm ülkemizde olduğu gibi Marmaraereğlisi ilçemizde de esnafımız zor günler geçiriyor. Ekonomiyi yönetemeyen hükümet, koronavirüsten olumsuz etkilenen, dükkânı kapatılan, paket servisle çalışanın maaşını çıkaramayan, vergisini, SGK borcunu ödeyemeyen esnafı yine unuttu. İlçemizde de restoranlar, kafeler, kıraathaneler başta olmak üzere tüm esnafımız zor günlerde yalnız bırakıldı.” şeklinde konuştu.

YENİÇİFTLİK ESNAFINA 20 TL’LİK ŞOV”

Esnafın pandemi döneminde iktidarın kendilerini unuttuğunu açıkça gördüğünü ifade eden Çalışkan; “Geçtiğimiz gün AKP Marmaraereğlisi İlçe Başkanı esnafın aklıyla alay edercesine bir işe imza attı. Esnafın yüzüne bakacak durumu kalmayan AKP iktidarının temsilcisi, esnafa 20 TL’lik siftah parası dağıttı. Siftah parası dağıtımında boy boy fotoğraflar çekildi. Yeniçiftlik Mahallemizden bazı esnaflar partimize gelerek bu konuyu bize illettiler. Acı gerçek şu ki; esnaf artık sizden ne siftah parası bekliyor ne de başka bir şey. Esnaf sizden hayır gelmeyeceğini anlamış durumda.” dedi.

GELENEKLERİMİZİ SİYASİ ŞOVLARINIZA ALET ETMEYİ BIRAKIN”

Siftah parası geleneğinin siyasi şovlara alet edildiğini ve adeta esnafla alay edildiğine dikkat çeken Çalışkan; “Bırakın artık siftah parası şovlarını da, esnafa kalıcı çözüm üretin. İktidarın gücünü bir kez olsun kendi vatandaşınıza, esnafınıza sunun. Her ne kadar siftah parası geleneklerimizde olsa da, artık esnafımızın gelenek-göreneklerimizi, dinimizi siyasi şovlarınıza alet ettiğinizi görüyor. “ifadelerini kaydetti.

Ülke genelinde 700 bin esnafın kepenk kapattığını vurgulayan İlçe Başkanı Çalışkan; “Neden esnafa pandemi döneminde gelir desteği sağlayamıyorsunuz? Esnafa hükümetin sunduğu tüm paketler kredi. Geri ödemesiz neredeyse hiçbir yardım alamayan esnaflarımız var. Kira yardımı yeterli değil. Küçüğünden büyüğüne ülke genelinde 700 bin esnafımız kepenk kapattı. Sizin siftah parası şovlarınız kepenk kapatmaları engelleyebilecek mi? “şeklinde konuştu.

AKP’Lİ BELEDİYELER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZİ ÖRNEK ALMALI”

Esnafa destek konusunda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinin örnek alınması gerektiğini dile getiren İlçe Başkanı Tolga Çalışkan; “Pandemi döneminde esnafa destek olmak istiyorsanız; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni örnek almalısınız. Bilindiği gibi Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz tarafından ilk olarak toplu taşıma hizmeti veren Özel Toplu Taşıma Araç sahiplerinin ve emekçilerinin maddi zararlarının bir nebze de olsa hafifletilmesi amacıyla aylık 1.000 TL gelir desteği sağlandı.

Sonrasında ise yine Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz tarafından, koranavirüs genelgeleri kapsamında idari kararla faaliyetleri durdurulan ve sosyal yardım kriterlerine uygun olan esnafa, Ocak ve Şubat ayları içerisinde 2 bin lira yardım yapılmaya başlandı. Esnafımıza destek olmak istiyorsanız başta Marmaraereğlisi’nin DSP’den devşirdiğiniz AKP’li belediyeniz ve diğer AKP’li ilçe belediyelerine bu gibi destek paketlerini önererek katkı sağlayabilirsiniz. “ifadelerini kullandı.

17 MADDELİK ÖNLEM PAKETİMİZ HAYATA GEÇMELİ”

Çözüm olarak CHP’nin 17 maddelik koronavirüs önlem pakedinin uygulanması gerektiğini belirten Çalışkan; 1- Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. 2- Sicil affı çıkarılmalıdır. 3- Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. 4- Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. 5- AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır. 6- Esnafın sosyal güvenlik primleri, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır. 7- Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız ceza yazılmamalıdır. 8- Devlet, esnafa olan borçlarını ödemelidir. 9- Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir. 10- Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. 11- Kamu kurumları, iş yerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır. 12- Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir. 13- Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır. 14- Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır. 15- Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir. 16- Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. 17- Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.” diyerek sözlerini tamamladı. Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Esnafla Alay Etmeyin”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin