featured

Trakya Üniversitesi Öğrenci ve Kadın Kolektifi’nden Boğaziçi’ne Destek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri ve Trakya Üniversitesi Kadın Kolektifi’nden, Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan tutuklamalar ve dün yapılan gözaltılar için Saraçlar’da bir araya geldiler.

Edirne’nin araç trafiğine kapalı olan Saraçlar Caddesi PTT önünde Boğaziçi’ne destek vermek için biraraya gelen Trakya Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri ve Trakya Üniversitesi Kadın Kolektifi “Gericiliğe, Kadın düşmanlığına, Homofobiye, Transfobiye Karşı  Biz Geleceğiz” yazılı pankart açarak basın açıklaması düzenledi. Trakya Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri ve Trakya Üniversitesi Kadın Kolektifi adına basın açıklamasını İsmet Berk Er okudu.

Er açıklamasında; “Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’ne Tayyip tarafından Melih Bulu kayyum rektör olarak atandı. ‘Kayum rektör istemiyoruz’ sloganıyla binlerce kişi Boğaziçi’nin önündeydi. Üniversitelilerin Erdoğan’ın fermanını yırtması iktidarın gözünü döndürmüş olacak ki ertesi gün onlarca kişi ev baskınıyla gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Ancak bu da üniversitelilerin özerk demokratik üniversite talebine ket vuramadı. Her gün süren üniversite nöbetlerinde sokakları dolduran binlerce kişilik eylemde ‘kayyum rektör istemiyoruz’ sloganını attık.

Gerici cinsiyetçi homofobik saldırılarını bir üst boyuta taşıyan iktidar LGBT+ları hedef göstererek sıra arkadaşlarımızı tutukladı. Arkadaşlarımı adliyede yankılanan sesi ‘gerisi artık sizde’ oldu.Evet bu onurlu mücadelenin bayrağı artık bizde.

Dün “Artık gerisi bizde” diyen öğrenci Türkiye’nin birçok yerinde biraraya geldi. İfade özgürlüğüne bile tahammülü olmayan devlet iktidarı üniversiteleri kuşattı. Boğaziçi polis tarafından ablukaya alındı. ve öğrencilerin eylem alanlarında çatılara keskin nişancılar konuşlandırıldı. Polisin ‘Ne bakıyorsun yukarı, aşağı bak bağırışlarına karşı başı dik yürüyüşüne devam eden yüzlerce arkadaşımıza polis saldırdı. kimilerinin çenesi kırıldı, kimileri beyin travması şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. İstanbul, İzmir ve Ankara’da 200’ü aşkın arkadaşımız gözaltına alındı.

Üniversiteye yapılan bu gerici saldırı devlet iktidarının kendini var edebilmesi için bir zorunluluktur. Üniversitedeki bilgiyi sermaye yararına olacak şekilde yön verir, kültürel olarak hegemonya kurmaya ve bilim düşmanlığı ile kendine kanal açmaya çalışır.

Bilim düşmanlığının özerk demokratik üniversite talebine olan bu saldırıların sonucunu önümüze en açık bir şekilde pandemi koymuştur. Bilime saldıran, eğitime değil savaşa bütçe ayıran, geleceğimizi çalan, cinsiyetçiliği, homofobiyi ve trans fobiyi örgütleyen ekoloji düşmanı iktidara cevabımız her zaman bellidir.

Bu mesele Boğaziçi meselesidir, bu mesele memleket meselesidir. Boğaziçi’nde direnen tüm sıra arkadaşlarımızı  selamlıyoruz ve son olarak tekrar hatırlatıyoruz. Gericiliğe, cinsiyetçiliğe, bilim düşmanlığına, ekoloji düşmanlığına, homofobi ve transfobiye karşı biz geleceğiz” ifadelerini kullandı. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trakya Üniversitesi Öğrenci ve Kadın Kolektifi’nden Boğaziçi’ne Destek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin