featured

“Hayvanlara Eziyet Edenlere En Ağır Cezalar Verilmeli”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Güler İriş; Hayvanlara eziyet edenlere en ağır cezaların verilmesi gerekir” dedi.  


İriş, mecliste hazırlanmakta olan tasarının bir an önce yasalaşmasını beklediklerini ifade ederek açıklamasında şunları söyledi; “ Ecdadımız hayvanlar için vakıflar, leylek bakımevleri, kuş ve kedi hastaneleri kurmuşlardır. Hatta bu kuş evlerini günümüzde birçok tarihi yapıda görmekteyiz. Yük taşıyan hayvanlara fazla yük yüklenmemesini, iyi beslenmesini, Cuma günleri tatil yapacaklarını ve o gün binek olarak dahi kullanılmayacağını düzenleyen düzenlemeler yapmışlardır. Günümüzde ise hayvanlarla ilgili inancımıza ve tarihteki yaklaşımımıza uymayan birçok üzücü habere hemen her gün şahit olmaktayız. Bütün bu kötü muameleler suç olmasına rağmen mevzuatımız gereği failler para cezaları ile kurtulmakta, aynı suçları işlemeye devam etmektedirler. Üstelik hayvanlara karşı suç işleyenlerin birçoğu bir süre sonra bu fiillerini insanlara yöneltmektedirler. 2004 tarihli Hayvanları KorumaKanununun 28. maddesine göre ise hayvanlara karşı gerçekleşen kötü muameleler idari para cezası ile cezalandırılmaktadır. Bu cezalar caydırıcı olmaktan uzaktır.
Türk Ceza Kanunumuzun “Mala zarar verme” başlıklı 151. maddesine göre ise sadece sahipli hayvanlarla ilgili cezai hüküm getirmekte ve hayvan sahibinin şikâyetiniaramaktadır. Cezalandırmanın bir diğer şartı ise sahipli hayvanın ölmesi, işe yaramayacak duruma gelmesi veya değerinin azalmış olmasıdır. Bu üç durumun dışında sahipli hayvanlara zarar verilmiş olması halleri, hapis veya adli para cezasına tabi olmayıp sadece idari para cezasına tabidir. Böyle yasalarla hayvanlar korunamaz.”

‘Sahipsiz Hayvanların “Sahibi” Olmalıyız’

İriş, Sahipsiz hayvanlara karşı yapılan her türlü muameledeidari para cezası uygulanmalıdır.
Hayvan haklarıyla ilgili yeni yaptırımları içeren Hükümet Tasarısı kamuoyunda zaman zaman gündeme gelmekle birlikte tam bir netliğe sahip değildir. Bu tasarı bir an önce gerçekleşmeli ve hayvanların haklarını koruyacak hükümleri ihtiva edecek şekilde kabul edilerek yürürlüğe konulmalıdır.Hayvanlara acımasızca, zalimce muamelede bulunanlar ve eziyet edenler ile hayvanları öldürenlere hapis cezası getirilerek cezalandırmada sahipli, sahipsiz hayvan ayrımı kaldırılmalıdır. Hayvanlar toplumun koruması altında olmalı ve soruşturmanın başlatılması için bir Vatandaşın şikâyetetmesi yeterli olmalıdır” şeklinde konuştu.

İriş, Tasarıdan beklentilerini şöyle sıraladı:

İnsanlarımıza hayvanlara karşı merhamet ve şefkat bilinci aşılanmalıdır.

Hayvanların eziyet gördüğü sirk gösterilerine izin verilmemelidir.
Hayvanların doğal ortamlarından koparılarak sergilenmesine izin verilmemelidir. Bu bağlamda devasa akvaryumlara, yunus gösterilerine, hayvanat bahçelerine izin verilmemelidir.
Evcil hayvan satışı adı altında hayvanların özgürlükleri hiçe sayılarak bir mal gibi alınıp, satılmasına izin verilmemelidir.
Eski dönemlerde yemek ihtiyacı sebebiyle avcılık yapılır, ihtiyaç kadarı avlanılırdı. Günümüzde ise zevk için, güç gösterisi için avcılık yapılmaktadır. Böylesi avcılıkların yapılmasına izin verilmemelidir.
Hayvanların zarar görmesine, ölümüne yol açan havai fişek gösterilerine izin verilmemelidir.
İnsanoğlunun var olan düzenin sahibi değil bir parçası olduğu bilinciyle hayvan haklarıyla ilgili yeni yaptırımları içeren Hükümet Tasarısının bir an önce kabul edilmesi ve koruyucu diğer tedbirlerin alınması için Meclisimizi göreve davet ediyoruz” dedi.Haber Merkezi 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Hayvanlara Eziyet Edenlere En Ağır Cezalar Verilmeli”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin