featured

EKK’den Sokak Hayvanları Barınağına Ziyaret

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Kent Konseyi (EKK) Hayvan Hakları Çalışma Grubu,sokak hayvanlarının  kısırlaştırma, sahiplendirme konusunda ellerinden gelen her türlü yardımı sunmaya hazır oldukları bildirdi.
EKK Hayvan Hakları Çalışma Grubu Edirne Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sokak Hayvanları Barınağı Birimi’ni ziyaretinden sonra yaptığı yazılı açıklamada, Barınak sorumlusu Veteriner Hekim Soyuhan Barlas ile görüşme ve buradaki izlenimlerini şöyle aktardı:
“Yapılan son hekim alımlarıyla birlikte barınakta beş veterinerin çalışmaya başladığını öğrendik. Veteriner hekim Barlas, veteriner hekim sayısının 5’e çıkmasıyla birlikte günde 8-15 arası kısırlaştırma yapmaya başladıklarını ve bu hızla köpek popülasyonundaki artışın önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti.
Barlas şehrimizde artan köpeklerin kısırlaştırılmasının birincil hedefleri olduğunu dile getirdi ve bu konuda gerek personel gerekse teçhizat konusunda hiç eksikleri olmadığını, halkın bilinçli davranarak kendilerine yardımcı olmasının öncelikli ihtiyaçları olduğunu söyledi. Köpeklerimizin de biz insanlar gibi şehrin birer sakini olduğunu ve barınakların onların yaşam alanı değil sadece tedavi ve bakım alanı olduğunu belirtti. Ayrıca Barlas, sokak köpeklerinin alışkın olduğu yaşam alanından alınıp barınakta kısırlaştırılarak sağlığına kavuştuktan sonra yine alışkın olduğu yere bırakılmaları gerektiğini aksi takdirde farklı köpek gruplarının birbirlerine saldırgan davranışlar gösterebileceklerini belirtti.
Kentteki bireylerin, mahallesindeki köpekleri tanıyarak mahallenin bir bireyi olarak kabullenmesi;  kısırlaştırılıp küpelenmesi, kuduz aşısı olması ve sağlık sorunu yaşadığında tedaviye ulaşmaları için barınakla iletişime geçmesi gerekliliğinin önemini vurguladı.
Edirne Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu ve şehrimizdeki tüm hayvansever dernekler adına, barınakta yapılan güzel işlerin daha görünür kılınması gerektiğini düşünmekteyiz ve kısırlaştırma, sahiplendirme konusunda elimizden gelen her türlü yardımı sunmaya hazırız. Bu maksatla barınakta yapılan günlük kısırlaştırılan köpeklerin fotoğrafları, alındığı yerler ve küpe numaralarıyla sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşılmasının halkın bilinçlendirilmesi ve sürecin şeffaflığı açısından en doğru yöntem olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca bu paylaşımlar, sokaktaki canlarımızın sahiplendirilme sürecine ilgili kurumlar ve gönüllülerle birlikte katkı sunacağını beklemekteyiz. Bu nedenle Edirne’deki tüm hayvan dostlarını yapacağımız çalışmalara katkı vermeye davet ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EKK’den Sokak Hayvanları Barınağına Ziyaret

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin