featured

Kadınlar, ‘Eşit ve Özgür Bir Hayat İçin Fener Uçurdu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ‘Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz,Bizimdir! Eşit ve Özgür Bir Hayat İstiyoruz’ sloganıyla alanlardaydı. Edirne’nin araç trafiğine kapalı Saraçlar Caddesi PTT önünde biraraya gelen kadınlar, “8 Mart, dünyanın neresinde olursa olsun kadınlara uygulanan sömürüye, ayrımcılığa, baskıya karşı yürütülen, kadın haklarının kazanılmasında verilen direnişin simgeleştiği bir mücadele günüdür.” diyerek fener uçurdular.

Edirne Kadın Platformu yaptığı açıklamada; “8 Mart 1857’de New York’ta, kadın işçilerin uzun çalışma saatlerine, kölelik koşullarına karşı direnirken yakılarak katledilişlerinin 164. yılındayız. Dünyanın her yerinde, ayrımcılığa, şiddete, eşitsizliğe, sömürüye ve baskılara karşı mücadelemiz sürüyor. Eşitlik, özgürlük, emek, hak, adalet, barış, laiklik mücadelesi ve dayanışma için sesimizi yükseltiyor, isyanımızı birleştirmeye, büyütmeye ve hikayemizi yazmaya devam ediyoruz. Bugün hakları için direnen bu kadınların izinden gidenler olarak; onları saygı ve şükranla anıyoruz.

8 Mart, dünyanın neresinde olursa olsun kadınlara uygulanan sömürüye, ayrımcılığa, baskıya karşı yürütülen, kadın haklarının kazanılmasında verilen direnişin simgeleştiği bir mücadele günüdür.  Kadınlar, hem çalışma hayatında hem de toplumsal yaşamda, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile karşı karşıya kalıyor. Herhangi bir sosyal güvencesi olmadan kayıt dışı olarak çalıştırılan kadınlar “ucuz emek gücü” olarak görülüyor, “eşit değerde işe eşit ücret”den yoksun bırakılıyor. Covid 19 pandemisiyle birlikte patriyarkal kapitalizmin yarattığı sorunlar giderek artıyor. Bugün Pandeminin, kadına yönelik ekonomik, psikolojik, fiziksel, cinsel şiddeti, kadın bedeni, emeği üzerindeki sömürü ve baskıyı arttıran politik bir fırsat haline getirildiğini görmekteyiz.

Binlercemiz her gün, fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddete uğruyor, her gün, en az üçümüz katlediliyoruz. Kadınlar en yakınlarındaki erkekler tarafından fiziksel, psikolojik, cinsel şiddete uğramakta, intihar denilerek son derece şüpheli ölümlerle yaşamları çalınmaktadır. Şiddet her kesimden, her meslekten, her toplumsal kesimden kadına karşı uygulanmaktadır. Kadınların insanlık dışı yöntemlerle, vahşice, toplumun, devletin gözü önünde öldürülmesi ve kadına yönelik şiddetin faillerinin, eril yargı tarafından “tahrik” adı altında indirimlerle serbest bırakılması, şiddeti ve kadın cinayetlerini körüklemektedir.

İktidarın makul kadın yaratma çabasıyla gündeme getirdiği kadın üniversiteleri, pembe otobüs gibi uygulama ve fikirlerle yaşamlarımız ayrıştırılmaya hatta tecrit edilmeye çalışılmaktadır. İktidar sahipleri, üniversitelerde kendi kadrolarını oluşturmaya çalışmakta, tüm üniversitelere kayyum rektörler atamaktadır. Sadece demokratik seçim yapılmasını talep eden öğrenciler tecrit altında tutulmaktadır. Kadına yönelik şiddet failleri serbestçe gezerken, öğrencilere ev hapsi verilmektedir.” denildi.

 

Kadın bedeni üzerindeki tüm söz ve karar haklarının kadına ait olduğunu vurgulanan açıklamada; “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesini toplumsal değerlerimize ve kabullerimize uygun olmadığı gerekçesiyle durduran, Türkiye’nin imzalamış olduğu Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesine ve Kadına Karşı Şiddetin ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin İstanbul Sözleşmesine karşı olan anlayışla kadına yönelik şiddet kışkırtılmaktadır.

 

Biliyoruz ki eşitlikçi yönetim biçimleri işlevsel kılınmadan ne kadın ne de toplum şiddetten kurtulacaktır. Bu nedenle ülkemizde kadını eşit ve özgür birey olarak gören yasal dönüşümler ve uygulamaların bir an önce başlatılması, eşitlikçi, demokratik, laik, yönetim biçimlerinin hayata geçmesi, kadın bedeni üzerindeki tüm söz ve karar haklarının kadına ait olduğunun kabul edilmesi ve siyasi iktidarların kadının bedeninden elini çekmesi gerekmektedir.

TALEPLERİMİZ AÇIK VE NET:

 • Kadınlar ve LGBTİ+ lara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önleyen yasal düzenlemeler acilen yapılmalı, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışılmasına son verilmeli, 6284 sayılı yasa başta olmak üzere kadınlardan yana imza atılan uluslararası sözleşmeler de etkin bir şekilde uygulanmalı,

 • Çalışma hayatında kadına yönelik her türlü ayrımcılık terk edilmeli, esnek çalışma biçimlerine, cinsiyetçi iş bölümüne, ücret eşitsizliğine son verilmeli güvenceli, düzenli işler yaratılmalı,

 • Yetki ve karar mekanizmalarında eşit temsiliyetin hayata geçmesi sağlanmalı,

 • Bir sağlık ve sosyal hak olarak kürtaj hakkının kullanımını engelleyen fiili uygulamalardan vazgeçilmeli, güvenli ve parasız kürtaj olanakları sağlanmalı,

 • Doğum izinleri 24 haftaya çıkarılmalı, süt izninin kullanımı önündeki keyfi engeller kaldırılmalı,

 • Kadın istihdamın önündeki engellerden olan çocuk, hasta, yaşlı, engelli bakımı kamusal hizmet olarak sunulmalı, ev işlerini kadının üstünden alacak sosyal politikalar uygulanmalıdır,

 • 50 çalışanın bulunduğu iş yerlerinde gündüz bakım evleri ve kapatılan kamu kreşleri açılmalı,

 • Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulmalı,

 • Kadını eğitimden, istihdamdan, yaşamdan koparan, çocuk yaşta evliliklerin hızla artmasına yol açan 4+4+4 eğitim sistemi hemen iptal edilmeli,

 • 8 Mart kadınlar için ücretli izin günü sayılmalıdır.

Kadınların eşit ve özgür olduğu, sömürünün, baskının ortadan kaldırıldığı bir gelecek için,

 • Yaşamlarımıza, emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkmak için,

 • Laik, özgür, demokratik, eşit bir ülkede barış içinde yaşamak için,

 • Doğamıza ve yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için,

 • Emeğimizi ve hayatı örgütlemek için,

Tüm kadınları, gökkuşağı gibi tüm renklerimizle bir arada olmaya, haklarımıza ve yaşamlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Evde, işte, okulda, üniversitede, tarlada, fabrikada, atölyelerde, emeği ve hakları için mücadele eden tüm kadınların 8 Mart mücadele gününü kutluyoruz.

Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var!Yaşasın kadın dayanışması!”

Basın açıklamasının ardından Çavbella şarkısı ile sonlandırıldı. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadınlar, ‘Eşit ve Özgür Bir Hayat İçin Fener Uçurdu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin