featured

“Edirne’yi Müzeler Kenti Yapmak İstiyoruz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2013- 2023 Trakya Bölgesi Turizm Master Planı Edirne değerlendirme gerçekleşti. Burada konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Edirne’yi müzeler kenti yapmak istiyoruz. Valiliğimiz bir kısmını bitirdi bir kısmı devam ediyor. Belediye olarak biz 4 tane yeni müze planladık. Çalışmalarına başladık. Mesela Türkiye’nin en büyük oyuncak müzesini açacağız. Eski tren istasyonu binasında orası şehit ressam Hasan Rıza’nın şehit edildiği yerdir. Orasını Hasan Rıza müzesi yapacağız. Trakya insanının birçoğu göçmendir bir tane göç müzesi yapacağız ve elbette 661 yıllık geçmişiyle Kırkpınar’ın müzesini yapacağız. “dedi.
Edirne’nin Turizm Master Planı güncelleme çalışmaları kapsamda düzenlenen toplantı, Meriç Nehri kıyısındaki bir restoranda gerçekleşti. Toplantıya Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin,
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Destinasyon Gurup Müdürü Mehmet Aydın Demir, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar’ın yanı sıra belediye başkanları, meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp,“Trakya demek sadece sanayi demek değil, hele hele özellikle Edirne dediğiniz zaman söz konusu olan Edirne olduğu zaman bıçak gibi sanayinin kesildiği başka alanların başladığını görüyorsunuz. Edirne’ye girdiğiniz zaman özellikle kirli sanayi biten, kültür turizmi hakimiyeti başlar. Bu topraklar kendi bünyesi içerisinde sanayi ile değil kültürle turizmle ticaretle ve tarımla ekonomisini buna adamış topraklardır. Bizim bugüne kadar il turizm master planımız yoktu. Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 1,5 yıldan beri üzerinde çalışma yaptığı konulardan biri Trakya’nın turizm master planı dışında Edirne olarak da kendi master planımızı yapmaktı. Kültür ev Turizm Bakanının 10 gün önce Edirne ziyareti bizim için tetikleyici oldu. buradan bir kez daha Bakana teşekkür ediyorum, çünkü onun sayesinde Edirne’nin turizm master planı çalışmasını hızlandırmış olduk ve bu çalıştayı düzenleyebilecek hale geldik. 10 gün sonra da turizm master planını taslak olarak ortaya koyabilecek çalışmanın içinde olacağız. Üç nehir bir şehir projesi bittiği zaman bu proje aynı zamanda bir turizm projesidir. Bu projeyle beraber hem nehirlerden elektrik enerjisi üreteceğiz aynı zamanda nehir etrafındaki rekreasyon alanları da kent turizmine katkı yapacak. Yine on yıl içinde Edirne’de değişen hususlardan bir tanesi hızlı trendir. Hızlı trenin doğrudan turizmle ilgisi vardır. Hızlı tren bizi İstanbul ile komşu yapacak ve bu da turizm potansiyeline muazzam bir katkı yapacak.
Edirne olarak çok iddialı bir girişimde bulunduk. Geçen yıl Türkiye’de bir yılda açılmış olan müze sayısı 14’tür, biz Edirne’de 12 tane müzeyi açacağız. Bakanlardan da özür borcumuz var, 12 müze dedik ama 12’yi tutturamayacağız çünkü 17 müze açacağız.” dedi.
“EDİRNE’Yİ MÜZELER KENTİ YAPMAK İSTİYORUZ”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise konuşmasında, “2014’te Edirne’de bir hedef kolduk. Dedik ki Edirne’nin turizm potansiyelini orta vadede 5 milyon, uzun vadede 10 milyona çıkaracağız. Deli diyenler oldu, kafayı yemiş diyenler oldu, atma Recep din kardeşiz diyenler oldu ama sonuç itibariyle 2019 itibariyle Edirne’ye gelen turist sayısı 5,5 milyona çıktı. Şimdi o atma diyenler 10 milyon ne zaman olacak demeye başladı. Demek ki olabiliyor.
Bugün Edirne’de birçok proje var. Mesela, önümüzdeki yıl Meriç nehrinde orta Avrupa’nın en büyük kürek yarışları yapılacak. Buraları farklı bir alan haline gelecek. Turisti, paralı cebi dolu turisti çekmek için yapıyoruz.
Edirne’yi müzeler kenti yapmak istiyoruz. Valiliğimiz bir kısmını bitirdi bir kısmı devam ediyor. Belediye olarak biz 4 tane yeni müze planladık. Çalışmalarına başladık. Mesela Türkiye’nin en büyük oyuncak müzesini açacağız. Eski tren istasyonu binasında orası şehit ressam Hasan Rıza’nın şehit edildiği yerdir. Orasını Hasan Rıza müzesi yapacağız. Trakya insanının birçoğu göçmendir bir tane göç müzesi yapacağız ve elbette 661 yıllık geçmişiyle Kırkpınar’ın müzesini yapacağız. Edirne’de nehirler var. Valilik motokros parkuru kazandırdı. Şimdi yine valilikle beraber sportif amaçlı bir havanı yapacağız. Demirhanlı havaalanını inşallah yaşama geçireceğiz” dedi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Edirne’yi Müzeler Kenti Yapmak İstiyoruz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin