“Edirne’nin Kuşları” Poster Oldu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, Edirne’nin tarihi, kültürel, doğal, gastronomik ve tarım turizmi öğelerini posterleştiriyor.  Edirne’nin tanıtımı ve turizm değerlerini ön plana çıkarmak, bu değerleri hem kentte yaşayanlarla hem de ziyarete gelenlerle paylaşmak, özellikle okullarda ve eğitim kurumlarında sergilenmesini sağlayarak farkındalık yaratmak, estetik ve görselliği ön plana çıkarmak amacı yapılan  çalışmaların ilki, Edirne’nin ünlü doğa fotoğrafçısı Ali Çıtak’ın fotoğraflarından oluşan “Edirne’nin Kuşları” posteri oldu.

Edirne’nin belli başlı tematik alanlardaki güçlü yönlerini ön plana çıkarmayı amaçlayan Edirne Posterleri çalışması, her ay tek bir fotoğrafçının Edirne temalı fotoğraflarından oluşacaktır. Çalışma için 22  tema (Edirne köprüleri, camileri, gravürleri, tarımı, gastronomisi, kırsalı, vb.)  belirlenmiş olup, fotoğraf sanatçıları ile çalışmalara başlandı . Her posterde temaya  göre  çalışma yapan  fotoğrafçının 4-9 arası fotoğrafı bulunacak, 50×70 cm. boyutunda, Türkçe&İngilizce bilgiler ile 1000’er adet basılacak posterler dernekten ücretsiz temin edilebilecektir. Ayrıca bu posterler turizm paydaşlarına, çeşitli kurumlara ve özellikle Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtası ile okullara da gönderilerek öğrencilerin Edirne’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıması sağlanacaktır.

 

İLK POSTER ALİ ÇITAK’TAN  “EDİRNE’NİN KUŞLARI” 

Özellikle Meriç Deltası, Göl Baba, Uzunköprü korulukları ve Enez Gala Gölü’nde Edirne’nin fauna ve florasını sabırla  fotoğraflayarak gelecek kuşaklara aktaran  ünlü doğa fotoğrafçısı Ali Çıtak, ilk postere adını yazdıran sanatçı olarak ‘Edirne’nin Kuşları’ temasını oluşturdu.

Tek bir canlıyı fotoğraflamak için doğada saatlerce, günlerce hatta aylarca bekleyen Ali ÇITAK’ın uzun yıllara dayanan arşivinden Edirne’de çok görülen 9 kuş cinsinin fotoğrafları posterleştirildi. Posterin tasarımını dernek üyesi ve gönüllüsü medya uzmanı Yiğit Konaklılar yaptı .

ETTDER yönetim kurulu üyeleri, tasarlanan “Edirne’nin Kuşları” posterini çerçeveli olarak Ali Çıtak’a takdim ederek teşekkürlerini sundu. Ayrıca 1. posterin sponsoru Deer Prodüksiyon ve tasarımcı  Yiğit Konaklılar’a teşekkür edildi.

 ETTDER ofisindeki buluşmada görüşlerini açıklayan Ali Çıtak:  ”Edirne’deki kuş çeşitliliği ve popülasyonu oldukça fazladır ve sadece Enez  Gala Gölü’nde 232 civarıdır. Kuşların bir kısmı Gala Gölü’nde devamlı yaşıyor, bir kısmı üremek için kullanıyor, bir kısmı da göç yolları üzerinde olduğu için dinlenmek, beslenmek  için geçici yararlanıyor. Edirne’nin diğer bölgelerini de ele aldığımızda kuş türleri  300 civarındadır ki bu da Türkiye’deki kuş türlerinin yüzde 50’si Edirne’de varlığını sürdürüyor demektir. Edirne’nin en önemli kuş alanları Gala Gölü, Meriç deltası ve lagünler, Büyükdöllük Gölbaba, Lalapaşa ve Süloğlu kırsalı ile Ergene havzası sulak alanlarıdır. Fotoğraflarımın bir bölümünü de Uzunköprü Bülbül Korusu’nda çektim. O bölge de çok önemli kültürel ve geleneksel bir etkinlik alanı, aynı zamanda doğal yaşam alanıdır. Bilinçsiz avcılık, kirlilik ve insan kaynaklı farklı olumsuzluklar, kuş çeşitliliğine ve populasyonuna ciddi zararlar vermektedir. Korunması için mutlaka çaba göstermemiz gerekir. Edirne kuş gözlemi ve buna dayalı turizm açısından önemli bir platodur. Kuş gözlemciliği, bu amaçla seyahat edenlerin o bölgelerde konaklama yapmaları ve yaptıkları harcamalar nedeniyle önemli bir turizm etkinliği oluşturmaktadır. Asıl önemli etkisi de tanıtım ve doğa korumayı sağlamasıdır.” dedi. Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Edirne’nin Kuşları” Poster Oldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin