Edirne’den Ortak Çağrı: Yüzyüze Eğitim Başlasın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında okullar online olarak gerçekleştirilmişti. Edirne VELİ-DER, Edirne Tabip Odası, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Eğitim-Sen Edirne Şubesi ve Eğitim-İş Edirne Şubesi,  okulların yüz yüze açılması için gerekli önlemlerin alınması gerektiklerini dile getirdiler.

Edirne Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Edirne VELİ DER Başkanı Benay Gürsel; “Okullarımız yüzyüze eğitime başlasın’ çağrımızı bu kez de kurumlar olarak yapıyoruz. Edirne Tabip Odası, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Eğitim-Sen Edirne Şubesi, Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak buradayız. Sadece başlamakla kalmamalı okullarımız eğitim hayatına devam edebilmelidir. Biz veliler olarak kesinlikle okulların açılmasını, yüzyüze eğitimin bir an önce başlamasını talep ediyoruz. Velilerimizin çok önemli olan bir kesiminde de güven problemi yaşıyoruz. Bunun önüne geçebilmek için yetkililerden şeffaf olmalarını bekliyoruz. Ne yaptıklarını bize net bir şekilde açıklarlarsa eğer biz eminiz ki velilerimiz rahat bir şekilde çocuklarını okula göndereceklerdir. Velilere o güveni aşılamanın çok önemli olduğunun farkındayız” dedi.

Gürsel; anket çalışmaları yaptıklarını ve çalışma sonucunda Edirne’deki velilerin yüzde 70’in üzerindeki bir oranın okulların açılmasını istediklerini söyledi.

“18 YAŞ ALTI AŞILANMALI”

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun da yaptığı konuşmasında  “Yaklaşık 1,5 yıldır süren salgında tespit edilen bir takım bilimsel gerçekler var. Bunlardan en temeli bu hastalığın yayılmasında en az etkisi olan çocuklar. Özellikle ilkokul grubundaki çocukların bulaştırıcılık konusunda en az tehlikeli oldukları bilimsel olarak hesaplanmış durumda. Dolayısıyla okullarımızın en kısa sürede açılması gerekiyor. Okulların kapalı kaldığı 1,5 yıllık dönem içerisinde çocuklarımız hem duygusal, hem psikolojik ciddi sorunlar yaşadılar. Bu sorunların giderilmesi ve örgün eğitimdeki açıkların kapatılması gerekmektedir.  12 yaşını bitirmiş olan tüm bireylerin aşılanması gerekmektedir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı verilerine göre söylüyorum ki 18 yaş üstü bireylerin yüzde 47’sinin ikinci doz aşısının yapıldığı biliniyor. Eylül ayında okullar açılmadan önce biran evvel Milli Eğitim’de, okullarda çalışanlar özellikle aşılarını yaptırması gerekmektedir. En kısa zamanda da Sağlık Bakanlığı tarafından 18 yaş altı aşılanmasına geçilmesi gerekiyor. Sağlıklı bir eğitim yılı yaşayıp, 1,5 yıllık eğitim eksikliklerini kapatabilelim” dedi.

” Eğitim hakkı kutsal ve değerlidir.”diyen  Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise; “Eğitim hakkı çocuk hakları sözleşmesinin 28. Maddesi’nde tanımlanıyor. Ve ‘her çocuk eğitimini tam yapabilmek için desteklenir ve korunur. İlköğretim parasız ve hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocuklar için hak ve zorunluluktur’ diyor. Eğitim hakkı kutsal ve değerlidir. Devletler çocukların eğitim hakkını sonuna kadar gözetmek ve uygulamak zorunda. Pandemi döneminde şunu gördük ki Türkiye ne yazık ki, en fazla okulunu kapatan ülkelerden birisi oldu. Oysaki bizim birinci derecede eğitimi kollamamız gerekirdi. Öğretmenlerimizin aşılanması için bile ne kadar çok mücadele etmek zorunda kaldık. Bir İspanyol Gribi sırasında eğitim olmayınca kaç nesilin kaybedildiğiyle ilgili dünya çapında bir örnek var. Gelişmiş ülkeler de pandemide en son okullarını kapattılar. Hatta birçoğu kapatmadı. Biz de yerel önlemlerle veya aşılama oranını arttırarak, eğitimi devam ettirebilirdik. Pandemideki EBA, uzaktan eğitim vs ile eğitimin yapılamadığını, yüzde 60’dan fazla öğrencinin ise eğitime ulaşamadığını anladık. Yapılması gereken şey şu; tüm ülkenin kaynaklarını eğitimin devam etmesi için ayırmak zorundayız. Bundan ötesi yok. Biz eğitimle ileriye taşınacağız. Eğitim yüzyüze devam etmelidir” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZE KAVUŞMAK İSTİYORUZ”

Eğitim-İş Edirne Şubesi Denetleme Kurulu Üyesi ve aynı zamanda öğretmen Olcay Dal; “Biz öğretmenler olarak artık okulların açılmasını istiyoruz. Artık bilgisayarın siyah ekranına bakarak numara ve isimlerden oluşan görüntüye ders anlatmak istemiyoruz. Sınıflarımızda öğrencilerimizle yüz yüze eğitim vermek istiyoruz. Öğrencilerin okula gelmesi için alınacak kararları yetkililerin ivedi bir şekilde almasını bekliyoruz. Okullarımız güvenli yerlerdir. Dersini sınıfta anlatamadığımız öğrencinin AVM’ de geziyor olabilmesi bizi hakikaten şaşırttı, üzdü, kızdırdı. Pandemi başladığında 9. sınıfta olan öğrenci şimdi 11.sınıfa geçecek. 12 yıllık eğitim hayatına bakılırsa 1,5 yıl kayıp büyük bir rakam. Bunun üniversite boyutu da var. Bizler öğretmenler olarak okullarda alınacak her türlü tedbirleri almaya yardımcı olmaya hazırız. Biran önce tüm okul bileşenlerinin servis şoförleri, kantinciler de dâhil herkesin aşılanmış olmasını ve eylül ayında da okulların açılmasını diliyoruz. Bir gün bile yapay ortamlardan ders işleme çilesine katlanacak halimiz yok. Öğrencilerimize kavuşmak istiyoruz” dedi.

 “4 ÇOCUKTAN BİRİ UZAKTAN EĞİTİME ULAŞAMADI

Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Özer Demir ; Yüzyüze eğitimin başlaması için tüm tedbirlerin alınmasını talep ettiklerini ifade etti. Demir, çocukların akademik, sosyolojik, psikolojik açılardan kayıplar yaşadığını ve  uzaktan eğitim sürecinde MEB’in açıklamalarına göre 4 çocuktan biri uzaktan eğitime ulaşamadığını, ulaşanların da  yüzde 60’ı cep telefonuyla ulaşabildiğini altını çizdi.

Demir biran önce okulların açılması gerektiğini söyleyerek; “Süreklilik noktasında da ciddi sıkıntılar söz konusu. Uzaktan eğitim süreci maalesef eğitim sistemimizde var olan eşitsizlikleri daha da arttırdı. Bizler de eğitim ve bilim emekçileri olarak yüz yüze eğitimin 6 Eylül tarihinden itibaren başlamasını ve sürekli olarak devamı için tüm tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz” dedi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne’den Ortak Çağrı: Yüzyüze Eğitim Başlasın

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Reklam
Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin