featured

Edirne’de Yerel Medya Buluşması

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı ve Medya Derneği’nin birlikte düzenlediği ‘Yerel Medya Buluşmaları’ programının ilki Edirne’de gerçekleştirildi.Programda,  ‘Yerel Medya Buluşmaları’ programında, yerel medyanın yaşadığı sıkıntılar, teknolojik dönüşüme ayak uydurma ve çok kanallı gibi konular ele alındı.
Lacivert ile Sabit Fikir dergileri Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Akar’ın moderatörlüğünü üstlendiği programa konuşmacı olarak, Medya Derneği Başkanı ve Takvim Gazetesi yazarı Ekrem Kızıltaş, Daily Sabah Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Altay ve Daily Sabah Gazetesi Editörü Can Kazancıoğlu katıldı.

Programda konuşan Dernek Başkanı ve Takvim Gazetesi Yazarı Kızıltaş, günümüzde sadece Türkiye’de değil, Dünya genelinde basılı yayın yapan gazetelerin varlığını sürdürüp sürdüremeyeceğini önemli bir problem olduğunu söyledi.
Kızıltaş, “Henüz basılı medyanın ayakta durduğu ama çok kanallı yayıncılık denilen gerçeğin de hesaba alınması gereken bir durumdayız. Medya olarak gelir kaynaklarımız ağırlıklı olarak satış gelirleri ya da okuyucudan sağlanan gelirlerdir. Eninde sonunda satışların düşmesi ve bu arada ilginin artması dolayısıyla reklamların daha çok elektronik medyaya kayması dolayısıyla şu anda basılı gazeteler açısından ciddi problemler var. Ama şunu da kabul edelim, yerel bazda basılı yayınların cazibe konusunda problemi olduğunu ve bunların en azından kendi içlerinde bir takım değişiklikler yaparak ardından da yöresel olarak içerik açısından düzenlemelerle daha ilgi görebilecek hale geleceğini söyleyebiliriz” dedi.
‘YEREL MEDYA AYAKTA KALMALI’
Kızıltaş, Gazetecilik mesleğinin yaşaması gerektiğini söyledi.
‘HABER, YAPILAN BİR ŞEY OLMAKTAN ÇIKTI’
Daily Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Altay da,  “Bizler gazeteciler olarak eskiden bir haber konusu belirleyip, o konuda uzun uzun çalışıp olayın taraflarıyla görüşüp bir dosya oluşturmaya çalışırken, şimdi günümüzde zaten bir yerlerde bir şeyler olmuş oluyor, biz o olup bitenleri ucundan yakalamaya çalışıyoruz. Yani haber, yapılan bir şey olmaktan çıkmaya başladı” dedi
‘ÇOK KANALLI YAYINCILIĞA HAZIRLANMALIYIZ’
Teknolojik olarak yaşanan dönüşümde, ‘Çok Kanallı Yayıncılık’ sisteminin önemine dikkat çeken Altay, “Geldiğimiz noktada, şu anda üzerinde durmak istediğimiz kavram haberi ve haber merkezini ön plana alan ‘Çok Kanallı Yayıncılık’ dediğimiz sistem. Biz bu çok kanallı yayıncılık dediğimiz sistemi güzelce tartışıp oturtabilirsek, mecraların değişmesi bizim açımızdan çok büyük bir kayba yol açmıyor. Bu dönüşüme bizim gazeteciler olarak ve medya kuruluşları olarak hazırlanmamız da gerekiyor. Her gazetecinin adeta bir medya kuruluşu gibi davrandığı bir gazeteci tipine ihtiyacımız var. Çünkü bu işin içinde multimedya, metin editörlüğü, fotoğraf editörlüğü de var, her şey var” . Biz bu sisteme geçtikten sonra, sitemize gelen tekil kullanıcı sayıları 2 yıl içerisinde 10 katını geçti. Bunun için çok büyük parasal yatırımlar yapıp, programlar almanıza gerek yok. Sadece oradaki algoritmaların nasıl çalıştığını bilmek bile ciddi bir fark oluşturuyor. Mesela gazeteci olarak sansasyonel başlık atmayı severiz ama internet dünyasında önemli olan o haberin içeriğiyle ilgili anahtar kelimelerin başlıkta olmasıdır. Sadece bu algoritmaların nasıl çalıştığını anladığınızda ve onlara uygun olarak haberleri yazıp videoları yayınladığınızda bir anda ortalama 300 – 500 okunan haberleriniz binlerce kişiye ulaşmaya başlayabilir” ifadelerini kullandı.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne’de Yerel Medya Buluşması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin