featured

OSB’ye Üçüncü Bilirkişi Heyeti’nden de Ret!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı  Kavacık Köyü’ne yapılmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılan üçüncü itiraz sonucunda bilirkişi heyetinin hazırladığı üçüncü raporda da projenin çevre ve doğaya zarar vereceği belirtildi. Söz konusu raporda, bölgede bulunan yerleşim yeri, sulama göleti, tarım, orman ve mera alanlarına dikkat çekilerek, projenin bölgeye yapılamayacağı belirtildi.

Kavacık Köyü Muhtarı Aziz Kurt,”3 ayrı davada farklı bilim insanlarının 3 farklı raporu da Kavacık köylüsünün haklılığının ispatıdır.”dedi.
Kavacık köylülülerinin, köylerinde yapılmak istenen Karma OSB’ye karşı mücadeleleri sürüyor…Kavacık köylüleri ve S.S. Kavacık Köyü Tarımsal Kooperatifi’nin Edirne İdare Mahkemesine, Karma OSB’nin yapılmak istendiği arazinin tarım dışı amaçla kullanım iznine karşı açtığı davada 16 Haziran 2021 günü bilirkişi bölgeye ziyaret yapmıştı. Heyet, konuyla ilgili raporunu 29 Temmuz günü tamamladı. Söz konusu raporda, bölgede bulunan yerleşim yeri, sulama göleti, tarım, orman ve mera alanlarına dikkat çekilerek, projenin bölgeye yapılamayacağı belirtildi.
“TARIMSAL ÜRETİM ZARAR GÖRECEK”
Bilirkişi heyetinin raporunda, “Faaliyet alanının bulunduğu alanın etrafında yerleşim yeri, sulama göleti, tarım alanları,  orman alanları, mera alanları ve bunlardan elde edilecek tarımsal ürünler ve burada yaşayan canlılar birbirine bağlıdır. Yaşam koşulları açısından birbirlerinden etkilendiklerinden, bu bölgeye Karma Organize Sanayi Bölgesi yapılması durumunda tarımsal üretimin zarar göreceği ve doğanın zarar görmesi  durumunda da bunun telafisi mümkün olmayacağı için; dava konusu alanda yapılması planlanan “Karma Organize Sanayi Bölgesi” için uygun bir alan/bölge değildir. Tarımsal üretim için çok önemli olan bu bölgenin tarımsal üretim yapmak için kullanılması gerekmektedir. Tarımsal üretim dışında hiçbir şey için kullanımı uygun değildir” denildi.

Kavacık Köyü Muhtarı Aziz Kurt, raporda Karma OSB’nin doğaya, çevreye, tarıma zarar vereceğinin altını çizerek; “Bu raporda, köyümüzde kurulmak istenen Karma OSB ‘nin doğaya, çevreye, tarıma zarar vereceğini ve köyde yaşayan köylüye yaşam hakkı tanımadığını, açıkça ifade etmektedir. Açık olan 3 ayrı davada farklı bilim insanlarının 3 farklı raporu da Kavacık köylüsünün haklılığının ispatıdır. 3 yıldır sürdürdüğümüz haklı hukuk mücadelemizde, hukuka ve adalete olan inancımızla, Türk adaleti tarafından da haklı bulunmasını bekliyoruz” dedi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OSB’ye Üçüncü Bilirkişi Heyeti’nden de Ret!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin