service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Çocuk hakları Derneği, İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını 29 yaşında, babası yaşında yetişkin bir erkekle nişanladığı ve ardından çocuk yaşta evlendirmesine sert tepki gösterdi.

 

Edirne Çocuk Hakları Derneği adına açıklamayı Yusuf Aydın okudu. Çocuk İstismarının her geçen gün arttığının altını çizen Aydın,” İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını 29 yaşında, babası yaşında yetişkin bir erkekle nişanladığı ve ardından çocuk yaşta evlendirdiği haberini ve gelişmeleri birkaç gündür basından takip etmekteyiz. Medyadan, soruşturma başlatıldığını ve İstanbul Anadolu Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldığını da öğrendik.

Çocuk istismarı her geçen gün artmakta;  tarikat ve cemaat gibi oluşumlar tarafından barınma ve eğitimi sağlanan kız ya da erkek çocukların istismar haberleri kamuoyunun vicdanını yaralamakta ve infial yaratmaktadır.” dedi.

Laikliğin, hukuksal, toplumsal ve politik açıdan neden son derece önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Aydın,” Herkesin malumu olduğu kadar devlet erkinde olanların da bilmesi gerektiği gibi, 677 sayılı Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Kanunu 30/11/1925 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir ve halen yürürlüktedir. Anayasa ve yürürlükteki yasal düzenlemelere göre tarikat, cemaat gibi yapılanmaların olması mümkün değilken, bu oluşumlar şirketleşmekte ve kurdukları vakıflar aracılığıyla faaliyetlerde bulunmaktadır.

Çocuklarımızın sağlık, barınma, beslenme, eğitim gibi tüm temel ihtiyaçlarının karşılanmasından devlet sorumludur. Devletin sorumluluklarını Vakıf adı altında kurumsallaşmış dini oluşumlara devretmesi, paylaşması kabul edilemez.”şeklinde konuştu

” ÇOCUKLAR DİNİ OLUŞLUMLARA MECBUR BIRAKILIYOR”

Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak kimden gelirse gelsin çocuk istismarına karşı olduklarını ifade eden Aydın; ” Anne kuzusu dediğimiz, oyuncakla oynayacak yaşta bir çocuğun, evlilik gibi yetişkinlerin bile zorlanabildiği çok ciddi bir birlikteliğin içine atılması insan haklarına aykırıdır, dini inanışlar bahane edilerek kabul edilemez. Her istismar olayı toplumda derin kaygı, mutsuzluk ve güvensizlik yaratmaktadır. Çocukları güvenli bir ortamda çağdaş eğitim almış görevlilere emanet etmek istiyoruz. Devlet binlerce atanamayan öğretmeni varken dini vakıflara okullara eğitim verdirmekte, barınma için yurtlar açması gerekirken çocukları dini oluşumların yurtlarına mecbur bırakmakta. Oysa, Devletin, koruyucu, kollayıcı ve geliştirici yasal düzenlemelerin sosyal hayatta uygulanmasını sağlaması zorunludur.

“AĞIR CEZALAR VERİLMELİ”

Çocukların istismardan korunması için, istismara uğrayan çocuklara karşı bu suçu işleyen kişilere özellikle yaşça büyük yetişkinlere ağır cezalar verilmesini; çocuklara istismarı kolaylaştıran, yardım eden kim olursa olsun istismar eden gibi cezalandırılmasını talep ediyoruz. İstismarla ilgili soruşturma ve açılan davalarda çocuğun yüksek yararı düşünülerek çocuğun defalarca aynı olayı yaşamaması için tüm delillerin toplanması ve kovuşturmanın yıllarca sürmemesini, istismara uğrayan çocuğa vakit geçirmeden derhal psikolojik destek sağlanmasını ve bu desteğin ruh sağlığı düzelene kadar sürdürülmesini talep ediyoruz.

Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, 6 yaşındaki kız çocuğunu istismar eden kişi ile istismarına sebep olan ailesi hakkında açılan davaya, tüm çocuk hakları savunucusu derneklerin, baroların, sivil toplum kuruluşlarının ve tüm duyarlı vatandaşlarımızın takipçi olmasını; suçluların cezalandırılması için hukuki desteğin sağlanmasını ve mağdur kızımıza destek olunmasını önemle istiyoruz.”şeklinde kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne Çocuk Hakları’ndan 6 Yaşındaki Kız Çocuğunun İstismar Edilmesine Sert Tepki: “Suça Göz Yumanlar da Cezalandırılmalı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin