featured

Edirne Çocuk Hakları Derneği’nden Diyanet’e Tepki

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet Başkanlığı, Kahramanmaraş’ta yaşanan iki deprem felaketinin ardından  “Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi?” sorusuna, “Evlat edinenle evlatlık arasındaki bu ilişki sebebiyle bir evlenme engeli doğmadığı.” yönünde cevap vermesine tepkiler gelmeye devam ediyor… Edirne Çocuk Hakları Derneği, diyanetin yürürlükteki yasalara aykırı fetva verdiğini belirtilerek, “Çocukları korumak, kollamak, her türlü ihtiyaçlarını çocuğun üstün yararını düşünerek şefkatle sağlamak devletin birinci görevidir.” İfadelerine yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve büyük yıkım ve can kaybına yol açan depremlerle ilgili soruları yanıtladığı fetva sitesinde “Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi?” sorusuna, “Evlat edinenle evlatlık arasındaki bu ilişki sebebiyle bir evlenme engeli doğmadığı.” yönünde cevap vermişti. Edirne Çocuk Hakları Derneği, konuya tepki gösterdi.

Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nur Yılmaz Ercin tarafından okunan basın açıklamasında, “Vatandaşların deprem acısını paylaşmak, çocuklar için çare olmak için sorduğu soruya verilen cevap hepimizin kanını dondurdu. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun  “Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi?” sorusuna  “Dinimizde kimsesiz çocukların bakım ve gözetilmesi tavsiye edilmiş olmakla birlikte hukukî birtakım sonuçlar doğuran bir evlatlık müessesi kabul edilmiş değildir. Buna göre, evlat edinenle evlatlık arasındaki bu ilişki sebebiyle bir evlenme engeli doğmadığı gibi, evlatlığın kendi öz anne babasının yerine, evlat edinenlerin nesebine kaydedilmesi de caiz değildir. Ayrıca evlatlık olarak büyütülen çocukla, evlat edinenler arasında birbirlerine mirasçı olma hakkı da söz konusu değildir” cevabının kabulü mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası ve Türk Medeni Kanunu dahil yasal düzenlemelere uymakla yükümlü bir devlet kurumu olan Diyanetin yürürlükteki yasalara aykırı fetvaları toplumsal barışı etkileyici, cinsiyet eşitliğine, aile kurumuna ve elbette çocuğun korunma kollanma hakkına aykırıdır. “4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 129. maddesine göre, ‘Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin alt soyu ve eşi arasında’ evlilik yasaklanmıştır. TMK madde 500 uyarınca evlâtlığın evlât edinenin mirasçısı olmasının yanında, kendi ailesindeki mirasçılık hakkı ile birlikte evlâtlık ile evlât edinen arasındaki tek yönlü mirasçılık korunmakta, evlatlık-altsoyu evlât edinenin mirasçısı olurken, evlât edinen evlâtlığın mirasçısı olamaz” hükmü bireyler kadar öncelikle devlet kurumlarını bağlar.  Çocukları korumak, kollamak, her türlü ihtiyaçlarını çocuğun üstün yararını düşünerek şefkatle sağlamak devletin birinci görevidir.  Ayrıca, tabiyeti, dini,  cinsiyeti, kimliği ne olursa olsun çocukların din temelli kuruluşlara bırakılması kabul edilemez.  Çocukların cinsel istismarına yol açan, cevaz veren bu tür açıklamaları yapan kurum ve kişiler hakkında yasal işlem yapılmasını talep ediyoruz. Çocuklarımız en kutsal varlığımızdır.” ifadelerine yer verildi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edirne Çocuk Hakları Derneği’nden Diyanet’e Tepki

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin