featured

‘Edirne Badem Ezmesi’ Coğrafi İşaretle Tescillendi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ETSO’nun başvurusuyla “Edirne badem ezmesi”, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillendi. Konu ile ilgili Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) binasında yönetim kurulu üyeleri ve badem ezmesi üreticileri’nin de katılım sağladığı basın toplantısında konuşan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası(ETSO)Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Edirne Badem Ezmesi’nin ünü Türkiye’ye dünyaya yayılmış bir ürünümüz. Şuanda yaklaşık 26 ülkeye ihracatı var bugün bunun tescilini ETSO olarak belgemiz geldi. 2012 yılında badem ezmesinin tescillenmesi konusunda başvuru yapmıştık. Sonucunu 2021 yılında aldık. Süreç çok uzun ama sürece katkıda bulunan Trakya Üniversitesi, üreticilerimiz, yazarlarımız çalışmalarımıza ışık tuttular. Bu gurur başta üreticilerimizin ve bizlerindir. Üreticilere de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

İller yöresel ürünleriyle ilgili çalışmalar yapıyorlar bizde coğrafi işaretli ürünlerimizi arttırmak için ETSO olarak ciddi çalışmalar yapıyoruz.” diyen Zıpkınkurt açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Daha önceki yıllarda alınan Edirne beyaz peyniri, Edirne mis sabunu, badem ezmemiz ve gelecekte de girişimlerini yaptığımız Edirne’ye öz yöresel ürünlerimizin tescilleriyle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Bu bizim için çok önemli. Zaten badem ezmemiz biliniyordu ancak bunu artık bir adım daha ileriye götürerek önce ülkemizde daha sonrada tüm dünyada pazarlamanın ticarileştirmenin önünü açmak için ETSO olarak çalışmalara devam edeceğiz.

Üreticilerimizin kendilerini yenileyerek, her geçen gün yenidünyaya hazırlayarak dükkânlarından yaptıkları satışlar dışında diğer illere açtıkları temsilciliklerle ve bayileriyle veya e-ticaret sitelerinde tüm ülkedeki alıcılara ulaştırmadaki başarılarını kutluyorum. İhracat yapan arkadaşlarımız da var. Edirne’den Amerika’ya badem ezmemizin gitmesi kadar beni mutlu edecek başka bir şey olamaz. Bir Dubai seyahatimde dükkânlarda Edirne badem ezmesi kurabiyesi vardı. Bundan daha büyük mutluluk verici bir şey var mı? Bunlar gurur verici çalışmalar. Badem ezmesi bize Osmanlı’dan miras. Bununla ilgili Edirne’de, Edirne bademinden üretildiğine dair ciddi dokümanları mevcut. Bunları üniversitemizle beraber topladık. Badem ezmesi başka illerde de üretiliyor. Başka üreticiler de var; ama Edirne bademinden üretilen badem ezmesinin tadı farklı. Bizim Edirne’ye has bademimiz ayrı bir tat, ayrı bir lezzet. Bu süreci geçmek zorundaydık. Herkes coğrafi işareti almak için başvuru yapıyor fakat altını doldurmak lazım. Biz Osmanlı zamanından gelen arşivleri araştırdık bunlarla ilgili dokümanlar çıkardık. Üreticilere ulaşmaya çalıştık. Edirne’de bademlik semti bile var. Edirne’de son dönemde badem azalsa da, Keşan’da ciddi bir badem üretimi var. Konuşmalarının ardından üreticilere plaket verildi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Edirne Badem Ezmesi’ Coğrafi İşaretle Tescillendi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin