featured

“Çocuk İstismarları Politiktir”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Veli-Der Edirne Yönetim Kurulu, 6 yaşındaki kız çocuğunun 29 yaşındaki erkekle evlendirilmesine tepki göstererek; “Kadına şiddet, kadın cinayetleri, kadına yönelik cinsel saldırılar nasıl politikse; çocuk istismarları da politiktir ve politik olması nedeniyle siyasiler de bu olaylardan sorumludur.” ifadelerine yer verdi.

Veli-Der Edirne Yönetim Kurulu Başkanı Benay Gürsel yaptığı açıklamada;  “6 yaşında bir çocuğa yıllardır yaşatılan bir karanlığın bir çocuğun yaşamını, umutlarını nasıl çalmış olduğunu öğrendiğimiz acı haberle birlikte sarsıldık. Günlerdir tüm çocuklarımız için duyduğumuz kaygı daha da derinleşmiştir.

Yıllardır Öğrenci Veli Derneği olarak çocuklarımız için laik,kamusal, bilimsel eğitim mücadelesi veriyoruz. Laik, kamusal,bilimsel eğitim kaybedildiğinde en çok kaybedenin çocuklarımız olduğunu ısrarla haykırıyoruz. Eğer ülkemizde laik, kamusal, bilimsel eğitim olsaydı 6 yaşındaki çocuğa bu karanlık yaşatılmayacak, okulunda arkadaşlarıyla oyun oynuyor olacaktı. Bu vesile ile tekrar soruyoruz; halen örgün eğitim dışında olan yüzbinlerce çocuğumuz nerede?

Hepimiz görüyoruz ki, tarikat ve cemaatler yaşamımızın her alanını bir ahtapot gibi kuşatmış durumda…

Hepimiz biliyoruz ki, ortaya çıkanlar buz dağının görünen kısmı…

Bu olayla ilgili olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Derya Yanık, “bir defadan bir şey olmaz” diyen, Halefi Sema Ramazanoğlu’nun açıklamasına benzer şekilde “çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir. Bunlar son derece insani ve her zeminde, her toplumda karşılaşılabilecek meselelerdir” diye açıklama yaparak, yaşanan bu çocuk istismarı olayını bir taraftan olağanlaştırmakta ve meşrulaştırmakta, diğer taraftan olayın siyasi sorumluluğundan sıyrılmaya çalışmaktadır.

Kadına şiddet, kadın cinayetleri, kadına yönelik cinsel saldırılar nasıl politikse; çocuk istismarları da politiktir ve politik olması nedeniyle siyasiler de bu olaylardan sorumludur.

Yani, istismar olaylarının suçlusu sadece istismarı gerçekleştirenler değildir; asıl suçlular, istismarın sistematik hale gelmesine sebep olan “bir defadan bir şey olmaz!” diyen, küçük yaşta evliliği yasallaştıran, tecavüzcüyü koruyan ve tecavüzü meşrulaştırmaya çalışan zihniyettir. Asıl suçlulartarikat ve cemaatleri sivil toplum örgütü olarak gösterenlerdir. Asıl suçlular “Yaşın hiçbir önemi yoktur, çocuk yaşta evlilik yapılır!” diyen, çocukları ve kadınları birer nesne olarak gören/gösteren zihniyettir. Asıl suçlular “Bir babanın kızına şehvetle sarılması, karısıyla arasındaki nikahı bozmaz!” diyerek fetvalar verenlere hukuksal süreçleri başlatmayanlardır.

Ülkemizi içine düştüğü bu karanlıktan çıkarmanın tek yolu laikliğe sahip çıkmak en çok da okullarımızda laik bilimsel kamusal eğitime sahip çıkmaktır.

Anne ve babalar olarak bu karanlığın çocuklarımızı yutmasını oturup seyretmeyeceğiz, beklemeyeceğiz! Laik bilimsel kamusal eğitim için, çocuklarımızın yaşayacağı umutlu mutlu aydınlık bir ülke için mücadelemize devam edeceğiz.”dedi.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Çocuk İstismarları Politiktir”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin