featured

Dr.Altun’dan Koronavirüsten 6. Dalga uyarısı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, korona virüs vaka sayıları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Vaka sayılılarının Haziran ayında artışa geçtiğini ifade eden Dr.Altun, Ekim ayında okulların açılmasıyla 6’ncı dalganın da gündeme gelebileceği uyarısında bulundu.
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, korona virüs vaka sayıları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.Sağlık Bakanlığı’nın verileri üzerinden değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Altun, ilkbaharda oldukça düşen vaka sayıları ve ölüm oranlarının, Haziran ayının sonundan itibaren yeniden yükselişe geçtiğini ifade etti. Tablonun ürkütücü boyuta ulaştığını ifade eden Prof. Dr. Altun, “Vaka sayılarının düşüşüyle birlikte mayıs ayında günlük vaka sayıları haftalık 7 binlere kadar düşmüştü. Vaka sayılarındaki artışlar haziran ayının son haftasıyla birlikte görülmeye başlandı. Haziran ayının son haftasıyla birlikte vaka sayılarında ciddi bir artış görülüyor. Temmuzun son haftasında ise artış hızlanıyor. Bu Sağlık Bakanlığı web sayfasından haftalık olarak yayımlanan sayılardan oluşturduğum bir Türkiye veri grafiği. Sahadaki meslektaşlarımızdan edindiğimiz bilgiler ile birlikte Edirne’de de vakalar Türkiye verilerine benzer tarzda haziran ayının son haftasında vakalar yükselişe geçiyor temmuz ile birlikte bu artış belirginleşiyor. Ağustos ayının ilk haftasında ciddi bir zirve yaparak azalmaya başlıyor. Bu 5’inci dalga. Edirne’de temmuz ayındaki ilk artışlar ile birlikte günlük vaka sayıları 150-200 bandına ulaşıyor. Grafikte siyah ile gösterilenler ise ölüm oranları. Vaka sayılarındaki artış ile birlikte ölüm oranlarında da artış görülüyor. Ölüm sayıları şu an da haftalık 350 bandında devam ediyor” dedi.
Altun, “Toplumsal hareketliliğin çok fazla olduğu süreçler hızlandırabiliyor. Temmuz ayındaki artışın en büyük temel etken Kurban Bayramı. Uzun bir tatil dönemi vardı. Bu tatil dönemi ile birlikte yurt içinde ortaya çıkan hareketlilik, insanların samimi ortamlarda bir araya gelmesinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Edirne için bir diğer etken 27 Temmuz’da biliyorsunuz Bulgar vatandaşları için kimlikle Türkiye’ye girişleri kararı alındı. Vakalardaki artış Edirne’ye ilişkin bir veri olmadığı için bunu söyleme şansımız yok ama bu ticari anlamdaki hareketlilik bakıldığında yurt içinde de Edirne’ye gelmek için esnafların hücum ettiğini de biliyoruz “şeklinde konuştu.
Altun, “Ekim ayında okulların açılması ve havaların serinlemesiyle birlikte 6’ncı dalga gündeme gelebilir. Bizi koruyacak tek şey aşı. Türk Tabipleri Birliği önerdiği aşılama takvimi içerisinde bir ay ara ile 2 doz mRNA aşının yapılması ve 6 ay sonra hatırlatma dozunun yapılması gerekiyor.
Sağlık Bakanlığı’nın sayfasında bakıldığında aşılama oranlarının düşüklüğünü görüyoruz. Aralık 2021 itibarıyla Türkiye’deki aşılama oranına ile günümüz aşılama oranına bakıldığında yaklaşık 8 aya yakın bir süre var ve sadece yüzde 2’lik bir artış var. Bu ciddi anlamda sıkıntı demektir. Bakanlığın sitesinde bakıldığında 3’üncü doz aşı uygulanan yurttaş sayısı yaklaşık 28 milyon olarak görülüyor. Oysa ki bakıldığında 18 yaş üstü Türkiye’deki 62 milyon nüfusunun yarısını bile oluşturmayacak düzeydedir . Hala bilinen bu hastalıkla en temel şey, hastane yatış ve ölümleri azaltmaktaki en büyük etken aşı olmak. Son bilimsel çalışmalarda da hatırlatma dozunun mutlaka mRNA olması gerektiği yönünde. Diğer inaktif virüs aşılarının hatırlatma dozunda koruyuculuğun diğeri ile aynı olmadığı biliniyor. Şu ana kadar aşı yapılan ülkeler içerisinde inaktif virüs aşısının kullanıldığı ülkeler var. Her iki aşının kullanıldığı ve sadece mRNA aşılarının kullanıldığı ülkeler var. Burada dünyanın saygın tıp dergilerinde yapılan çalışmalarda hatırlatma dozunda inaktif virüs aşısı yaptıranlar ile hatırlatma dozu olarak mRNA grubu virüs aşısı olanlar kıyaslandığında; mRNA aşısı yaptırılan gruplarda ağır hastalık tablosu, ölüm ve hastaneye yatış oranları daha düşük olduğu ve daha koruyucu olduğu için bu yönde bir bilimsel kanıt var” dedi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dr.Altun’dan Koronavirüsten 6. Dalga uyarısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin